محيط خانه را براي خانواده سالم سازيد


سالم بودن محيط خانه يكي از مهم‌ترين نيازهاي افراد براي حفظ سلامت جسمي آن‌هاست. با سالم بودن فضا و محيط خانه بسياري از بيماري‌ها از قبيل آسم، مصموميت‌، آلرژي و ... براي افراد خانه به وجود نخواهد آمد. نياز به سالم بودن محيط خانه براي كودكان بيشتر از بزرگسالان وجود دارد و اكثر مشكلات براي سلامتي كودكان از خانه و محيط زندگي آن‌ها شروع مي‌شود. كودكان به دلايل زير در اين خصوص بيشتر مورد توجه هستند:
- كودكان و جسم آن‌ها مدام در حال رشد است.

- به دليل جثه كوچك آن‌ها، كودكان بيش از بزرگسالان غذا مي‌خورند، آب مي‌نوشند و هواي بيشتري را تنفس مي‌كنند.

- كودكان مدام در حال بازي كردن و غلط زدن روي زمين هستند و مدام انگشتانشان را داخل دهانشان مي‌برند.


- گودكان كاملا وابسته به بزرگسالان هستند و توانايي حفاظت از خود را ندارند.
*چه بايد كرد؟!

خوشبختانه براي سالم‌سازي و سالم نگه داشتن فضاي خانه انجام و رعايت چند نكته ساده كفايت مي‌كند. با ما همراه باشيد تا شما را براي داشتن يك خانه سالم راهنمايي كنيم:


1) خانه خود را خشك و دور از رطوبت نگه داريد:

در خانه‌هايي كه رطوبت وجود دارد شرايط براي رشد و تشكيل انواع باكتري‌ها، ميكروب‌ها و كپك‌ها فراهم مي‌شود و تنفس به مشكل برمي‌خورد و خطر بروز آلرژي‌ها و بيماري‌ آسم در چنين محيطي وجود دارد.


2) خانه خود را تميز نگه داريد:

تميز و بهداشتي بودن خانه كمك مي‌كند تا فضاي خانه از آلودگي‌هاي بيماري‌زا در امان باشد.3) خانه خود را از هرگونه آفت و حشره محفوظ نگه داريد:

تحقيقات و مطالعات نشان داده است كه وجود آفات و حشرات موذي در خانه نقش زيادي در بروز و شيوع بيماري‌ها مخصوصا براي كودكان دارند. به همين دليل توصيه مي‌كنيم با سم‌پاشي‌هاي اصولي و به موقع و انجام اقدامات موثر خانه خود را از هرگونه آفات و حشرات پاكسازي كنيد.


4) خانه خود را ايمن نگه داريد:

جدي‌ترين آسيب‌ها و صدمات براي كودكان در خانه رخ مي‌دهد. راه و مسير دسترسي آسان كودكان را به وسايلي مثل اجاق‌گاز يا شومينه،‌مسدود كنيد و براي پنجره‌هاي كوتاه خانه از حفاظ‌هاي مطمئن استفاده كنيد و هر اقدامي را متناسب با شرايط خانه خود در جهت ايمن‌سازي آن براي كودكان انجام دهيد.
5) به تهويه هواي خانه خود توجه كنيد:

سعي بر اين داشته باشيد به نحوي مدام هواي خانه در حال تهويه باشد. خروج‌هاي سنگين و كم اكسيژن داخل و ورود هواي تازه و پراكسيژن مي‌تواند كمك زيادي به سلامت جسمي افراد خانه كند و تنفس را براي كودكان و بزرگسالان آسان سازد. راكد ماندن هوا در داخل خانه مي‌تواند بسيار مفيد و تهديد كننده سلامتي افراد باشد. دقت داشته باشيد كه اكثر ناسالمي‌ها و ايمن نبودن‌ها از ابتداي ساخت خانه شروع مي‌شوند و براي مثال مرطوب بودن فضاي خانه ممكن است به دليل نامناسب بودن و استاندارد نبودن عايق‌بندي خانه باشد. به همين دليل هنگام خريد يا اجاره خانه توجه كنيد كه خانه‌اي با فضايي سالم را انتخاب كنيد و سپس در سالم نگه داشتن فضاي آن بكوشيد.