عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

براي اولين بار در جهان، عمل پيوند با عضو كاملا مصنوعي از سلول بنيادي انجام شد

براي اولين بار در جهان، عمل پيوند با عضو كاملا مصنوعي از سلول بنيادي انجام شد
یک شنبه 19 تیر 1390  06:26 ق.ظ

جراحان اعلام كردند كه براي اولين بار در جهان عمل پيوند با يك عضو كاملا مصنوعي و تهيه شده از سلولهاي بنيادي بيمار با موفقيت انجام گرفت.

 اين عضو مصنوعي يك لوله ناي است كه با استفاده از سلولهاي بنيادي يك بيمار مبتلا به سرطان و با كمك يك چارچوب مصنوعي ساخته شده است. بيمار مزبور يك جوان 36 ساله مبتلا به سرطان بوده كه يك ماه قبل در بيمارستان دانشگاه كارولنيسكا در استكهلم، اين عضو پيوندي را دريافت كرد.

به گزارش روزنامه ديلي تلگراف، در اين جراحي منحصر به فرد متخصصاني از دانشگاه كالج لندن نيز حضور داشته‌اند و اسكن‌هايي سه بعدي از اين لوله ناي تهيه كرده‌اند. اين جوانان ابتدا يك قالب شيشه‌اي از لوله ناي و دو لوله اصلي برونش بيمار را ساخته و سپس آن را در يك پليمر داراي ميليون‌ها سوراخ ريز پوشاندند. اين قالب به سوئد فرستاده شد و در آنجا سلولهاي بنيادي از مغز استخوان بيمار درون قالب كاشته شدند. اين ساختار داخل يك زيست رآكتور به مدت دو روز قرار گرفت تا سلولهاي بنيادي ريشه پيدا كنند.

پروفسور پائولو ماچياريني يك جراح اسپانيايي است كه اين عمل پيوند را طي 12 ساعت انجام داده است.

وي مي‌گويد با اين روش مي‌توان ظرف يك هفته يك لوله ناي با سلولهاي زنده اما به شيوه مصنوعي در آزمايشگاه تهيه كرد. با اين تكنيك نيازي به دريافت عضو اهدايي از سوي يك اهداكننده سالم وجود نخواهد داشت. جراحان مي‌گويند حال اين بيمار خوب مي‌شود.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها