عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

تحول در علوم انساني به باور تبديل شود

تحول در علوم انساني به باور تبديل شود
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:01 ب.ظ

آيت‌الله مصباح يزدي:
تحول در علوم انساني به باور تبديل شود

خبرگزاري فارس: رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) با تأكيد بر احساس مسئوليت و تكليف در ايجاد تحول در علوم انساني گفت: بايد تحول در علوم انساني به يك باور تبديل شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي پيش از ظهر امروز در همايش ملي مباني فلسفي علوم انساني كه سالن همايش‌هاي موسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد، با اشاره به اهميت علوم انساني اسلامي اظهار داشت: بزرگان در اين زمينه بحث و گفت‌وگوهاي فراواني دارند كه بسياري از آنها در طول بيش از 30 سال مطرح شده است.
وي خاطرنشان كرد: گروهي از فضلاي جوان به اين نتيجه رسيدند كه اگر تحول اساسي در علوم انساني بخواهد انجام شود، نقطه آغاز بررسي فلسفه علوم انساني است و اين موضوع از فرمايشات مقام معظم رهبري الهام گرفته شده است.
رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) تصريح كرد: در حوزه علوم انساني بايد به سؤالات مباني علوم انساني، درستي و نادرستي مباني پاسخ داده شود و تحقيق در اين زمينه به چند علم نيازمند است كه از هستي‌شناسي، معرفت‌شناسي و انسان‌شناسي نشأت مي‌گيرد.
آيت‌الله مصباح‌يزدي با بيان اينكه بررسي ريشه‌اي علوم ديگر به مباني فلسفي منتهي مي‌شود، گفت: اين همايش آغاز منطقي در ايجاد تحول در علوم انساني است و ديگران نيز لازم است در اين زمينه همكاري كنند تا به اندازه مطلوب، معقول و خداپسندانه برسيم.
وي خاطرنشان كرد: با دستيابي به مباني فلسفي علوم انساني و مسائل بنيادي معرفت‌شناسي گام نخست براي تحول در علوم انساني برداشته مي‌شود.
رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) تصريح كرد: براي اجرايي شدن بايد ظرفيت عملي نيز در نظر گرفته شود كه در اين عرصه لازم است فعاليت منطقي و عملي در نظر گرفته شده و نقشه اجرايي را تدوين كرده و تعداد نيروي انساني مورد نياز براي اجراي اين نقشه نيز تعيين شود.
آيت‌الله مصباح يزدي تاكيد كرد: بايد اين حيطه‌ها در نظر گرفته شود كه براي تحول در كل دانشگاه‌هاي كشور چه مباني، ابزار و سمت و سويي نياز است.
وي با اشاره به اهميت علوم انساني گفت: تا زمان ثمربخشي علوم انساني نمي‌توان دانشگاه‌ها را تعطيل كرد و دانشگاهيان به طور 100 درصد از عهده اين تحول برنمي‌آيند، چراكه علوم غربي را فراگرفته و تحول در علوم انساني همراه سمت و سوي الهي و اسلامي كار آنها نيست.
رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) خاطرنشان كرد: صرف دانستن مسائل اسلامي و اسلاميت نيز براي تحول در علوم انساني كافي نيست و لازم است از علوم آگاه بوده و با موضوعات و نظريات مختلف آشنا بود و به تدريح آموزه‌هاي اسلامي را اضافه كرده و سپس تحول ايجاد كرد.
آيت‌الله مصباح‌يزدي تصريح كرد: افرادي كه از هر دو علم بهره لازم را برده باشند مي‌توانند گام نخست را بردارند و امكانات ضروري نيز بايد در اختيار آنها قرار گيرد.
وي با اشاره به فرمايش امام خميني(ره) مبني بر تشكيل ستاد عالي انقلاب فرهنگي اذعان داشت: بايد با استادان دانشگاه و حوزه كه آمادگي نسبي براي فعاليت داشته باشند تعامل برقرار كرده تا مقداري آمادگي براي آغاز فعاليت پيدا كنند.
رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) خاطرنشان كرد: بركات اين فعاليت اين بود كه در حوزه احساس نياز براي آشنايي با علوم انساني پيدا شد و فضلاي جوان دريافتند بايد با علوم انساني آشنا شوند و سياست تاسيس اين موسسه بر اساس اين موضوع بود تا طلاب در ايجاد تحول علوم انساني در دانشگاه نقش ايفا كنند.
آيت‌الله مصباح‌يزدي تاكيد كرد: بايد از عالمان ديني و اسلام‌شناسان در راستاي اصل تحول اين تفكر استفاده كرد و اين فكر در جامعه مقبوليت پيدا كند و هنوز اين تجربه پس از 30 سال باقي است كه اكثر دانشگاهيان و مسئولان كشور اين موضوع را باور ندارند.
وي تصريح كرد: بر اساس تجربه 30 ساله مي‌گويم ممكن است آنها در ظاهر قبول كنند ولي در عمل اين باور را ندارند و اصل را بر مبنايي ديگر مي‌گذارند و اراده مسئولان براي پيگيري اين مسئله ضعيف است.
رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) با تاكيد بر احساس مسئوليت و تكليف در ايجاد تحول در علوم انساني بيان داشت: موفقيت‌هاي دانشگاهي در زمينه علوم هسته‌اي در سايه توكل و باور محقق شده است و حوزويان و ديگر افراد بايد به باور برسند.
آيت‌الله مصباح‌يزدي خاطرنشان كرد: استادان ارزنده‌اي در دانشگاه‌هاي علوم طبيعي و انساني داريم كه به آنها افتخار مي‌كنيم، ولي نبودن ارتباط با آنها سبب شده كه نتوانيم تفاهم و همكاري لازم را داشته باشيم.
وي تاكيد كرد: بايد اين تفاهم را به سياست‌گذاران و مسئولان دولتي انتقال دهيم و ممكن است دانشگاهيان سريع‌تر بپذيرند چراكه فعاليت آنها علمي است، ولي دولت فعاليت علمي ندارد و در راستاي رضايت مردم و افتخارآفريني در بين كشورهاي ديگر گام برمي‌دارد و من و شما نيز اگر در جايگاه دولت بوديم به اين موضوعات اهميت مي‌داديم.
آيت‌الله مصباح‌يزدي يادآور شد: با تفاهم سالم، دوستانه و صميمانه بايد فكر آنها را به خود نزديك كرده تا باور كنند اين فعاليت‌ها شدني بوده و فكر و خيال نيست و بايد مخلصانه به عنوان وظيفه شرعي نقادي كرد.
وي با اشاره به تاسيس ستاد عالي انقلاب فرهنگي در ابتداي انقلاب اذعان داشت: وزيران براي ضمانت اجرايي در اين ستاد عضو شدند و ستاد به شوراي عالي انقلاب فرهنگي تبديل شد و وزرا و رئيس جمهور در اين شورا براي اجرايي كردن تصميمات حضور دارند.
رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) خاطرنشان كرد: بايد به جلسات و مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي بيش از پيش توجه شود.
رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) با بيان اينكه تنها با تحقيق كتابخانه‌اي مشكلي حل نمي‌شود، بيان داشت: بايد سعي كنيم افكار عمومي، فرهيختگان و در نهايت مسئولان اجرايي را جذب كرده و لازم است اين فعاليت‌ها صورت گيرد تا نيروي انساني تربيت شود.
انتهاي پيام/ي10/ح

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها