عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

احتمال بروز برخي بيماري‌هاي ويروسي به دليل استفاده مشترك از قطعه دهاني قليان

احتمال بروز برخي بيماري‌هاي ويروسي به دليل استفاده مشترك از قطعه دهاني قليان
یک شنبه 19 تیر 1390  06:24 ق.ظ

دکتر احسان رفيعي منش مدير گروه تخصصي بهداشت محيط و حرفه‌اي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مشهد، گفت: هر وعده قليان برابر با مصرف يک پاکت سيگار است و دود قليان مجموعه‌اي از مواد سرطان‌زاي ناشي از سوختن ذغال است كه اين مواد عامل اصلي بروز سرطان ريه، بيماريهاي قلبي و عروقي و ساير بيماريهاي شناخته شده‌اند و خطر انتقال بيماري‌هاي عفوني همچون سل، هپاتيت و برخي بيماريهاي ويروسي را به دليل استفاده مشترک از قطعه دهاني به وجود مي‌آورد.

دکتر رفيعي منش با اشاره به اينکه باور عمومي بر آن است که عبور دود از ميان آب درون محفظه‌اي شيشه‌اي قليان موجب تصفيه آن مي‌شود، اظهار داشت: اين باور اشتباه محض بوده و برخلاف باورهاي سنتي حجم دود استنشاق شده ناشي از يک وعده مصرف قليان ده تا بيست برابر مصرف يک نخ سيگار است.

وي افزود: قليان نه تنها تمام 4 هزار ماده سمي و 70 ماده سرطان زا موجود در سيگار را دارا است بلکه مونوکسيد کربن بيشتري را توليد مي‌کند.

دکتر رفيعي منش با بيان اينکه مصرف دخانيات يکي از عمده‌ترين علل مرگ ومير در کشور به شمار مي‌رود و سالانه 50 هزار نفر به علت مصرف آن جان خود را از دست مي‌دهند، گفت: خطر ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از استعمال دخانيات در افراد غير سيگاري و يا قلياني که در معرض دود به ويژه در محيط هاي بسته قرار دارند نيز همچون افراد سيگاري وجود دارد.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها