عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

چرا اروپايي‌ها از تحولات خاورميانه مي‌ترسند؟

چرا اروپايي‌ها از تحولات خاورميانه مي‌ترسند؟
پنج شنبه 5 اسفند 1389  08:35 ب.ظ

چرا اروپايي‌ها از تحولات خاورميانه مي‌ترسند؟

خبرگزارس فارس: بدنبال تحولات اخير در كشورهاي آفريقايي و خاورميانه، موجي از ترس و نگراني سران كشورهاي اروپايي را فراگرفت.

به گزارش خبرگزاري فارس، آسوشيتد پرس اخيرا در گزارشي با عنوان "ترس اروپايي‌ها از تحولات خاورميانه " عنوان كرده است كه اروپايي‌ها از تحولات صورت گرفته در شمال آفريقا خشنود هستند و حس و حال خوب و هيجان زيادي به غرب در اين خصوص دست داده است.

در عين حال آسوشيتد پرس بر روي ترس اروپايي‌ها از انقلاب‌هاي خاورميانه اشاره كرده و ترس اصلي را هجوم پناهندگان به اتحاديه اروپا مي‌داند. آسوشيتد پرس به سقوط بن علي ديكتاتور تونس و حضور هزاران تونسي سرگردان در كشورهاي اروپايي اشاره كرده است.

اين خبرگزاري غربي نتيجه گرفته است كه با ادامه انقلاب‌هاي خاورميانه شاهد حضور تعداد بسياري زيادي از پناهندگان عرب زبان در اتحاديه اروپا خواهيم بود.

در نهايت اين خبرگزاري به نقل قول‌هاي مختلف در موافقت يا مخالفت با اين مسئله پرداخته است. بر اين اساس عده‌اي مي‌گويند بايد با در نظرگرفتن شرايط ناشي از هجوم پناهنده‌ها به اتحاديه اروپا با انقلاب‌هاي منطقه به صورتي محتاط آميز برخورد كرد و عده‌اي ديگر نيز مي‌گويند غرب بايد بدون در نظرگرفتن هزينه‌هاي ناشي از حضور پناهندگان به حمايت از تحركات مردمي در كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا بپردازد.

اين گزارش سعي در القاي اين نكته دارد كه تنها دغدغه غرب كه در مواردي مانع از حمايت از تحركات شمال آفريقا و خاورميانه مي‌شود مسئله پناهندگان است.

واقعيت امر اين است كه آسوشيتد پرس صورت مسئله را به صورتي نادرست تشريح كرده است. اگرچه حضور پناهندگان در غرب متعاقب وقوع انقلاب در كشورهاي شمال آفريقا غير قابل اجتناب است، اما اين مسئله به خودي خود نمي‌تواند منجر به ترس غرب از انقلاب‌هاي منطقه شود. شايد بهتر بود در اين مجال آسوشيتد پرس به سرمايه گذاري‌هاي هنگفت انگليس و ايتاليا در ليبي اشاره مي‌كرد. مسئله‌اي كه منجر به كاهش حمايت‌هاي اتحاديه اروپا از قيام ملت ليبي شده است. مسلما در اينجا مسئله پناهندگان موضوعيتي ندارد!

طي روزهاي اخير شهروندان انگليسي و ايتاليايي بارها از دولت‌هاي خود به سبب عدم حمايت از تحركات ملت ليبي بر عليه حكومت ديكتاتوري معمر قذافي انتقاد كرده‌اند. در خصوص مصر و تونس نيز چنين قاعده‌اي صادق است.

غرب كه فرمول‌هاي استراتژيك و تاكتيكي خود در آفريقا را متعاقب وقوع انقلاب در مصر و تونس شكست خورده مي‌بيند، هم اكنون در صدد كاهش هزينه‌هاي شكست خود در شمال آفريقا و خاورميانه است. از اين حيث خبرگزاري‌هايي مانند آسوشيتد پرس سعي دارند با دادن آدرس مجازي و طرح نكات انحرافي مانع از تمركز مخاطب بر روي دلايل اصلي ترس غرب از وقوع انقلاب‌هاي جديد در خاورميانه شوند.

آسوشيتد پرس در مطلب خود هرگز اشاره نكرده است كه وقوع انقلاب‌هاي مصر و تونس مي‌تواند چه تاثير عمده‌اي بر روي افكار عمومي غرب بگذارد. طي سال‌هاي اخير اتحاديه اروپا شاهد حضور ديكتاتورهايي نوظهور در خاك خود بوده است. از جمله اين افراد مي‌توان به توني بلر، نيكولا ساركوزي، آنگلا مركل و سيلويو برلوسكني اشاره كرد.

از سوي ديگر، شهروندان فرانسوي و ايتاليايي با حضور در خيابان‌ها، تظاهرات عليه حكومت‌هاي خود را تجربه كرده‌اند. به عبارت بهتر زمينه وقوع تحركات عميق مردمي در برخي كشورهاي غربي كاملا مهياست. پيوستگي اروپاي واحد و اعضاي آن اين حركت را مي‌تواند در كل منطقه اروپا تسري دهد. تشديد بحران اقتصادي اروپا نيز در اين خصوص نقش به سزايي دارد.

بنابراين، ريشه ترس اروپاي واحد از تحركات تونس، مصر، ليبي و ... حضور پناهندگان در خاك اروپا نيست بلكه اين آثار و تبعات رواني و اجتماعي ناشي از وقوع انقلاب‌هاي جديد در جهان است كه منجر به اضطراب غرب و رسانه‌هاي غربي شده است.

طرح مسائل انحرافي در اوج وقوع حوادث مهم نوعي گريز آشكار از حقيقتي است كه مخاطب لازم است آن را بداند. غرب در صدد است افكار عمومي اروپا به جاي تمركز بر ريشه‌ها و زمينه‌هاي قيام اخير مصر، تونس و ليبي بر روي دغدغه‌هاي فرعي ديگري مانند نحوه حضور پناهندگان در اروپا تمركز داشته باشند.

بديهي است كه سران كشورهاي اروپايي به شدت از تحركات اخير خاورميانه و آينده منطقه هراسان هستند اما چرايي اين هراس هيچ‌گاه به صورت واقعي از سوي رسانه‌هاي غربي و دولت‌هاي اروپايي مورد واكاوي قرار نمي‌گيرد.

انتهاي پيام/ص

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها