عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در تركمنستان به‌كار خود پايان داد

پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در تركمنستان به‌كار خود پايان داد
پنج شنبه 5 اسفند 1389  08:35 ب.ظ

پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در تركمنستان به‌كار خود پايان داد

خبرگزاري فارس‌: پنجمين نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان، پس از 3 روز فعاليت در اين كشور، شب گذشته با برگزاري مراسم باشكوهي به كار خود پايان داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در عشق‌آباد، مراسم اختتاميه پنجمين نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان، با حضور مقامات عالي رتبه اين جمهوري، از جمله رئيس اتاق صنايع و بازرگاني تركمنستان، ديپلماتها و سفير ايران در عشق‌آباد و غرفه داران ايراني در محل سالن كنفرانس نمايشگاه دائمي عشق‌آباد برگزار شد.

رئيس اتاق صنايع و بازرگاني تركمنستان طي سخناني در اين مراسم، با موفق ارزيابي كردن برپايي اين نمايشگاه در عشق‌آباد، از ارائه بهترين كالاها و توانمندي‌هاي شركت‌هاي ايراني حاضر در اين نمايشگاه، صميمانه تشكر و قدرداني كرد.

"طاقان‌اف " تصريح كرد: برگزاري نمايشگاه‌هاي اختصاصي و همايش‌هاي تجاري ايران و تركمنستان در پايتخت‌هاي 2 كشور، باعث آشنايي بيشتر علاقه‌مندان، كارفرمايان و صاحبان صنايع با ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي 2 طرف مي‌شود و اميدواريم اجراي چنين برنامه‌هايي تداوم داشته باشد.

سفير ايران در عشق‌آباد نيز طي سخناني، با ارزيابي مثبت و استقبال گرم از نمايشگاه اختصاصي ايران در عشق‌آباد و نيز برگزاري همايش تجاري تركمنستان و ايران كه در حاشيه اين نمايشگاه در هتل "پرزيدنت " عشق‌آباد برگزار شد، گفت: ايران و تركمنستان از ظرفيت‌هاي عظيمي براي توسعه و گسترش هر چه بيشتر مناسبات 2 جانبه در عرصه‌هاي مختلف برخوردار هستند كه نمايشگاه مذكور گوشه كوچكي از آن بوده است.

"سيد محمد موسي هاشمي گلپايگاني " گفت: برگزاري پنجمين نمايشگاه ايران در تركمنستان، فرصت مناسبي براي حضور توانمند توليد كنندگان ايراني و خراساني در بازارهاي آسياي‌مركزي بويژه تركمنستان است.

وي اظهار داشت: اين نمايشگاه‌ و همايش مشترك تجاري در شناخت بيشتر 2 كشور دوست و همسايه از توانمندي‌ها و در نتيجه توسعه روابط تجاري و اقتصادي با يكديگر بسيار موثر است.

سفير ايران در عشق‌آباد در پايان سخنان خود، از رئيس جمهور، دولت و مردم تركمنستان و همچنين مسئولان و كاركنان نمايشگاه بين‌المللي مشهد، به دليل همكاري و هماهنگي لازم در زمينه فراهم كردن امكانات مورد نياز براي برگزاري اين نمايشگاه و همايش تجاري اختصاصي ايران در تركمنستان صميمانه تشكر و قدرداني كرد.

رئيس اتاق صنايع و بازرگاني تركمنستان در پايان مراسم اختتاميه، به نمايندگي از سوي رئيس جمهور كشورش، به 3 شركت برتر و برگزيده ايراني گواهينامه و جوايز خاص و به تمام شركت‌هاي حاضر در اين نمايشگاه لوح تقدير اعطا كرد.

پنجمين نمايشگاه اختصاصي ايران در عشق‌آباد، روز دوشنبه گذشته با حضور معاون رئيس جمهور تركمنستان، وزير بازرگاني ايران، استاندار خراسان رضوي‌، سفير ايران در عشق‌آباد، سفرا و ديپلمات‌هاي خارجي مقيم تركمنستان، تجار، توليدكنندگان و سرمايه‌گذاران ايراني افتتاح شد.

در حاشيه اين نمايشگاه 3 روزه، همايش مشترك تجار ايراني و تركمن نيز با حضور برخي از مقامات عالي رتبه 2 كشور از جمله وزير بازرگاني جمهوري اسلامي ايران و معاون رئيس جمهور تركمنستان برگزار شد.

براساس آمار سمي اعلام شده از سوي مقامات 2 كشور، حجم مبادلات تجاري ميان تهران عشق‌آباد، از حدود 3 ميليارد و 200 ميليون دلار در سال 2009، به حدود چهار ميليارد دلار در سال 2010 رسيد و براي اولين بار در طول تاريخ استقلال تركمنستان از شوروي سابق، ايران به شريك اول تجاري تركمنستان تبديل شد.

انتهاي پيام/م

amirpetrucci0261

amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/
دسترسی سریع به انجمن ها