عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فناوری‌های موبایلی در خدمت بهداشت جهانی

فناوری‌های موبایلی در خدمت بهداشت جهانی
یک شنبه 19 تیر 1390  06:37 ق.ظ

 

امروزه با پیشرفت فناوری‌های روز دنیا، گوشی‌های تلفن همراه علاوه بر کاربردهای فراوانی که دارند به عنوان ابزارهایی برای کمک به بیماران در کشورهای درحال توسعه مورد استفاده قرار می‌گیرند و انتظار می‌رود در آینده و با گذشت زمان این فناوری‌ها هرچه بیشتر به کمک کشورهای جهان سوم بشتابد.

به گزارش اخبار خارجی موبنا، در گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی آمده، 83 درصد کاربران در 122 کشور دنیا از سرویس‌های بهداشتی در گوشی تلفن همراه خود استفاده می‌کنند که شامل کمک‌های فوری و استفاده از پیامک برای یادآوری خوردن دارو و دسترسی به نتایج آزمایش است که در نتیجه نرم افزارهای ارایه شده برای گوشی‌های هوشمند است.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، ارایه چنین سرویس‌های موبایلی در کشورهایی مثل آفریقا، جاییکه ضریب نفوذ موبایل نسبت به کشورهای توسعه یافته پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته، ضروری است و به نظر می‌رسد فناوری‌های موبایلی تنها روشی است که مردم می‌توانند به سرویس‌های بهداشتی و سلامتی دسترسی داشته باشند.
از آنجا که میلیون‌ها نفر از مردم هنوز در آفریقا به هیچ سرویس بهداشتی دسترسی ندارند با فناوری‌های موبایلی دست‌کم می‌توانند از برخی از این سرویس‌ها استفاده کنند.
البته در آفریقا و بسیاری از کشورهای در حال توسعه دنیا، ارایه سرویس‌های بهداشتی موبایل خیلی هماهنگ نیست و گاهی اپراتورها سرویس‌هایشان را با هزینه اضافی ارایه می‌دهند، اگرچه بعضی از شرکت‌های موبایلی سرویس‌هایی به شکل رایگان در اختیار اپراتورها قرار می‌دهند اما این شرکت‌ها آن را با هزینه گزاف در اختیار کاربران قرار می دهند که به این ترتیب، هماهنگی درستی در ارایه این سرویس‌ها وجود ندارد.
البته در همه کشورها این سرویس‌ها از امنیت و قابلیت اعتماد زیادی برای کاربران برخوردارند. بیشتر مراکز بهداشتی داده‌های پزشکی و مراکز توزیع بسیار سازماندهی و مرتب شده‌ای ارایه می‌دهند اما این نظم در بعضی از کشورهای در حال توسعه وجود ندارد.
به گفته بسیاری از مردم در کشورهای آفریقایی ارایه این سرویس‌ها با نظم و ترتیب مناسب مستلزم همکاری بیشتر دولت برای اجرای طرحی مناسب است تا همه کاربران در سراسر این کشورها امکان دسترسی و استفاده از چنین سرویس‌هایی را داشته باشند.
این در حالی است که در کشورهای توسعه‌ یافته‌ای همچون آمریکا، نظارت شدیدی بر ارایه سرویس‌های مختلف می‌شود تا آنجا که وزارت بهداشت و دارو و غذا به تازگی برنامه‌ای برای خط مشی ارایه نرم افزارهای پزشکی موبایلی طرح کرده تا این نرم افزارها به شکل کارآمدتر و ایمن‌تر توزیع و در دسترس کاربران قرار گیرند.

a09195384934

a09195384934
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 4056

دسترسی سریع به انجمن ها