عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بالكن؛ انباري ‌خانه نيست !

بالكن؛ انباري ‌خانه نيست !
یک شنبه 19 تیر 1390  09:53 ق.ظ

شيوه شهرنشيني امروزي و زندگي در آپارتمان‌هاي كوچك اغلب داشتن حياط را به آرزويي براي ساكنانش تبديل كرده‌ است. همين موضوع هم باعث مي‌شود اهميت بالكن‌ خانه بيشتر مشخص شود...


شیوه شهرنشینی امروزی و زندگی در آپارتمان های كوچك اغلب داشتن حیاط را به آرزویی برای ساكنانش تبدیل كرده است. همین موضوع هم باعث می شود اهمیت بالكن خانه بیشتر مشخص شود؛ بالكنی كه تنها فضای آزاد خانه است.
البته با توجه به اهمیت و كارایی بالكن ـ هر چقدر هم كه كوچك باشد ـ این قسمت از خانه گاهی اوقات مورد بی مهری و بی توجهی ساكنان قرار می گیرد و حتی فراموش می شود. در حالی كه با اندكی سلیقه می تواند به فضایی زیبا و آرامش بخش تبدیل شود.
بالكن و زیبایی شهر

تا به حال به بالكن های مجتمع های مسكونی توجه كرده اید؟ به زیبایی و آراستگی بالكن یا شلوغی و كثیفی آن؟ بالكن هایی كه پر است از گل و گیاه، با یكی دو تا صندلی و گاهی یك قفس پرنده و در مقابل بالكن هایی پر از شیشه های شور و ترشی، لوله های بخاری، كارتن های خالی و اشیای اضافی كه در خانه جایی ندارند.

با دیدن این بالكن ها اولین چیزی كه به ذهن هر رهگذری می رسد، رفتار و پاكیزگی اعضای آن خانه است. درست است، چیدمان بالكن هم می تواند نشان دهنده نوع رفتار افراد باشد. بالكن ها تنها به اعضای خانواده مربوط نیستند. زیرا جزیی از نمای بیرونی بوده و به سایر شهروندان هم تعلق دارد. بنابراین با تمیز و زیبا نگهداشتن بالكن خانه می توانیم به زیبایی شهرمان هم كمك كنیم.

بالكن گلخانه ای زیبا

می توانیم به راحتی و با كمترین هزینه در بالكن خانه خود محیطی زیبا و دل انگیز بسازیم؛ محیطی كه در دنیای ماشینی امروز، به آن نیاز خواهیم داشت. قرار دادن چند گلدان نه هزینه زیادی می خواهد و نه كاری دشوار است. البته برای این كار به فضای زیادی هم نیاز نیست. حتی یك بالكن كوچك هم می تواند همین قدر زیبا و فرح بخش باشد. خوشبختانه امروز لبه برخی بالكن ها مكانی برای قرار دادن گلدان ها در نظر گرفته شده كه به فضای زیادی هم نیاز ندارد. آویزهایی كه به سقف بالكن نصب می شوند و گلدان های دیواری هم، همین كار را می كنند.

البته اینها همه به سلیقه شما بستگی دارد. مثلاً اگر فضای كافی در اختیار دارید، قرار دادن یك یا چند صندلی در فضای بالكن نیز كاری دلنشین خواهد بود؛ بخصوص اگر بالكن منظره خوبی هم داشته باشد. فكر كنید چقدر لذتبخش است اگر بعد از گذراندن یك روز سخت كاری به خانه آمده، در بالكن و كنار گلدان ها نشسته و فنجانی چای بنوشید.

بالكن یا انباری؟

اگر شما هم در عبور از كوچه ها و خیابان های شهر به بالكن ها نگاه كنید، متوجه می شوید برخی آنجا را با انباری اشتباه گرفته اند. زباله ها و اشیای غیرقابل استفاده، سال ها در بالكن می مانند تا روزی شاید كسی دلش به رحم آمده و فكری به حال آنها كند. شاید اینقدر این صحنه را دیده ایم كه خودمان هم باورمان شده بالكن همان انباری كوچك خانه ماست. غافل از این كه این كار نه تنها نمای خانه و شهرمان را زشت می كند، بلكه باعث تجمع حشرات و موجودات موذی مانند سوسك و مورچه خواهد شد. تنها راه این است كه زودتر دست به كار شوید؛ اشیای اضافی و آشغال ها را دور ریخته و به فكر زیبایی خانه و شهرتان باشید. در ضمن، اگر آپارتمان شما انباری ندارد، كمدها مكان بهتری برای نگه داری لوازم خانه هستند.

پوشاندن بالكن

برخی خانواده ها ترجیح می دهند با شیشه، ایرانیت، حصیر و... فضای بالكن خود را بپوشانند و وسایل خود را به راحتی در آنجا قرار دهند. شاید با این كار آنجا تبدیل به یك انباری واقعی شود. اما این كار هم منظره و نمای ساختمان را زشت می كند.

بالكن و بندهای لباس

درست است كه بالكن همیشه مكانی برای خشك كردن لباس های شسته شده بود، اما چیدن لباس ها و قرار دادن بند لباس هم شرایطی دارد. تصور كنید اگر هر كس، هر طور كه بخواهد بندی زده و لباس های رنگارنگ را روی آن آویزان كند، چه منظره وحشتناكی خواهیم داشت.

** دارالولایه **

درباره امضاء

amindadaadad

amindadaadad
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3567
محل سکونت : سیستان و بلوچستان
دسترسی سریع به انجمن ها