عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

كاهش 2 درصدي آمار سزارين در اصفهان

كاهش 2 درصدي آمار سزارين در اصفهان
پنج شنبه 5 اسفند 1389  06:58 ب.ظ

در طول يك سال صورت گرفت؛
كاهش 2 درصدي آمار سزارين در اصفهان

خبرگزاري فارس: رئيس جمعيت مامايي استان اصفهان گفت: در طول يك سال، دو درصد از آمار سزارين در استان اصفهان كاهش يافته است كه اگر 6.2 درصد كاهش مي‌يافت به مرحله مطلوبي رسيده بوديم.

به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، محبوبه والياني پيش از ظهر امروز در همايش بررسي راهكارهاي ارتقاي كمي و كيفي زايمان طبيعي اظهار داشت: ميزان سزارين از 62 درصد به 59.5 درصد در طول يك سال كاهش يافت كه هدف وزارت بهداشت از كاهش آمار سزارين را در يك سال تامين مي‌كند.
وي بيان داشت: با توجه به دستورالعمل وزارت بهداشت مبني بر كاهش آمار سزارين، در يك سال گذشته براي مادران باردار هشت كلاس آموزشي برگزار كرديم كه تاثير بالايي در كاهش سزارين داشت.
رئيس جمعيت مامايي استان اصفهان خاطرنشان كرد: در هر زايمان، ماما، مادر باردار، متخصص زنان و زايمان و مديران بيمارستان‌ها نقش دارند كه بايد بدانيم در روند افزايش سزارين كدام يك از اين افراد نقش بيشتري را ايفا مي‌كنند.
وي ادامه داد: در بسياري از مواقع ماما با همكاري متخصص زنان و زايمان تنها به منظور پول حاضر به انجام سزارين مي‌شود.
والياني با اشاره به اينكه ماماهايي كه داراي مطب هستند درصد زايمان طبيعي بسيار افزايش يافته است، افزود: با توجه به افزايش آگاهي ماماها، ميزان اعتماد به نفس آنها ارتقا يافته و اين در حالي كه در گذشته ماماها فضايي براي انجام عمل زايمان طبيعي نداشتند كه در حال حاضر اين موقعيت ايجاد شده و انگيزه كافي براي زايمان طبيعي پيدا كردند.
وي تصريح كرد: در بسياري از مواقع تشخيص زايمان طبيعي و سزارين اشتباه صورت مي‌گيرد و به عنوان مثال مادري كه درد زايمان طبيعي را كشيده بعد از هفت تا هشت ساعت، پزشك متخصص تشخيص مي‌دهد كه بايد سزارين انجام گيرد كه اين اشتباهات تشخيصي مشكلات فراواني را براي مادر باردار ايجاد كرده است.
رئيس جمعيت مامايي استان اصفهان اضافه كرد: در حال حاضر چون تست ارزيابي سلامتي جنين به درستي انجام نمي‌گيرد، جواب آن منفي مي‌شود كه اين مسئله به خاطر آموزش نديدن درست كادر درماني و نبود اعتقاد و نگرش درست به ضرورت و انجام اين كار است.
وي با بيان اينكه از سه سال گذشته روي موضوع كاهش آمار سزارين برنامه‌ريزي انجام شد و از يك سال گذشته به صورت جدي در دانشگاه علوم پزشكي پيگيري شد، گفت: خواست جدي مسئولان و نظارت دقيق، صريح و عادلانه آنها، آگاهي‌دهي و اصلاح نگرش ماما و متخصصي زنان و زايمان و ارتقاي دانش و مهارت آنها از راهكارهايي است كه مي‌تواند در كاهش آمار سزارين ياري رساند.
انتهاي پيام/خ20/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها