عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

ديدار مديركل سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي با وزير امور خارجه

ديدار مديركل سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي با وزير امور خارجه
پنج شنبه 5 اسفند 1389  07:48 ب.ظ

احمد اوزومجو مديركل سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي كه در تهران بسر مي‌برد، امروز پنج‌شنبه با دكتر علي اكبر صالحي وزير امور خارجه كشورمان ديدار كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، صالحي در اين ملاقات اهميت كنوانسيون منع سلاح‌هاي شيميايي و نقش مهم سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي را در پيشبرد اهداف آن به منظور خلع سلاح كامل شيميايي و انهدام زرادخانه‌هاي شيميايي مورد تاكيد قرار داد.

وزير امور خارجه اجتناب از تبعيض و معيارهاي دوگانه را از عوامل ضروري و مهم براي موفقيت اين سازمان در راستاي تحقق اهداف آن خواند و اظهار كرد: سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي بايد با موضعي محكم و جلوگيري از هرگونه تبعيض و معيار دوگانه و نظرات تحميلي در جهت اجراي كنوانسيون، جايگاه مهم و حساس خود را بيابد.

وي با انتقاد از عدم پايبندي برخي قدرت‌ها نسبت به انجام تعهدات خود در نابودي كامل سلاح‌هاي شيميايي، نقش مهم سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي را براي تسريع در اجراي تعهدات كشورها در اين زمينه مورد تاكيد قرار داد.

صالحي ايران را يك عضو متعهد كنوانسيون‌ها و سازمان‌هاي بين‌المللي خواند و تاكيد كرد كه سابقه و عملكرد گذشته ايران اين امر را بخوبي به اثبات رسانده است.

وي عدم مقابله به مثل جمهوري اسلامي ايران علي رغم استفاده رژيم صدام از سلاح‌هاي شيميايي در دوران جنگ تحميلي را از مصاديق بارز اين امر دانست.

صالحي با اشاره به اين‌كه جمهوري اسلامي ايران بعنوان قرباني اخير سلاح‌هاي شيميايي همواره عضو فعال كنوانسيون منع سلاح‌هاي شيميايي بوده و بالاترين همكاري‌ها را با سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي داشته است، ظرفيت‌هاي بيشتر تخصصي، علمي و انساني كشورمان را براي گسترش همكاري‌ها يادآور شد و آمادگي جمهوري اسلامي ايران را براي افزايش همكاري‌ها اعلام داشت.

مديركل سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي نيز در اين ديدار انتصاب دكتر صالحي به سمت وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران را تبريك گفت و از اولين سفر خود به ايران بعنوان مديركل سازمان ابراز خوشحالي كرد.

وي ايران را كشوري مهم و فعال در زمينه كمك به پيشبرد اهداف كنوانسيون منع سلاح‌هاي شيميايي خواند و افزود: جمهوري اسلامي ايران كمك‌هاي ارزشمندي براي موفقيت سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي در حصول اهداف خود بعمل آورده است.

اوزومجو با تاكيد بر اين‌كه ايران خود قرباني كاربرد سلاح‌هاي شيميايي در زمان رژيم صدام است، تجربيات و تخصص بالاي كشورمان حاصل از درمان مصدومان شيميايي را ارزشمند خواند و خواستار تكرار دوره‌هاي آموزشي و درمان مصدومين شيميايي توسط كشورمان شد.

وي تصريح كرد: ايران از اعضاي متعهد سازمان بوده و ما از بازرسي‌هاي مستمر از صنايع شيميايي ايران كه هيچ‌گونه ابهامي را نشان نمي‌دهد بسيار رضايت داريم.

اوزومجو در ادامه با تشريح فعاليت‌هاي سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي و برنامه‌هاي آن براي فعال‌تر كردن همكاري با كشورهاي عضو و گذر از مرحله خلع سلاح به مرحله نابودي كامل سلاح‌هاي شيميايي، تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران از موقعيت احترام آميزي در سازمان برخوردار است و ما خواستار استمرار و افزايش همكاري‌ها با ايران هستيم.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005

svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران
دسترسی سریع به انجمن ها