عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

فوت و فن تميزكاري منزل

فوت و فن تميزكاري منزل
یک شنبه 19 تیر 1390  08:55 ق.ظ


اگر شیشه شوی شما تمام شده و می‌خواهید شیشه‌ها را تمیز كنید، می‌توانید در خانه شیشه پاك‌كن درست كنید. برای این كار یك قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یك دوم پیمانه الكل را در دو پیمانه آب به خوبی حل كنید. به جای الكل می‌توانید از سركه هم استفاده كنید. به این شیوه شیشه‌شویی خانگی درست كرده و می‌توانید شیشه‌ها را پاك كنید. اگر از بوی سیگار بدتان می‌آید، برای این‌كه بوی سیگار در خانه شما نماند می‌توانید یك كاسه سركه در گوشه‌ای از اتاق بگذارید و در ته جا سیگاری مقداری جوش شیرین بریزید.
وقتی عطرتان تمام می‌شود شیشه خالی آن را دور نیندازید. می‌توانید برای خوشبو شدن كمدتان شیشه‌های خالی عطر را در كمد لباس‌ها بگذارید.
حبوبات را حتماً قبل از پختن خیس كنید تا زودتر پخته شود. همچنین هیچ وقت موقع پختن حبوبات به آن نمك نزنید، چون این كار باعث می‌شود دیرتر بپزد. اگر آب حبوبات كم است، آب سرد روی آن نریزید. به جای اینكار بگذارید آب جوش بیاید بعد به اندازه كافی آب به آن اضافه كنید. اگر پس از چند ساعت حبوبات شما باز هم پخته نشد، مقدار كمی جوش شیرین به آن اضافه كنید تا بپزد.
شكرك زدن عسل به دلیل تقلبی بودن آن نیست. اگر عسل شما شكرك زد، ظرف عسل را در ظرف دیگری كه آب درون آن است بگذارید و روی شعله كم اجاق گاز قرار دهید. با این كار شكرك عسل كم‌كم از بین می‌رود. البته دقت كنید در ظرف عسل محكم بسته شده باشد تا آب وارد آن نشود.
اگر برنج شما آفت زد، آن‌را برای مدت چند ساعت در هوای آزاد و در جایی كه سایه باشد بگذارید. با این كار آفت آن از بین می‌رود. سپس برنج را در گونی ریخته و لابه‌لای آنرا نمك یا گلپر درسته بریزید و در جایی خشك و خنك نگهداری كنید.
برای این‌كه سیب‌زمینی‌ها سبز نشود، آنها را در كیسه‌ای بریزید و دور از نور نگهدارید.
برای این‌كه رب گوجه فرنگی شما كپك نزند، می‌توانید روی آن را مقداری روغن بریزید.
‌اگر بوی مواد غذایی و چربی در سفره شما باقی ماند، آنرا با دستمال آغشته به سركه پاك كنید ودر صورت شستشو سفره را در آفتاب پهن كنید تا بوی آن از بین برود.
برای این‌كه پرهای ریز از روبالشی بیرون نیاید، بهتر است روی آستر رو بالشی یك تكه صابون عطری خشك بمالید و آنگاه داخل آن را پر بریزید. با انجام این كار دیگر پر از آن بیرون نمی‌آید.
اگر سوراخ‌های دوش حمام یا دوش دستی آشپزخانه گرفته و آب به راحتی از آن بیرون نمی‌آید، می‌توانید دوش را بمدت چند ساعت در سركه قرار دهید تا رسوبات آن از بین برود. همچنین برای براق و تمیز شدن شیرهای خانه می‌توانید آنها را با سركه بشویید.
اگر می‌خواهید طلاهایتان جلای اولیه را پیدا كند، آنها را در ظرفی بگذارید كه آب روی آنها را بگیرد. سپس مقداری متناسب با ظرفتان، پودر لباسشویی به آن اضافه كرده و بگذارید به مدت 15 دقیقه بجوشد. بعد آنها را آبكشی كنید. طلاهایتان مثل روز اول خواهد شد.
‌ برای پاك كردن لكه جوهر از پارچه‌های قابل شستشو باید آن لكه را درون شیر ترش‌شده یا دوغ خیس كرده تا جوهر آن پاك شود. البته ممكن است به علت دوام رنگ جوهر، چندین بار این عمل را تكرار كنید.


** دارالولایه **

درباره امضاء

amindadaadad

amindadaadad
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3567
محل سکونت : سیستان و بلوچستان
دسترسی سریع به انجمن ها