عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

محمد صنعتي كتاب ديگري درباره‌ي صادق هدايت نوشت

محمد صنعتي كتاب ديگري درباره‌ي صادق هدايت نوشت
یک شنبه 19 تیر 1390  08:01 ق.ظ

صنعتي پس از گذشت يك دهه از انتشار كتاب «صادق هدايت و هراس از مرگ» كه از سوي نشر مركز منتشر شده، كتابي ديگر درباره‌ي اين نويسنده‌ نوشته است كه به گفته‌ي او، در اين كتاب به آثار داستاني هدايت و همچنين زندگي و شخصيت او مي‌پردازد.

 

صنعتي اين كار را در ادامه‌ي ساير كارهايش در حوزه‌ي روان‌كاوي ادبيات و هنر توصيف مي‌كند و متذكر مي‌شود: علي‌رغم اين‌كه يك دهه پيش چنين رويكردي را در فضاي ادبيات و نقد ادبي برنمي‌تابيدند؛ اما امروز شاهديم كه توجه به اين حوزه بيش‌تر از گذشته شده است و خوشبختانه از نيمه‌ي دوم دهه‌ي 70، باب آشنايي مخاطبان ادبيات با اين نوع مسائل بيش‌تر شده است.

 

البته محمد صنعتي توضيح مي‌دهد كه اين اثر درباره‌ي هدايت مدت‌ها پيش تأليف شده است؛ اما از آن‌جايي كه فضاي انتشار آثار درباره‌ي هدايت محدود است، ترجيح داده دست نگه دارد و آن را فعلا براي چاپ در اختيار ناشر قرار ندهد.

 

اين استاد روان‌پزشكي و روان‌كاوي و نويسنده و منتقد پيش‌تر هم گفته بود كه كتاب «اسطوره و خرافه» در مرحله‌ي پاياني تأليف است.

 

به گفته‌ي او، اين كتاب در رابطه با اسطوره‌انديشي و واقعيت‌گريزي توده‌ي مردم است. «اسطوره‌ و خرافه» تحليل روان‌شناختي رفتار توده‌ي مردم است و به چگونگي انديشه‌ي آن‌ها كه چقدر به اسطوره و خرافه‌ گرايش دارند و چرا از واقعيت دور مي‌شوند، مي‌پردازد.

 

او از سويي ‌توضيح داده بود: كتاب «چشم نگاه و تصوير» هم اثر ديگري است كه تأليف كرده‌ام. اين كتاب برگرفته از مطالبي است كه در فصلنامه‌ي «عكاسي خلاق» به چاپ رسيده است. برخي از فصل‌هاي اين كتاب مربوط به مقالات و مصاحبه‌هايي است كه از من در اين فصلنامه منتشر شده و بخشي نيز به مصاحبه‌ها و مقاله‌هاي تازه‌ي من اختصاص دارد.

 

محمد صنعتي متولد سال 1324 در اصفهان، در سال 1362 موفق به اخذ درجه تخصصي در رشته روان‌پزشكي از دانشكده روان‌پزشكان دانشگاه انگلستان شده است. سپس تحصيلات فوق‌ تخصصي خود را در رشته روان‌درماني دانشگاه روان‌پزشكي لندن در سال 1362 به پايان رسانده است. او اكنون به عنوان عضو هيأت علمي و دانشيار گروه روان‌پزشكي در بخش روان‌شناسي بيمارستان روزبه مشغول به كار است. صنعتي تا كنون آثار متعددي را در حوزه‌ي نقد ادبيات و هنر منتشر كرده است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها