عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

توصيه هایي براي خريد و نگهداري ماهي قرمز

توصيه هایي براي خريد و نگهداري ماهي قرمز
یک شنبه 19 تیر 1390  09:55 ق.ظ

توصيه هایي براي خريد و نگهداري ماهي قرمز


به گزارش روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور، در اين اطلاعيه آمده است: ماهي قرمز را از مراكز معتبر و تحت نظارت و كنترل شهرداري و دامپزشكي تهيه و از خريد ماهي از فروشندگاني كه ماهي ها را به صورت متراكم و در محل و در شرايط نامناسب بهداشتي و زيستي (از قبيل شرايط نامناسب اكسيژني و دمايي آب) نگهداري مي نمايند، خودداري نمايند.


اين اطلاعيه مي افزايد: ماهي قرمز، داراي ظاهر، تحرك مناسب و شناي متعادل باشد و از خريد ماهياني كه علائمي چون جمع شدن و تا خوردن باله‌ها، وجود لكه هاي پنبه مانند در اطراف دهان، زخم يا لكه‌هاي سفيد متمايل به خاكستري يا قرمز روي بدن دارند، خودداري شود.


طبق اين اطلاعيه لبه باله‌ها نبايد خورده و سائيده شده باشد، چشم‌ها نبايد به صورت يكطرفه يا دوطرفه بيرون زده باشد و پولك‌هاي (فلس‌هاي) ماهي نيز نبايد ريخته شده باشد.


اين اطلاعيه مي‌افزايد: در نگهداري طولاني مدت ماهيان قرمز مثلاً در خانه و كنار سفره هاي هفت سين مقدار آب موردنياز هر قطعه ماهي انگشت قد حداقل يك ليتر منظور شود و يك تا دو بار در هفته آب ماهيان را تعويض كنيد و از شن و ماسه هاي رنگي و تيز جهت تزئين آكواريوم ها و تنگ هاي ماهيان استفاده ننماييد.


همچنين دراين اطلاعيه بر شستشوي دوره اي آكواريوم‌ها و ضدعفوني و گندزدايي آنها با محلول هاي نمك طعام (سي گرم در ليتر به مدت ده دقيقه) تاكيد شده كه تركيبات مورد نياز از آمونيوم چهار تايي به مقدار ۱-۱/۰ گرم در ليتر آب به مدت ۱۵-۱ دقيقه و يا تركيبات يد به مقدار ۲۰۰ ميلي گرم در ليتر آب به مدت ۱۰ ثانيه تشكيل مي‌شود.


سازمان دامپزشكي تاكيد كرده است: بعد از هر بار دست زدن به آب يا ماهيان زينتي بايد دست‌ها را با آب و صابون به صورت كامل شست و از دست زدن كودكان به ماهيان بايد جلوگيري كرد.


اين اطلاعيه درمورد غذاي ماهيان مي‌آورد: ماهي قرمز بايد با غذاهاي كم پروتئين و سرشار از كربوهيدرات تغذيه شوند و بهتر است كه غذا در سطح آب شناور بماند؛ استفاده از غذاي آماده بهتر است و غذادهي بايد يك يا حداكثر دو بار در روز و به اندازه اي باشد كه در مدت يك تا دو دقيقه مصرف شود.


طبق اين اطلاعيه غذاهاي ماهيان آكواريومي بايد در جاهاي خنك ، تاريك و خشك در ظروف كاملاً در بسته و با رعايت تاريخ مصرف براي اين مواد غذايي نگهداري شود.


سازمان دامپزشكي همچنين توصيه كرده است: دوره حداقل ۲ هفته‌اي قرنطينه‌اي براي ماهيان جديدالورود در يك آكواريوم جداگانه مهيا شود و در صورت بروز هر نوع علائم و ناراحتي در ماهيان آكواريومي به دامپزشك و در صورت بروز هر نوع علايم و ناراحتي‌هاي پوستي در اعضاي خانواده به پزشك مراجعه شود.


بر اساس اين اطلاعيه، آب مورد استفاده بدين منظور بايد بهداشتي بوده و در مورد آب هاي شرب شبكه آبرساني شهري بايد يا كلرزدايي شده و يا جهت تعادل گازها و خروج كلر قبل از مصرف حداقل به مدت ۴۸ ساعت در ظروفي دهان گشاد نگهداري و ذخيره گردد.


سازمان دامپزشكي توصيه كرده است: در صورت عزيمت به مسافرت و يا ترك منزل ماهيان را دراماكن محصور مجاز مشخص شده جهت اين منظور رهاسازي كرده و يا آن را به اقوام خود داده و يا به آكواريوم دارها تحويل نماييد.


در اين اطلاعيه توصيه شده است: از قرار دادن آكواريوم ها و يا تنگ هاي ماهي در جلوي نور مستقيم آفتاب، كنار شومينه ها و يا داخل آشپزخانه خودداري نماييد.

** دارالولایه **

درباره امضاء

amindadaadad

amindadaadad
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3567
محل سکونت : سیستان و بلوچستان
دسترسی سریع به انجمن ها