عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

کیس-پپتین؛ درمانی برای ناباروری

کیس-پپتین؛ درمانی برای ناباروری
یک شنبه 19 تیر 1390  09:15 ق.ظ

 


ناباروری میلیون ها زوج در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است شرایط مخربی برای آنها ایجاد کند . تحقیقات اخیر نشان داده اند که هورمون کیس- پپتین امیدهای تازه ای برای درمان ناباروری فراهم ساخته است.

هورمون کیس- پپتین (kisspeptin)

کیس پپتین یک نوروپپتید است که از هیپوتالاموس ترشح می شود. هورمون کیس پپتین و ژن کد کننده ی آن که KISS-1 نام دارد در سال 1990 در شهر هِرشِی ایالت پنسیلوانیای آمریکا کشف شد. این کشف به خاطر شکلات های کیس معروف هِرشِی کیس پپتین نامیده شد. در سال 2003 هنگامی که محققان کشف کردند که حیوانات فاقد کیس پپتین به بلوغ جنسی نمی رسند دریافتند که این هورمون نقش بسیار با اهمیت در آغاز بلوغ در انسان و حیوانات دارد.

کیس-پپتین؛ درمانی برای ناباروری

شکلات های کیس هِرشِی

دانشمندان بریتانیایی در سال 2009 نتایج تحقیقاتشان برروی این هورمون را به چاپ رساندند این نتایج برای زنان نابارور امید بخش بود. این محققان نشان دادند هورمون کیس- پپتین که در همه ی زنان و مردان سالم وجود دارد، می تواند سیستم تولید مثلی را در زنانی که به سبب عدم تعادل هورمون های جنسی، تخمک گذاری در آنها صورت نمی گیرد راه بیندازد. بنابراین کیس پپتین عامل بالقوه ای برای درمان ناباروری است. اگرچه کیس پپتین به تازگی کشف و شناسایی شده است اما این هورمون از بدو تولد در انسان وجود دارد.

کیس-پپتین؛ درمانی برای ناباروری

مکانیسم عمل کیس پپتین

کیس پپتین و باروری

دکتر Waljit Dhillon محقق علوم غدد کالج سلطنتی لندن مطالعه ای را بر روی اثر کیس پپتین بر باروری انسان با هدف دستیابی به روشی موثر و کم خطر برای درمان ناباروری زنان، هدایت کرد.

دکتر دیلون در مطالعه ی اول خود هورمون کیس پپتین را به زنان بارور تزریق کرد. در این تجربه هورمون کیس پپتین در زنان بارور تولید دو هورمون جنسی مهم که نقش اساسی در تولید مثل ایفا می کنند را افزایش داد که شامل هورمون محرک فولیکول (follicle-stimulating hormone; FSH) که رشد فولیکول ها را در تخمدان تحریک می کند و هر فولیکول یک تخمک ایجاد می کند، و هورمون تولید کننده ی جسم زرد (luteinizing hormone; LH) که تخمک گذاری ( آزاد شدن تخمک از تخمدان به داخل لوله ی رحمی) را راه می اندازد.

کیس-پپتین؛ درمانی برای ناباروری

عملکرد هورمون کیس پپتین

دکتر دیلون در مرحله ی دوم مطالعات خود بر روی 10 زن که دوره ی قاعدگی آنها به خاطر عدم تعادل در هورمون های جنسی اختلال داشت کار کردند. به این ترتیب که به برخی از آنها هورمون کیس پپتین و برخی دیگر دارونما داده شد.

از این زنان نمونه ی خون گرفته می شد و سطح LH و FSH آنها ارزیابی می شد. دکتر دیلون دریافت که اثر کیس پپتین بر روی هورمون های جنسی در زنان نابارور همانند  زنان بارور است. پس از درمان با کیس پپتین، سطح هورمون های LH و FSH در زنان نابارور 4 برابر بیشتر از زنان بارور بود.

به علاوه سطح هورمون LH افرادی که کیس پپتین دریافت کردند در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند 48 برابر بیشتر بود و سطح هورمون FSH  16 برابر بیشتر بود.

بر اساس نتایج تحقیقات دکتر دیلون، درمان با کیس پپتین می تواند به عنوان روشی برای درمان ناباروری های حاصل از عدم تعادل هورمونی و احیای سیستم تولید مثلی مورد استفاده قرار بگیرد. این هورمون در حال حاضر به صورت تزریقی تجویز می شود اما شرکت های داروسازی تلاش می کنند که آن را به صورت قرص تولید و عرضه کنند.

درمان ناباروی با کیس پپتین احتمال خطر را نسبت به روش ها مرسوم درمانی پایین می آورد. چراکه در روش های رایج درمانی برای کمک به بارداری این افراد تلاش می کنند که تخمدان را مستقیماً تحریک کنند. تحریک تخمدان می تواند سبب آزاد شدن بیش از یک تخمک و چند قلو شدن بارداری شود. بارداری های دوقلو یا سه قلو نسبت به بارداری تک بچه خطر بیشتر را برای مادر و جنین همراه دارد.

کیس-پپتین؛ درمانی برای ناباروری

چه کسانی نامزد دریافت این نوع درمان هستند؟

کیس پپتین به درمان همه ی ناباروری های کمک نمی کند چراکه ابتلای زنان به ناباروی دلایل مختلفی دارد.

دکتر دیلون ابراز کرده است که قریب به 10% ناباروری ها ناشی از عدم تعادل هورمونی است و این نوع ناباروری ها با کیس پپتین قابل درمان اند.

 

سمانه سادات عنایتی

بخش دانش و زندگی تبیان

منابع:

 Sophie Messager et al. Kisspeptin directly stimulates gonadotropin-releasing hormone release via G protein-coupled receptor 54. PNAS  2005 vol. 102 no. 5 1761-1766.

 Waljit S. Dhillo et al. Plasma kisspeptin is raised in patients with gestational trophoblastic neoplasia and falls during treatment. AJP - Endo : 2006 vol. 291 no. 5

 Channa N. Jayasena et al. Subcutaneous Injection of Kisspeptin-54 Acutely Stimulates Gonadotropin Secretion in Women with Hypothalamic Amenorrhea, But Chronic Administration Causes Tachyphylaxis. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism November 1, 2009 vol. 94 no. 11.

 Society for Endocrinology (2009, March 22). Hormone Offers Promise As Fertility Treatment.ScienceDaily.

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

سفته و نحوه مطالبه آن
یک شنبه 19 تیر 1390  09:24 ق.ظ

 


سفته نامی است که حتماً بارها و بارها آن را شنیده‌اید و حتماً بارها به بهانه گرفتن وام یا ضمانت از آن استفاده کرده‌اید.
سفته-حقوق

حتماً دیده‌اید که سفته را در گوشه گوشه شهر در هر دکه روزنامه فروشی که بساط سیگار ، سیم‌کارت اعتباری ، شارژ موبایل و کارت اینترنت را پهن کرده است ، می‌فروشند و این عبارت را که «سفته موجود است» خیلی جاها دیده‌اید و لابد پیش خود فکر کرده‌اید که «عجب ، سفته چه وسیله خوبی است که هرکس می‌تواند هرگاه اراده کند ، آن را مثل نقل و نبات بخرد و کارش را راه بیندازد» و بعد حتماً به این مسأله فکر کرده‌اید که سفته در مقابل چک ، با سختی‌هایی که برای گرفتنش از سیستم بانکی دارد ، چقدر به درد بخور است.

سفته سندی است که به موجب آن امضاء کننده متعهد می‌شود تا مبلغی را در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد او بپردازند. سفته علاوه بر امضاء یا مهر متعهد باید مشخص کننده مبلغ تعهد شده، گیرنده وجه، و تاریخ نیز باشد.

مندرجات سفته

به موجب ماده ۳۰۸ قانون تجارت ، سفته علاوه بر امضاء یا مهر ، باید دارای تاریخ و متضمن مراتب ذیل باشد: مبلغی که باید تادیه شود با تمام حروف ، نام گیرنده وجه و تاریخ پرداخت باید در سفته مشخص باشد. پس طبق ماده ۳۰۸ قانون تجارت ، سفته علاوه بر مهر یا امضاء باید دارای تاریخ باشد و علاوه بر این ، طبق بند یک همین ماده ، تعیین مبلغی که باید پرداخت شود ، با تمام حروف ضروری است.

نام و نام خانوادگی گیرنده وجه ، تاریخ پرداخت وجه ، علاوه بر این‌ها ، نوشتن نام خانوادگی صادرکننده ، اقامتگاه وی و محل پرداخت سفته نیز ضروری است.

در صورتی که سفته برای شخص معینی صادر شود ، نام و نام خانوادگی او در سفته آورده می‌شود ، در غیر این صورت به جای نام او نوشته می‌شود در «وجه حامل».

از طریق اجرای اسناد رسمی : چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند

 در صورتی که سفته برای شخص معینی صادر شود ، نام و نام خانوادگی او در سفته آورده می‌شود ، در غیر این صورت به جای نام او نوشته می‌شود در «وجه حامل». در صورتی که نام خانوادگی یک شخص معین در سفته نوشته شود ، این شخص طلبکار می‌شود و در غیر این صورت هر کسی که سفته را در اختیار داشته باشد ، طلبکار محسوب می‌شود و می‌تواند در سررسید سفته ، مبلغ آن را طلب کند و اگر سررسید درج نشود ، سفته عندالمطالبه محسوب می‌شود و در سفته عندالمطالبه ، صادرکننده باید به محض مطالبه ، مبلغ آن را پرداخت کند اما اگر مندرجات قانونی در سفته قید نشود ، آنگاه چه می‌شود؟ متأسفانه قانونگذار در فصل دوم باب چهارم قانون تجارت که مقررات مربوط به سفته را بیان می‌کند ، به ضمانت اجرای عدم ذکر مندرجات مندرج در ماده ۳۰۸ اشاره‌ای نکرده است اما در قوانین خارجی به این نکته اشاره شده است.

مثلاً در قانون تجارت فرانسه ، پس از ماده ۱۸۳ که شرایط صوری سفته را معین می‌کند ، ماده ۱۸۴ مقرر می‌کند که در صورت نبودن یکی از موارد مندرج در ماده ۱۸۳، سند امضاءشده ، سفته محسوب نمی‌شود. همان طور که گفته شده است ، اگرچه در قانون تجارت ایران در مورد سفته ، به این امر اشاره نشده است که اگر یکی از مندرجات مذکور در ماده ۳۰۸ قانون رعایت نشود ، نوشته مزبور مشمول مزایای سفته نمی‌شود اما سفته فقط در صورتی مشمول مزایای مذکور در قانون تجارت است که موافق مقررات این قانون تنظیم شده باشد و از طرفی ، اگرچه در مورد رعایت نکردن مندرجات قانونی سفته ضمانت اجرایی پیش بینی نشده ، تبصره ماده ۳۱۹ قانون تجارت ، سفته‌ای را که فاقد شرایط اساسی مذکور در قانون تجارت باشد ، سند تجاری قلمداد نمی‌کند و مشمول مرور زمان اموال منقول می‌داند. در واقع اگر سفته مطابق مواد قانونی پر نشود، وجاهت قانونی ندارد

سفته-حقوق

سفته بدون نام

سفته بدون نام ، حالتی دیگر از نحوه تنظیم سفته است. در این حالت ، در تنظیم سند این امکان وجود دارد که بدهکار، سفته‌ای را که صادر می‌کند، بدون ذکر نام طلبکار به وی بدهد که در این صورت فرد می‌تواند یا خودش برای گرفتن در سررسید اقدام یا این که آن را به دیگری حواله بدهد.

عبارت حواله کرد در سفته به شخص دارنده این اختیار را می‌دهد که بتواند سفته را به دیگری منتقل کند ولی اگر حواله کرد ، خط خورده شود ، دارنده سفته نمی‌تواند آن را به دیگری انتقال دهد و تنها خود وی برای وصول آن اقدام کند ، علاوه بر آن که می‌تواند با پشت نویسی آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

پشت نویسی سفته

پشت نویسی سفته مانند چک برای انتقال سفته به دیگری یا وصول وجه آن است. اگر پشت نویسی برای انتقال باشد ، دارنده جدید سفته دارای تمام حقوق و مزایایی می‌شود که به آن سند تعلق دارد. انتقال سفته با امضای دارنده آن صورت می‌گیرد. همچنین دارنده سفته می‌تواند برای وصول وجه آن به دیگری وکالت دهد که در این صورت باید وکالت برای وصول قید شود.

سقف سفته

هر برگ سفته ، سقف خاصی برای تعهد کردن دارد ، مثلاً اگر روی سفته‌ای درج شده باشد «ده میلیون ریال» یعنی آن سفته حداکثر برای تعهد یک میلیون تومان دارای اعتبار است و با آن نمی‌توان به پرداخت بیش از یک میلیون تومان تعهد کرد.

تکالیف دارنده سفته

اگر متعهد سفته در سررسید از پرداخت مبلغ مندرج در آن امتناع کند ، دارنده سفته مکلف است به موجب نوشته‌ای که واخواست یا اعتراض عدم تادیه نامیده می‌شود ، ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ وعده سفته اعتراض خود را اعلام کند که برای واخواست به مجتمع قضایی مراجعه و نسبت به تنظیم و ارسال آن برای صادرکننده سفته اقدام می‌کند و از تاریخ واخواست ظرف مدت یک سال برای کسی که سفته را در ایران صادر کرده و مدت ۲ سال برای کسانی که سفته را در خارج از ایران صادر کرده‌اند ، طبق مواد ۲۸۶ و ۲۸۷ قانون تجارت اقامه دعوی کند. در صورتی که دارنده سفته به تکالیف قانونی خود اقدام نکند ، حق اقامه دعوی علیه پشت نویس ، ضامن پشت نویس را ندارد و از امتیازات اسناد تجاری بهره مند نمی‌شود.

پشت نویسی سفته مانند چک برای انتقال سفته به دیگری یا وصول وجه آن است. اگر پشت نویسی برای انتقال باشد ، دارنده جدید سفته دارای تمام حقوق و مزایایی می‌شود که به آن سند تعلق دارد.

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد

از طریق اجرای اسناد رسمی : چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری : دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

مبارزه پیروزمندانه آب‏آلبالو با دیابت!
یک شنبه 19 تیر 1390  09:26 ق.ظ

 

آلبالو

نتایج یك مطالعه نشان داده است «آنتوسیانین» موجود در آب آلبالو به كاهش عوامل خطر بیماری‏های قلبی ـ عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم كمك می‌كند.

نتایج یك مطالعه نشان داده است «آنتوسیانین» موجود در آب آلبالو به كاهش عوامل خطر بیماری‏های قلبی ـ عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم كمك می‌كند.

این مطالعه جهت بررسی تاثیر مصرف آب‏آلبالو به عنوان یك منبع غنی از آنتوسیانین‌ها بر سطح چربی‌ها و فشار خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم توسط گروهی از متخصصان دانشگاه میشیگان انجام شده است.

به گفته پزشكان، خطر بیماری‏های قلبی ـ عروقی در مبتلایان به دیابت بالا است از این رو دستیابی به سطوح مناسب چربی‌های خون در این بیماران از اهمیت خاصی برخوردار است. تغذیه و از جمله مصرف آنتوسیانین‌ها، نقش مهمی در كاهش خطر بیماری‏های قلبی و فشار خون دارد.

در این مطالعه شانزده زن مبتلا به دیابت نوع دوم مورد بررسی قرار گرفتند. در طول دوره این مطالعه، شركت‏كنندگان به مدت شش هفته آب‏آلبالو مصرف كردند. وزن، چربی‌های خون و سطح فشارخون سیستولیك و دیاستولیك این بیماران در شروع و پایان مطالعه اندازه‌گیری شد.

به گزارش روزنامه استار، نتایج این بررسی نشان داد كه مصرف آب‏آلبالو به بهبود عوامل خطر بیماری‏های قلبی ـ عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم كمك می‌كند.

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

«سراب» سانسور می‌شود؟
یک شنبه 19 تیر 1390  09:27 ق.ظ

 


موضوع حساسیت‌برانگیز سریال «سراب» بسیاری را به حدس و گمان درباره ممیزی این مجموعه انداخته است تهیه کننده آن نظر دیگری دارد.


«سراب» سانسور می‌شود؟

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «سراب» تاکید کرد تولید برخی سریال‌ها نیازمند جسارت مدیران است و این مجموعه با حمایت مسئولان شبکه یک تهیه شده و تاکنون بدون ممیزی روی آنتن رفته است. عزیز علیزاده، تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «سراب» در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه این سریال به اختلافات میان دانشجویان و اساتید می‌پردازد و اعتراضات دانشجویی را نشان می‌دهد، آیا درگیر ممیزی نشدید؟ به خبرگزاری مهر گفت: موضوع مجموعه تلویزیونی «سراب» بکر و جذاب است و ساخت تعدادی از سریال‌ها آن هم با موضوع‌های خاص نیازمند جسارت مدیران است و این مجموعه با حمایت خوب مدیر شبکه یک تهیه شده و در حال حاضر روی آنتن شبکه یک است. وی در ادامه افزود: البته این مجموع در قسمت‌هایی که پخش شده تاکنون درگیر ممیزی نشده است. البته نه اینکه هیچ اصلاحاتی به سریال نخورده است، اما این اصلاحات به حدی جزیی بود که لطمه‌ای به کار نزده است. این تهیه‌کننده درباره مشکلات ساخت مجموعه‌هایی با موضوع‌های علمی گفت: هر کاری سختی‌های خودش را دارد. اگر قرار باشد کار تأثیرگذاری ساخته شود باید سختی‌هایش را تحمل کرد. ما برای اینکه ریتم قصه افت نکند، تلاش کردیم درام قصه را افزایش دهیم تا جذابیت‌های لازم را برای مخاطب داشته باشد تا مخاطب را برای دیدن این سریال ترغیب کند.

این قصه‌ها واقعی نیست

علیزاده در پاسخ به این سوال که آیا داستان‌های این مجموعه همچون مرگ لیلا در اغتشاشات دانشجویان بر اساس واقعیات نوشته شده، توضیح داد: نه، بر اساس قصه‌های واقعی نیست. با توجه به اینکه فرار مغزها همیشه به عنوان یک مشکل مورد بحث بوده، به همین دلیل ما به این موضوع پرداخته‌ایم که امیدوارم مورد توجه مخاطبان تلویزیون قرار بگیرد. در مجموع تلاش کردیم تا بتوانیم قصه‌های متفاوت را به تصویر بکشیم. وی درباره اینکه چطور شد چنین مجموعه‌ای را برای شبکه یک تهیه کرده، توضیح داد: ما در حال حاضر نخبگان بسیاری در کشور داریم، اما متأسفانه گاهی شاهد فرار مغزها هستیم. این مسئله از دیر باز وجود داشته است، به همین دلیل احساس کردم نیازمند ساخت آثار نمایشی با این موضوع هستیم؛ لذا تهیه این سریال را پذیرفتم. در مجموعه «سراب» به مشکلات دانشجویان نخبه پرداخته‌ایم که گاهی درگیر مسائلی می‌شوند و مهاجرت می‌کنند. این تهیه‌کننده درباره انتخاب سهیلی‌زاده برای کارگردانی این مجموعه گفت: او کارگردان توانمندی است و مخاطبان مدیوم تلویزیون را می‌شناسد. وقتی کارگردانی این سریال را پیشنهاد دادم بعد از مطالعه فیلم‌نامه کارگردانی را به شرط بازنویسی قصه پذیرفت.

تهیه کننده سراب: این مجموع در قسمت‌هایی که پخش شده تاکنون درگیر ممیزی نشده است. البته نه اینکه هیچ اصلاحاتی به سریال نخورده است، اما این اصلاحات به حدی جزیی بود که لطمه‌ای به کار نزده است.

وسواس کارگردان بر فیلم‌نامه

علیزاده خاطرنشان ساخت: وی نکات لازم را به فیلم‌نامه‌نویس ارائه می‌کرد. او وسواس زیادی در فیلم‌نامه دارد. فیلم‌نامه به رایش حرف اول را می‌زند. البته او در نگارش دخل و تصرفی نداشت و نظراتش را به جلال الدین دری نویسنده منتقل می‌کرد و بعد دری آن را در فیلم‌نامه «سراب» اعمال می‌کرد. وی درباره انتخاب بازیگران سریال «سراب» که ترکیبی از حرفه‌ای‌ها و آماتورها است، گفت: با توجه به اینکه موضوع این سریال بکر بود، به همین دلیل آقای سهیلی‌زاده قصد داشت از بازیگرانی دعوت به همکاری کند که چهره‌اش برای مخاطبان تازگی داشته باشد و قصه قابل باورتر باشد. این تهیه‌کننده اشاره کرد: به همین دلیل از میان بازیگران تئاتر، فارغ‌التحصیلان رشته بازیگری از دانشگاه‌های هنری و آموزشگاه‌های بازیگری برای این پروژه تعدادی از بازیگران را انتخاب کردیم. البته انتخاب بازیگران کار سختی بود، چرا که می‌خواستیم از کسانی دعوت کنیم تا بتوانند نقش‌ها را آن طور که می‌خواهیم بازی کنند. گرچه افراد انتخاب شده قبلاً تجربه بازیگری نداشتند، اما به خوبی از پس نقش بر آمدند و به خوبی نقش را در آورده‌اند. علیزاده درباره مشکلات کار کردن با بازیگران آماتور گفت: به هر حال سختی‌های خودش را دارد، اما امتیازاتی هم داشت، چون آن‌ها بدون آنکه دغدغه حضور در پروژه دیگری را داشته باشند با تمام انرژی بازی کردند. وی درباره اینکه اما ضعف‌هایی در بازی بازیگران این سریال دیده می‌شود؟ توضیح داد: نه. با این نظر موافق نیستم. بازیگران با هدایت درست سهیلی‌زاده تلاش کردند تا نقش‌ها را به خوبی ایفا کنند.

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

با شکوه ترین بوستان های مصنوعی جهان
یک شنبه 19 تیر 1390  09:29 ق.ظ

اینا فقط بعضی از با شکوه ترین بوستان های مصنوعی طراحی شده توسط انسان هستند،

بعضی از اونا با نمایش حیرت انگیز گل و گیاهان، بعضی از اونا با ترکیب خارق العاده، آبشارها و چیزای دیگه طراحی شدن


یوگی هرادای کمال- هند
یک باغ فرو رفته، وقتی از بالا نگاش میکنی شبیه یه درخت سدره، سنگ های بزرگی رو میبینین که نقل قول اشخاص برجسته دنیا از شکسپیر و پادشاه مارتین لوثر گرفته تا سوآمی ویوکاناندا و سوآمینارایان رو اونا حکاکی شده. این بوستان در مجموعه آشکاردام در دهلی، هند قرار داره.


بوستان کازمیک اسپکیولیشن (تفکر هستی)- اسکاتلند
سالانه فقط یک بار در اون به روی عموم مردم باز میشه، این بوستان به عنوان منبع الهام خود از علم و ریاضیات استفاده کرده. رک و پوست کنده بگیم که این بوستان در دنیا همتا و نظیری نداره. این باغ در 1989 بدون نظریات معمولی مردم وقتی که میخوان باغی رو شکل بدن ارائه میدن، درست شده. نمایشگاه گل کاری و باغبانی اغلب تو این باغ برگزار میشه. در عوض، با ایده هایی که تو ذهن بوده - و برای تشویق و تحریک افکار (یا دست کم تفر و اندیشه) در مورد ماهیت اصلی چیزها طراحی شده.بوستان های کوکنهاف- ندرلند
نمایش بی نظیر تماشایی گل و گیاه انبوه که با تنوع بی حد و مرزی کاشته شدن، جانشین آثار هنری زیبا شدن. کوکنهاف بی نظیر و دارای شهرت جهانیه و یکی از مشهورترین مقصدهای ندرلنده. این بوستان خانه هفت میلیون گل لالست، که شامل گیاه های پیوندی خاصیه که گسترش داده شده یا گسترش داده میشن. در حقیقت، افتخار و سربلندی کوکنهاف به خاطر حیرت الهام شده لاله مشکی بابا یاگای روسی هست.سوآن نانگ نوچ- تایلند
این پارک باور نکردنی در پاتایا- تایلند قرار داره. به خاطر منظره فوق العاده زیبا و چشم انداز شگفت انگیزش بین توریست ها معروفه. به نظر میرسه همه چیزه اون از افسانه پری ها اومده. این بوستان پر از خونه، ویلا، تالار، رستوران و استخرهایی به سبک تایلندیه. این یه زمین وسیع 600 جریب فرنگیه که توسط آقای پیسیست و خانم نانگنوچ در سال 1954 خریده شد، پیش بینی شد که این زمین واسه کاشت درخت میوه باشه، ولی خانوم نانگنوچ یه سفری به خارج از کشور رفت و با تصمیم قاطع ایجاد یه بوستان گرمسیری گل و گیاه های تزئینی برگشت.
جاردیم بوتانیکو دی کاریتیبا- برزیل
این بوستان همچنین به اسم " جاردیم بوتانیکو فانشیت ریشبیتر" معروفه، این بوستان گل و گیاه کاریتیبا در شهر کاریتیبا، پایتخت ایالت پارانا، بزرگترین شهر برزیل جنوبی است. علامت تجاری بوستان گل و گیاه کاریتیبا به سبک باغ های فرانسوی درست شده. سابقا ً در سر در ورودی، بوستان های وسیعی به سبک فرانسوی در قلب فواره ها، و همچنین آبشارها و دریاچه ها دیده می شد، و گلخانه های اصلی 458 متر مکعبی که مشابه گیاهان اختصاصی نواحی گرمسیری رو تو خودش پناه داده. فرش گل ها برای بازدید کننده ها درست در ورودی پهن شده.بوستان های بوتچارت- کانادا
بوستان های بوتچارت از مشهورترین بوستان های دنیان که در زمره بهترین بهترین ها قرار دارن. از بهشت دست کمی نداره، این بوستان در بوستان های بوتچارت در استان بریتیش کلمبیا در کانادا قرار داره. همین که دارین از بوستان های بوتچارت دیدن میکنین، منظره های هیجان انگیز شمارو برای چند لحظه میخ کوب میکنه. فضای گسترده ی بوستان های بوتچارت به مساحت 50 جریب فرنگی، به لرزش خودش در تمام طول سال از تابستون گرفته تا زمستونای سرد ادامه میده.بوستان یویوآن- چین
عقیده بر اینه که بوستان یویوآن در زمان سلسله مینگ، بیش از 400 سال پیش ساخته شده. به سبک چینی سنتی به همراه صخره های بیشمار و فضای باغ های درختی، تالاب ها، اژدها های به صف شده روی دیوارها و راهروهای خیلی زیاد و پل های زیگزاکی فضاهای گوناگون بوستان و عمارت های کلاه فرنگی رو از هم جدا میکنه. در بیشتر از 400 سال پیش، یویوآن چندین بار بازسازی و افتتاح شده. یویوآن به خاطر سقوط خاندان پان، بعد از مرگ پان یوندوآن، دیگه کم کم مورد استفاده قرار نگرفت و یهویی به هم ریخته و کر کثیف شد. اگرچه بعده ها این بوستان توسط افراد پولدار محلی نوسازی شد، چندین جنگ داخلی در اواسط قرن نوزدهم موجب خسارت فراوان اون شد.بوستان شالیمار- پاکستان
بوستان شالیمار یه بوستان پارسی هست و امپراتور مغول شاه جهان در لاهور، پاکستان امروزی اونو ساخته. ساخت اون در سال 1641 بعد از میلاد شروع شد و سال بعدش تکمیل شد. بوستان شالیمار به شکل یه متوازی الضلاع ممتد طراحی شده، و با دیوار بلند آجری احاطه شد که واسه خاطر منبت کاری پیچیدش شهرت پیدا کرده.بوستان سنگ تراشی میناپولیس- ای یو آ
بوستان سنگ تراشی میناپولیس (در ایالت مینسوتا- آمریکا) یکی از سنگ های گران بهای تاج مینسوتا و زینت اصلی اونه، پل قاشقی و گیلاس به شمایل مینسوتا تبدیل شدن. کلائس اولدنبرگ بیشتر از همه به خاطر ابتکارش و پرداخت بیش از اندازه بزرگ اشیاء پیش پا افتاده معروفه، کلائس و کوسجی وان براگن، همسر و دستیار اون، تا حالا چند تا مجسمه ملی در اندازه های بزرگ درست کردن، از جمله بتکالومن در شیکاگو وقتی ساخته شد که از اونا خواسته شد یه مجسمه فواره ای برای سنگ تراشی بوستان میناپولیس طرح ریزی شده، طراحی کنن.

 

 


ورسایلس- فرانسه
احتمالا ً مشهورترین بوستان دنیا برای لوئیس چهاردهم ساخته شد و توسط آندره لی نوتره طراحی شد. طراحی بوستان ها به تلاش و زحمت زیادی نیاز داره. خاک زیادی باید برای طراحی باغچه گل ها، نارنجستان ها، فواره ها و مجراهای آب جابجا می شد، جایی که قبلا ً فقط جنگل ها، چمنزارها و لجن زارها اونجا وجود داشتن. خاک با فرقون جابجا شد، درخت ها با گاری از ایالات و ولایات فرانسه انتقال داده شدن و هزاران نفر و گاهی یه گروه خیلی بزرگ در این اقدام بزرگ شرکت کردن

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

10 چشم انداز نفس گیر جهان
یک شنبه 19 تیر 1390  09:30 ق.ظ


1-جایگاه هوایی داستین( اتریش)

 

این جایگاه که به نام "بالکن کوه های آلپ" معروف است در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا بر روی یک صخره به بلندای 250 متر واقع شده است. چشم انداز 360 درجه آن به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا کشور اسلونی از جنوب تا جمهوری چک در شمال را ببینند.ارتفاع این مکان حتی از آبشار نیاگارا و یا آبشار ایگازوا در برزیل هم بیشتر است.

 

2. دورنمای اورلند( نروژ)

تاد ساندرس و تامی ویل هلسمن ، معماران این طرح با هدف ایجاد منظره ای منحصر به فرد از دریاچه اورلند در نروژ آن را بنا کردند. در انتهای این جایگاه که به سمت دره خم شده ، شیشه ای وصل شده است که منظره ای باور نکردنی را در خود منعکس می کند و برای بازدیدکنندگان لذتی وصف ناپذیر همراه با ترس را به همراه دارد.

 

3. جایگاه هوایی گرند کانیون

این جایگاه که به شکل نعل اسب طراحی شده است در حدود 4000 پایی از سطح زمین واقع شده است . همچنین در حدود بیست متر از لبه پرتگاه به سمت دره پیشروی کرده است. زمین این جایگاه از شیشه هایی به ضخامت 10 سانتیمتر ساخته شده است که به همین جهت بازدیدکنندگان برای ورود بدان جا باید از جوراب های مخصوص ضد خش استفاده کنند. مهندسی دقیق آن این شرایط را فراهم کرده است تا بیش از 70 تن وزن را بتواند تحمل کند و در برابر وزش بادی به قدرت 160 کیلومتر بر ساعت مقاومت داشته باشد.

 

4. سکوی معلق در آبشار ایگازوا ( حد فاصل برزیل و آرژانتین)

منظره آبشاری به این زیبایی خود سرشار از لذت است که با نزدیک تر شدن به آن این لذت بیشتر قابل لمس است. راه رفتن بر روی پلی معلق در نزدیکی آبشار با لمس قطرات آب منظره و حسی وصف نا پذیر را به همراه خواهد داشت.

 

5. برج آسمان اوکلند (نیوزلند)

برج آسمان اوکلند به ارتفاع 328 متر بلندترین برج واقع درنیمکره جنوبی زمین به شمار می رود. 2000 تن تیر آهن ، 660 تن مصالح آهنی و 15000 مترمربع بتن استفاده شده تا این بنا بر پا شود. در مقابل 200 کیلومتر بر ساعت باد تند و بیش از 8 ریشتر زلزله مقاومت دارد . از فاصله 82 کیلومتری حتی در اوج آلودگی دیده می شود. نکته ی قابل توجه فضای شیشه ای است که دیدی 360 درجه به شما می دهد. این دیوار گرداگرد بنا به شکل نصب شده است.

 

6. برج ایلاورا ( استرالیا)

این برج که محلی برای گام برداشتن بر مناظر بسیار زیبایی است در مدت پنج ماه ساخته شده است. بر فراز تپه های نایتس( شوالیه ها) در غرب منطقه کوهستانی رابرتسون در استرالیا این بنا ساخته شده است. اتفاع آن از سطح زمین 25 متر است که به بازدید کنندگان این امکان را می دهد تا به این منطقه باران خیز و سر سبز دیدی کامل داشته باشند.

 

7. چشم انداز دره ای در سوییس

این جایگاه که تا پایان سال 2010 تکمیل و به پایان می رسد مناظر زیبایی از سوییس را در زیر پای خود دارد. در این جایگاه از نماد هایی زیبایی که در فرهنگ و ادبیات وجود دارد بهره برده شده است و مسلما به زیبایی طبیعت آن می افزاید.

 

8. خانه ای به سوی بیکران از فراز تخته سنگ( وینسون آمریکا)

این خانه کوچک به در سال 1959 ساخته شده است. این بنا تلفیقی از معماری منحصر به فردی است که در اتاق ها و دیوارها و محل خرید آن به کار رفته است . معمار این بنا که الکس جردن نام دارد . این جایگاه که یکی از جاذبه های گردشگری در دنیا محسوب می شود در منطقه ای به نام گرین اسپرینگ ( بهار سبز) در وینسون آمریکا واقع شده است. این خانه که چشم اندازی به سوی بی نهایت دارد چندین متر بدون هیچ ستونی بر روی دره ای واقع شده است. 3000 پنجره نیز با کار دست در آن ساخته شده است تا چشم انداز زیباتری را ایجاد کند.

 

9. بالکن آیل ( ایتالیا)

در باغ های قلعه ترانتمنسون این مکان هیجان انگیز را خواهید یافت. معمار این بنا متیو تون نام دارد و چشم انداز زیبایی را از این منطه برای بازدید کنندگان خود رقم زده است.

 

10. بر فراز تایرول(اتریش)

این سازه مسطح در ارتفاع 3000 متری از سطح دریا در استابیو کلکیر واقع شده است . با به کار رفتن آهن هایی خاص که مقاومت جایگاه را نسبت به هوای خاص منطقه تنظیم می کند، شما می توانید 9 متر از لبه پرتگاه به سمت طبیعت رفته و از مناظر منطقه لذت ببرید.

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

مراسم روز جمهوری هند در سال 2011
یک شنبه 19 تیر 1390  09:31 ق.ظ

روز جمهوری هند یادآور تصویب قانون اساسی دموکراتیک 61 سال پیش است که در سال 1950 از استعمار بریتانیا آزاد شد و این روز كه یكی از سه تعطیلی ملی مهم هندی‌ها به شمار می‌رود، در سراسر این كشور پهناور جشن گرفته می شود. هر ساله رژه رنگین بزرگی كه تنوع فرهنگی این كشور را به تصویر می‌كشد، از نزدیكی كاخ ریاست جمهوری آغاز و با گذشتن از دروازه هند كه یادبودی ملی برای 90 هزار سرباز كشته شده هندی در جنگ‌های این كشور است، به سمت قلعه سرخ ادامه می‌یابد. در سراسر این مسیر هشت كیلومتری مردم حاضر در مراسم با ابراز احساسات به تشویق رژه روندگان می‌پردازند.

هند با جمعیتی بیش از یک میلیارد و 300 میلیون نفر در مقایسه با همسایگانی چون پاکستان، بنگلادش، نپال و یا سری‌لانکا، از ثبات خوبی برخوردار است و در کنار چین از قدرت‌های بزرگ جهان در آینده‌ای نه چندان دور به حساب می‌آید. هند کشوری است که بخاطر تفاوت‌های مذهبی، زبانی، جمعیت زیاد و اختلاف طبقاتی حکومت‌ناپذیر محسوب می‌شود و علی‌رغم همه مشکلات، بزرگترین دمکراسی جهان است.

روز پنج شنبه هفته گذشته كشور هند شصت و یکمین سالگرد تاسیس جمهوری را جشن گرفت. به مناسبت روز جمهوری سراسر هند تعطیل عمومی بود و مطابق سنت هرساله مراسم رژه نظامی در شهر دهلی نو با شركت كلیه واحدهای نظامی این كشور اعم از نیروی زمینی، هوایی و حتی دریایی، موشكی و غیره در حضور شخصیت های داخلی و خارجی برگزار شد. در سایر مراكز ایالت های هند نیز مراسم مشابهی برگزار گردید. در این مراسم ارتش دستاوردهای نظامی خود از جمله "براموس"(Brahmos) سیستم پرتاب پیشرفته، تانكهای "تی – 90" Brahmos، سیستم پرتاب Brahmos، سیستم راكت چند بشكه‌ای موسوم به "پیناكا" و رادار كنترل تاكتیكی موسوم به "گزارشگر" به نمایش گذاشت. در ادامه این ایمیل گزارشی تصویری از مراسم رژه روز جمهوری هند در سال 2011 در شهر دهلی نو را می بینید :

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

معرفی 20 ثروتمند تاریخ
یک شنبه 19 تیر 1390  09:32 ق.ظ

20 فرد ثروتمند تاریخ که ثروت آنها بر اساس تخمین های علمی و مطابقت با نرخ تورم در سپتامبر 2008 ارزیابی شده است. باید توجه داشت که در لیست ارائه شده تنها بیل گیتس، وارن بافت و کارلوس اسلیم در قید حیات هستند. همینطور لازم به ذکر است که آنها هنوز هم شانس آن را دارند که جایگاه خود را در میان ثروتمند ترین افراد تاریخ بهبود ببخشند. همانطور که خواهید دید بسیاری از افراد موجود در این فهرست از بریتانیا و آمریکا هستند و دلیل آن را می توان وجود یک سیستم مالکیت خصوصی مشخص و همچنین سیستم ارزیابی و تخمین نظام مند در این دو کشور دانست.

به گزارش پول نیوز برای محاسبه میزان ثروت افراد در هر جامعه ای ابتدا نیازمند شرایطی خاص در این زمینه هستیم:

ابتدا، حتما باید یک سیستم مالکیت خصوصی وجود داشته باشد تا افراد بتوانند دارایی هایی مختص به خود را در اختیار داشته باشند؛ سیستمی که تعلق دارایی به آنها را تضمین کرده و به آن مشروعیت ببخشد.

همچنین، وجود نوعی سیستم یا مرجع ارزیابی برای بررسی ارزش و بهای دارایی ها به صورت خالص و بر اساس یک ارز رایج (مثلا دلار آمریکا) است.

و در آخر، پنهان نبودن دارایی های افراد و قابلیت محاسبه آن موضوع مهمی در رتبه بندی افراد پولدار است. باید توجه داشت در بسیاری از موارد اطلاعات دقیقی از میزان دارائی افراد در دست نیست. فرار از پرداخت مالیات های سنگین یکی از دلایل اصلی این پنهان کاری است.

فهرست زیر شامل 20 فرد ثروتمند تاریخ است که ثروت آنها بر اساس تخمین های علمی و مطابقت با نرخ تورم در سپتامبر 2008 ارزیابی شده است. باید توجه داشت که در لیست ارائه شده تنها بیل گیتس، وارن بافت و کارلوس اسلیم در قید حیات هستند. همینطور لازم به ذکر است که آنها هنوز هم شانس آن را دارند که جایگاه خود را در میان ثروتمند ترین افراد تاریخ بهبود ببخشند. همانطور که خواهید دید بسیاری از افراد موجود در این فهرست از بریتانیا و آمریکا هستند و دلیل آن را می توان وجود یک سیستم مالکیت خصوصی مشخص و همچنین سیستم ارزیابی و تخمین نظام مند در این دو کشور دانست.

شماره 20: کارلوس اسلیم (Carlos Slim)


میزان ثروت: 61.8 میلیارد دلار

منبع ثروت: کارلوس اسلیم مالک چندین شرکت بزرگ مخابراتی به ویژه شرکت «آمریکا موویل» در مکزیک است که یکی از بزرگترین شرکتهای آمریکای لاتین محسوب می شود. گفته می شود که بین سالهای 2005 تا 2007 میزان دارایی های اسلیم دوبرابر شده است و در این مدت روزانه 27 میلیون دلار بر آن افزوده شده است. دلیل این امر ساده است: او مالک همه چیز در مکزیک است. مالکیت حدود 200 شرکت در اختیار اوست که در زمینه های مخابرات، حمل و نقل، تولید سیگار و صنعت نوشابه سازی فعالیت دارند.

19: وارن بافت (Warren Buffett)


میزان ثروت: 63.9 میلیارد دلار

منبع ثروت: سرمایه گذاری در زمینه های مختلف. او مدیر عامل و سهام‌دار اصلی شرکت برکشایر هاتاوی می باشد. در ماه ژوئن سال ۲۰۰۶ ٬ او ۸۳٪ از دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کرد. او قول داده تا پایان عمرش 99 درصد از داراییهای خود را اهدا کند. علیرغم داشتن ثروت زیاد، او به داشتن زندگی ساده و رفتار فروتنانه مشهور است. آخرین معامله اقتصادی وی، خرید 23 میلیارد دلاری شرکت ریلگی با همکاری شرکت مارس بود. وی همان فردی است که در مقابل کنگره حاضر شد و بر اهمیت وضع مالیات بر املاک تاکید کرد. فقط ثروتمندترین مردان تاریخ می توانند دست و دلبازی های میلیاردی داشته باشند.

18: سام والتون (Sam Walton)


میزان ثروت: 64.5 میلیارد دلار

سام والتون یک خرده فروش افسانه ای بود که در سال 1962 «وال مارت» را بنیان نهاد. می‌گویند اگر سام والتون اكنون زنده بود، ثروتی دو برابر بیل گیتس داشت. او سال 1998 در میان فهرست 100 فرد تاثیرگذار قرن‌‌‌بیستم مجله تایم قرار گرفت. شرکت مال مارت به اندازه ای رشد کرده است که هر کدام از چهار فرزند سام والتون ثروتی معادل 20 میلیارد دلار دارند. درگذشت سام والتون در سال 1992 بسیار زودتر از آن بود که وی بتواند پتانسیل کامل امپراتوری خود به نام وال-مارت را ببیند، هر چند که در طول عمر خود، قطعا فرد موفقی بود. او از یک فروشگاه کوچک در آرکانزاس به یکی از پولدارترین مردان تاریخ تبدیل شد.

17: مارشال فیلد (Marshall Field)


میزان ثروت: 66.1 میلیارد دلار

منبع ثروت: فلسفه «همیشه حق با مشتری است» با مارشال فیلد آغاز شد. از این رو آگاهی درباره ارائه خدمات مناسب به مشتریان با موفقیت روبرو شد و فیلد را در لیست ثروتمندان تاریخ قرار داد. وی کار خود را از فروشگاههای کوچک آغاز کرد اما طی مدت کوتاهی، ثروت هنگفتی را بدست آورد. فیلد سرمایه گذاریهای خوبی در حوزه املاک و مستغلات در شیکاگو انجام داد.

16: استفان وان رنزلایر (Stephen Van Rensselaer)


میزان ثروت: 68.5 میلیارد دلار

منبع ثروت: رنزلایر سرهنگ ارتش ایالات متحده آمریکا و عضو مجلس ایالتی نیویورک بود. وی با تاسیس «موسسه پلی تکنیک رنزلایر» تجارت پرسودی را براه انداخت.

15: جی گولد (Jay Gould)


میزان ثروت: 71.2 میلیارد دلار

جی گولد غول راه آهن ایالات متحده آمریکا و سلطان بازار طلا و همچنین بانی تحول در صنعت حمل و نقل آمریکا در قرن نوزده بود. وی با همکاری یک سرمایه گذار دیگر به اسم جیمز فیسک به شناخته شده ترین چهره های بازار طلا در زمان خود تبدیل شدند.

14: هنری دوک از لنکستر (Henry Duke of Lancaster)


میزان ثروت: 77.5 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخدان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)


وی یک دیپلمات انگلیسی، نجیب زاده، سرباز و از اعضای بنیان گذار «فرمان شوالیه گری» بود. امروزه او بیشتر بخاطر انجام مذاکرات صلح با فرانسه و حامی «کالج کورپوس کریستی» در دانشگاه کمبریج شناخته می شود.

13: فردریک ویرهاوزر (Frederick Weyerhaeuser)


میزان ثروت: 79.4 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: او بنیانگذار «شرکت ویرهاوزر» به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های تهیه الوار در ایالات متحده آمریکا است. به عبارتی ویرهاوزر فردی است که نامش با صنایع چوب و الوار عجین شده است. پس از جنگ داخلی در آمریکا با توجه به افزایش تقاضا برای خرید الوار به منظور مرمت آسیب های برجامانده از جنگ ،ویرهاوزر برگ برنده را در اختیار داشت چراکه هر روز بر میزان تقاضای الوار افزوده می شد. وی نقش مهمی در ایجاد بسیاری از فرصت های شغلی در مزارع بسیاری از مناطق ایالات متحده داشت.

12: ای. تی. استوارت (A.T. Stewart)


میزان ثروت: 88.9 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: استوارت یکی از کارآفرین های برجسته آمریکایی بود. وی اولین فروشگاه خرده فروشی خود را منهتن تاسیس کرد و پس از اندک مدتی فرشگاههای زنجیره ای خود را در سراسر ایالات متحده گسترش داد.

11: جان از منطقه گونت (John of Gaunt)


میزان ثروت: 101 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: او نایب السلطنه ریچارد دوم در پایان دوره پادشاهی وی و هم چنین پدر هنری بولینگ بروک (یکی از پادشاهان انگلیس) بود. جان از شخصیت های داستان های شکسپیر هم به شمار می رود. وی به لطف دارائی های به ارث رسیده از طرف پدرش جز ثروتمندان تاریخ به شمار می رود.

10: استفان گیرارد (Stephen Girard)


میزان ثروت: 105 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

گیرارد یک آمریکایی فرانسوی الاصل بود که از چهره های موفق صنعت حمل و نقل به شمار می رفت. او در اواخر عمر خود وارد صنعت بانک داری شد و «بانگ گیرارد» را تاسیس کرد.

9: ریچارد فیزالان دهم (Richard Fitzalan 10th Earl of Arundel)


میزان ثروت: 108 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: او کنت منطقه آروندل و یک فرمانده نظامی بود و در جنگ های استقلال اسکاتلند و جنگ های یکصد ساله برای بریتانیا جنگید. فیزالان ثروت فراوانی را در طول عمر خود بدست آورد.

8: جان جاکوب آستور (John Jacob Astor)


میزان ثروت: 121 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: او یک تاجر موفق در صنعت پوست و خز بود و انحصار این بازار را در حدود سالهای 1800 در دست داشت. وی سرانجام حوزه تجارت خود را تغییر داد و به سرمایه گذاری در زمینه املاک در نیویورک سیتی روی آورد.

7: ویلیام دو وارن (William de Warenne)


میزان ثروت: 134 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: ویلیام دو وارن که اصلیت نرماندی داشت در جنگ هاستینگ ها شرکت کرد و عمده ثروت خود را از مناطق نورث فولک و یورکشایر جمع آوری کرد.

6: بیل گیتس (Bill Gates)


میزان ثروت: 136 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی ها از منابع مختلف و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: بیل گیتس در سال 1975 شرکت مایکروسافت را با همکاری پاول آلن بنیان نهاد و در مدت کوتاهی به غول صنعت کامپیوتر تبدیل شد.

5: آلان روفوس (Alan Rufus)


میزان ثروت: 149 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: روفوس یک نورمن بود که در جریان حمله ویلیام فاتح به بریتانیا در قرن یازده به نیروهای او پیوست. او مالکیت بیش از 250 هزار هکتار زمین از یورکشار تا لندن را در اختیار داشت و همچنین مالک قلعه ریچموند در شمال یورکشایر بود.

4: کورنلیوس واندربیلت (Cornelius Vanderbilt)


میزان ثروت: 185 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: واندربیلت ابتدا در صنعت قایقهای بخار سرمایه گذاری کرد اما در سال 1862 شروع به خریدن خطوط راه آهن نمود و پس از مدتی نسبتا طولانی توانست به جمع میلیاردهای تاریخ بپیوندد.

3: ویلیام کانکویرور (William The Conqueror)


میزان ثروت: 209 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی تاریخ دان ویلیام روبنشتاین در نشریه تایمز و محاسبه ثروت وی بر اساس دلار و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: وی در سال 1066 اولین حمله خارجی خود به بریتانیا را با موفقیت به اجرا درآورد. اگر چه او پادشاهی خودکامه بود اما میزان ثروت وی قبل از رسیدن به تاج و تخت، همچنان می تواند وی را در ردیف سومین فرد ثروتمند جهان قرار دهد.

2: اندرو کارنگی (Andrew Carnegie)


میزان ثروت: 309 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: کارنگی زمانی که بازار تجارت فولاد پر رونق بود به سرمایه گذاری در این صنعت روی آورد و پس از مدت کوتاهی به امپراتور صنعت فولاد ایالات متحده تبدیل شد.

1: جان دی. راکفلر (John D. Rockefeller)


میزان ثروت: 336 میلیارد دلار (بر اساس ارزیابی پیتر برنشتاین از مجله فوربس و مطابقت آن با نرخ تورم روز)

منبع ثروت: راکفلر در سال 1870 و در سن 31 سالگی شرکت استاندارد اویل را تاسیس کرد و بسیاری از پالایشگاه های نفت در ایالات متحده را خریداری نمود. او در اواخر عمر خود مالک بیش از 90 درصد از صنعت نفت آمریکا بود.

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

شوخی های خطرناک حیوانات
یک شنبه 19 تیر 1390  09:33 ق.ظ

 

people_vs_animals_02.jpg

شوخی های خطرناک حیوانات

 

people_vs_animals_14.jpg

شوخی های خطرناک حیوانات

people_vs_animals_15.jpg

people_vs_animals_19.jpg

 

شوخی های خطرناک حیوانات

people_vs_animals_23.jpg

people_vs_animals_24.jpg

شوخی های خطرناک حیوانات

people_vs_animals_25.jpg

people_vs_animals_28.jpg

شوخی های خطرناک حیوانات

people_vs_animals_29.jpg

people_vs_animals_30.jpg

people_vs_animals_31.jpg

شوخی های خطرناک حیوانات

 

people_vs_animals_34.jpg

شوخی های خطرناک حیوانات

people_vs_animals_35.jpg

people_vs_animals_36.jpg

 

people_vs_animals_39.jpg

people_vs_animals_41.jpg

شوخی های خطرناک حیوانات

people_vs_animals_43.jpg

people_vs_animals_44.jpg

people_vs_animals_22.jpg

people_vs_animals_11.jpg

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

کسانی که خودشان را مومیایی کردند
یک شنبه 19 تیر 1390  09:33 ق.ظ

بهتر بود تیتر را “خود مومیایی کردن راهبان ژاپنی” می گذاشتم (یه چیزی تو مایه های خود سوزی ) ، ولی این تیتر ارتباط چندانی با مخاطب برقرار نمی کرد.

سو کیو شین بوسیو اسم روشی است که راهبان ژاپنی اختراع کردند و بعد ها به چین هم رسید -( چون مطلب طولانی می شد بخش توضیح در مورد بودا را حذف کردم)- شایع است مخترع این روش Shingon بنیان گذار مدارس Kukai بوده که در دوره ی تانگ ها در کشور ژاپن زندگی می کرده است.

اما چطور کسی می تواند خودش را مومیایی کند؟ مگر ممکن است؟

من هم مثل شما فکر می کردم این عمل ممکن نیست ولی انگار غیر ممکن هم نیست. خود مومیایی در ژاپن، طی چندین سال اتفاق می افتاده و به نظر من بدترین نوع خودکشی هم بوده است.

خود مومیایی را فقط راهبان اعظم انجام می داده اند و برای راهب اعظم شدن بیشتر از ۲۵ سال زحمت، تعلیم و یادگیری در مکتب بودا لازم بوده است. اما مراحل خود مومیایی کردن عبارت است از:

۱- کشیش مقدس مرحله ی ۱۰۰۰ روزه ای را شروع می کرد تا تمام چربی بدن خود را بسوزاند و در این مدت فقط از مغز ها آجیل مانند مغزه پسته تغزیه می کرد. همچنین فرد مورد نظر باید تمرینات سخت فیزیکی را هم انجام میداده تا این فرایند سریع تر انجام شود (لابد عجله داشته مومیایی شه دیگه!).

۲- در مرحله ی دوم هم که مثل مرحله ی قبل در بازه ی زمانی ۱۰۰۰ روزه بوده، راهب مقدس باید از ریشه یا پوست درختانی همچون کاج تغزیه می کرده، البته همراه این ریشه ها از شیره ی درخت urushi که سمی است استفاده می شده تا کشیش مقدس دچار استفراغ مکرر شود و تمام آب بدنش را از دست بدهد.

۳- در مرحله ی آخر هم کشیش مقدس را در داخل یک جعبه گذاشته، درش را قفل می کردند و برای این که ایشان به دیار باقی نشتابند! هواکش های مخصوصی را به این جعبه وصل می کردند (جعبه! اخه یکی نیس به من بگه جعبه چرا نوشتی بگو تابوت :). می خواستم شرایط کاری دستتون باشه! یه موقع دیدی یکی هوس کرد یهو خفه نشه! ).

کنار کشیش زنگی گذاشته می شد تا هر روز یک بار آن را تکان دهد تا مردم بدانند ایشان هنوز در قید حیاتند. اگر خدای نکرده یک روزی صدای زنگ ایشان را نمی شنیدند در مقبره را مهر و موم کرده و آن مکان زیارت گاه خاص و عام می شد.

اگر روزی به ژاپن سفری داشتید حتما سری به معابد Shingon بزنید چون راهبان اعظمش، خودشان خودشان را مومیایی کرده اند، البته این بناها آنقدر مشهورند که حتما راهنمای گروه، شما را به آنجا خواهد برد.

چون زبان چینیم اصلا خوب نبود و گوگل هم در ترجمه ی چینی به انگلیسی چندان کیفیتی نداشت نتوانستم شعبه ی این راهبان بودایی را در چین پیدا کنم، اگر اطلاعاتی در این باره دارید بفرمایید تا در پست ذکر کنم.

خودمومیایی در اواخر قرن ۱۸ ممنوع اعلام شد، از بین صد ها راهبی که خود مومیایی شدن را شروع کردند تنها ۱۶ تا ۲۴ فرد در ژاپن کشف شده اند که از این طریق مومیایی شده اند و باقی راهبان نتوانستند مراحل بالا را تمام کنند و در اواسط راه انصراف داده بودند. اگر چه خود مومیایی ممنوع است ولی آخرین فردی که اقدام به این روش خودکشی کرد در سال ۲۰۱۰ در توکیو ژاپن کشف شد و نتوانست مراحل را تمام کند. معتبر ترین خود مومیایی های دنیا در معابد Shingon قرار دارند.

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان

زنی که برای مسافربرها مسافر جور می‌کند
یک شنبه 19 تیر 1390  09:34 ق.ظ

اول پیک موتوری یک شرکت بودم، پول، نامه و حتی چک می بردم این ور و اون ور، شرکت که ورشکست شد رئیسش به من گفت که دیگه کار ندارم و باید بری بیرون، شکایت هم کردم اما نتونستم کاری کنم. بعد از 10 سال که اونجا کار کردم هیچی دستم رو نگرفت.
دادنا: اگر تا به حال به خیابان وصال رفته باشید حتما با تعجب نظاره گر کار زنی بودید که با تیپ و لحنی مردانه مسافران خط وصال - حجاب را سوار خطی ها می کند و با صدای بلند با تاکسی هایی که خارج از نوبت مسافر سوار می کنند بحث می کند؛ شاید اگر روسری اش نبود خیلی ها به زن بودنش شک می کردند اما زن است آن هم زنی که چهار سال است در این شغل مردانه دوام آورده.یکی از صبح های زمستان به سراغش رفتم تا قصه زندگی اش را بشنوم، انتظار نداشتم این قدر راحت راضی به صحبت شود اما آنقدر دوستانه شروع به صحبت کرد و با جنب و جوش برای عکاس ژست گرفت که خودم هم تعجب کردم چه برسد به مردمی که با تعجب نگاهم می کردند.

خانم کاظمی با بیان اینکه چند سال است که کار می کند در رابطه با شغل قبلی اش می گوید: «اول پیک موتوری یک شرکت بودم، پول، نامه و حتی چک می بردم این ور و اون ور، شرکت که ورشکست شد رئیسش به من گفت که دیگه کار ندارم و باید بری بیرون، شکایت هم کردم اما نتونستم کاری کنم. بعد از 10 سال که اونجا کار کردم هیچی دستم رو نگرفت. اون شرکت ماهی 70 هزار تومان حقوق می داد، همه جا هم می رفتم، کرج، قم، شاه عبدالعظیم، بالا شهر؛ راههای نزدیک رو با دوچرخه می رفتم، راههای دور رو هم با موتور. لباس زنانه تنم بود کلاه هم می گذاشتم پلیس خیلی بهم گیر می داد موتور مال شرکت بود وقتی بیرونم کردن اگه می خواستم نامردی کنم همون موتور رو هم بر می داشتم می رفتم اما این کارها توی مرام من نیست. اون کار بهتر بود بیمه هم بودم تازه توی تمام اون مدت هم نه با موتور و نه با دوچرخه تصادف نکردم.»زنی که عاشق شغل مردانه اش نیست
دستش رو به دستام میزنه و میگه ببین دستام چه قدر یخه و واقعا هم چه قدر سرد بود، حس کردم حتی استخوانهایش هم یخ زده اند. داستان این شغل از وقتی برایش شروع شد که کارش را به عنوان پیک موتوری از دست داد می گوید «بیکار که شدم بچه های این خط، من رو می شناختند گفتند میای اینجا کار کنی من هم چاره ای نداشتم قبول کردم و اومدم اینجا، الان هم 4 ساله که اینجا کار می کنم. هر روز ساعت 4 صبح از اکبر آباد توی جاده ساوه میام اینجا و تا ساعت 3 و 10 دقیقه کار می کنم وقتی هم به خانه می رسم دیگر شب شده چون جاده ساوه خیلی دوره.»

در رابطه با درآمدش از این شغل می گوید: «معمولی روزی 6 هزار تومان درمیارم اما روزایی که مسافرا کمک می کنن روزی ممکنه 10 هزار تومان هم درآمد داشته باشم اما به هر حال روزی هزار تومن برای رفتن و هزار تومن هم برای برگشتن کرایه می دهم. البته پنج شنبه و جمعه ها و تعطیلات عید که سر کار نمی آید هم از حقوق و و درآمد خبری نیست.»وقتی سنش را می پرسم می گوید «چهل و خورده ای»؛ پیش خودم حساب می کنم حتی اگر این خورده ای 9 سال هم باشد باز هم خیلی بیشتر از سنش شکسته شده است، سه پسر و یک دختر دارد، شوهرش چند سال است که فلج شده و گوشه خانه افتاده و خود سرپرست خانواده است؛ می گوید دوست داشته لااقل بچه هایش درس بخوانند تا کاره ای شوند اما حتی آنها هم آرزویش را برآورده نکرده اند.

آقا سوار نکن
گمان می کردم حتما کارش را دوست دارد وگرنه نمی شود این قدر برای این کار انرژی گذاشت اما در جوابم صادقانه می گوید: «راستش رو بخوای این کار رو دوست ندارم اما خوب چاره ندارم. شما فکر کنید من تمام مدت توی سرما و گرما سرپا ایستادم، پام رو عمل کردم الان توش پر آبه، نمی دونید چه قدر اذیت میشم، بعضی از مردها هم خیلی بی ادبن وقتی ازشون میخوام که مسافر سوار نکنن حتی یقه منو می گیرند، از این کار خاطره خیلی دارم بیشترش هم مربوط به دعواست که میگم آقا سوار نکن و جواب میشنوم به تو چه. تا حال خیلی ها هم از طرف نیروی انتظامی یا شهرداری اومدن و گفتن نباید اینجا کار کنم و حتی با راننده ها هم دعوا کردند، اونها هم گفتند که اگر داشت که نمی یومد اینجا کار کنه.»وقتی می پرسم چه آرزویی داری بلند میخندد: «آرزو؟ به نظرت دیگه از این بدبخت تر میشه، اما خوب دوست داشتم توی یک شرکت پیک موتوری وایمیستادم اگر نشد آبدارچی. چاره ای ندارم دخترم.»

این حکایت پر درد زنی است که از یکسو سرپرست خانواده است و از سویی دیگر مادری که هزاران آرزو برای فرزندان خود در سر می پروراند و اگر چه‌بسا کوچکترین کمکی حداقل در راه ایجاد اشتغال به او میشد شاید داستان زندگی اش کمی شیرین تر از شرایطی بود که امروز به ناچار با آن دست و پنجه نرم می کند.

دلمان به مستحبّی خوش است که سلامش واجب است:

السّلام علیک یا أبا صالح المهدی

alirezamazrooei

alirezamazrooei
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 257
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها