عوامل اصلي ايجاد باكتري در منازل

 
amindadaadad
amindadaadad
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3567
محل سکونت : سیستان و بلوچستان

عوامل اصلي ايجاد باكتري در منازل

عوامل اصلي ايجاد باكتري در منازلآيا تا كنون به اسكاچ و سيم ظرفشويي كه تغيير رنگ داده اند توجه كرده ايد؟ يكي از عوامل بروز بيماري در منازل ايجاد باكتري و به مثابه آن از بين رفتن بهداشت در خانه هاست. به همين دليل ما از كارشناسان منزل تقاضا كرديم تا نحوه مبارزه و حذف اصلي ترين منابع ايجاد باكتري در منازل را به ما آموزش دهند.
1- اسكاچ، اسفنج، و پارچه هاي آشپزخانه

مشكل:اگر ذرات باقيمانده از شام مانده شب قبل به اسفنج، اسكاچ، سيم ظرفشويي، و پارچه ها بچسبند تبديل به منبع مناسبي براي رشد و تكثير باكتري هاي مضر مي شوند. البته مشكل از رطوبت موجود نشئت مي گيرد و آنرا تبديل به زمين بازي باكتري ها مي كند.

راه حل: اسكاچ و سيم هاي ظرفشويي را به طور مرتب تعويض كنيد. چند وقت يكبار؟ به ظاهر آنها نگاهي بيندازيد و خودتان متوجه مي شويد كه چه زماني بايد اين كار را انجام دهيد. اما به طور كلي اگر اسكاچ و اسفنج شروع به تحليل رفتن كند، باريك شود، روي آنها پارگي ايجاد شود، و رنگشان به خاكستري شدن گرايش پيدا كند به منزله هشداري است كه به شما مي گويد وقت آن رسيده كه آنها را دور بيندازيد و انواع جديدي خريداري كنيد. همچنين بهتر است دو اسكاچ در اختيار داشته باشيد. يكي براي شستشوي ظروف و ديگري براي شستشوي ساير سطوح. براي كشتن كليه جرم ها و باكتري ها مي توانيد اسكاچ را داخل مايكروويو قرار داده و براي 30 ثانيه به آن حرارت دهيد.2- تخته هاي آشپزخانه

مشكل: روي تخته هاي آشپزخانه مواد مختلفي گذاشته و خرد مي شوند كه از جمله آن مي توان به گوشت و مرغ خام اشاره كرد. گوشت خام به تنهايي شامل باكتري هاي بسيار زياد و خطرناكي نظير سالمونلا است. از سوي ديگر سبزي جات و صيفي جات نشسته نيز داراي آلودگي هاي بسيار زيادي هستند. باكتري هايي كه مثلاً به بروكلي و توت فرنگي جسبيده اند با كوچكترين تماسي به راحتي به تخته انتقال پيدا مي كنند.

راه حل:
دو تخته جداگانه تهيه كنيد و هر يك را براي مصرف مخصوص به خود نگه داريد-يكي براي فرآورده هاي گوشتي و ديگري براي ميوه ها و سبزيجات- تا آلودگي ها از يك ماده به ماده ديگر انتقال پيدا نكند. تخته اي كه روي آن گوشت خرد ميكنيد بايد حتماً به دقت تميز شود، بنابراين ابتدا آنرا در سينك ظرفشويي به خوبي تميز كنيد و سپس داخل ماشين ظرفشويي قرار دهيد تا يكبار ديگر آلودگي هاي آن زدوده شوند. اگر هم امكان استفاده از ماشين ظرفشويي را نداريد با مواد شوينده درون سينك آنرا بشوييد و سپس سينك را با اسكاچ و مايع ظرفشويي تميز كنيد تا آلودگي هاي موجود در تخته در داخل سينك باقي نمانند. در اين زمان تخته را به طور كامل خشك كنيد، چراكه جاهاي نمدار بهترين محيط براي رشد باكتري ها هستند. مادامي كه شما موارد بهداشتي را رعايت كنيد، جنس چوبي يا پلاستيكي تخته ها چندان فرقي با يكديگر نمي كند و با اين روش سلامت عمومي تمام اعضاي خانواده تامين مي گردد.


3- مسواك

مشكل: دهان انسان پر از باكتري است كه پس از مسواك زدن به راحتي به مسواك انتقال داده مي شود. از سوي ديگر از آنجايي كه مسواك ها را داخل جا مسواكي و در نزديكي سينك دستشويي قرار مي دهيم، اين امكان وجود دارد كه در حين شسستشوي دست ها ذرات آبي كه آلودگي هاي دست را در بر دارد روي آن پاشيده شود.راه حل: محل نگهداري مسواك را تغيير دهيد و آنها را در جايي قرار دهيد كه بلافاصله خشك شوند. همچنين پس از اينكه مسواك زدنتان تمام شد، مسواك خود را براي چند لحظه زير آب گرم نگه داريد تا به خوبي تميز شود. همچنين هر چند وقت يكبار مسواك خود را عوض كنيد، به ويژه زمانيكه يكي از افراد خانواده مبتلا به يكي از انواع بيماري هاي معده اي - روده اي شده باشد.

4- رايانه و تلفن همراه

مشكل: باكتري هاي موجود در هوا كه به واسطه سرفه يا عطسه ايجاد مي شوند، به راحتي مي توانند روي وسايل خانگي بنشينند. از آنجايي كه تماس دست با تلفن همراه، رايانه، و همچنين ريموت كنترل تلويزيون زياد است و مي توانند به عنوان منابع ايجاد انتقال باكتري به شمار روند.

راه حل: شستشوي مرتب دست ها اولين راهكار است. پس مرتباً اين كار را با استفاده از صابون و آب گرم انجام دهيد و سعي كنيد مدت زمان آن براي بيش از 20 ثانيه به طول انجامد. همچنين به طور مرتب تلفن، صفحه كليد كامپيوتر، و ساير وسايل مشابه را با استفاده از پاك كننده هايي كه داراي زمينه اصلي الكلي هستند پاك كنيد. از مصرف مكرر پاك كننده هاي آنتي باكتريال خودداري نماييد چراكه مصرف مكرر آنها سبب مقاوم شدن برخي از انواع باكتري ها مي شود.

5- حيوانات خانگي

مشكل: حيوانات خانگي در هنگام راه رفتن و بازي كردن در فضاي خارج از خانه ميكروب و باكتري هاي زيادي را به خود جذب مي كنند. اگر براي گربه ملوس خود محل استراحتي در حياط درست كرده ايد و يا اگر سگ پشمالوي شما لاشه حيوان مرده اي را جستجو كرده باشد، هر نوع باكتري كه فكرش را بكنيد به مو و پنجه هاي آن جسبيده و با ورود آنها به داخل خانه همه جا آلوده مي شود.راه حل: موهاي حيوانات را مرتباً با ماهوت پاك كن تميز كنيد تا موهاي مرده از بدن آنها جدا شود. زمانيكه حيوان در خارج از خانه بوده و مي خواهد به داخل خانه وارد شود پنجه هايش را پاك كنيد. همچنين موارد بهداشت شخصي را نيز فراموش نكنيد و با حيوان خانگي خود بيش از اندازه احساس صميمت نكرده و صورت او و به ويژه لب هايش را نبوسيد. حيوانات هر چيزي كه روي زمين باشد را ليس مي زنند. بنابراين از انجام اين كار جداً خودداري كنيد و پس از دست زدن به حيوان دست هايتان را حتماً بشوييد.

** دارالولایه **

درباره امضاء

یک شنبه 19 تیر 1390  09:52 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها