عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

پوکی استخوان، قاتل خاموش

پوکی استخوان، قاتل خاموش
یک شنبه 19 تیر 1390  11:06 ق.ظ

پوکی استخوان، قاتل خاموش

 

پوکی استخوان در مراحل اولیه به نوعی یک بیماری خاموش محسوب می شود و هیچ نشانه مشخصی ندارد و این بیماری را به دلیل عدم وجود درد و هرگونه علائم هشدار دهنده، قاتل خاموش می نامند. دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: این بیماری وقتی بروز می کند که کاهش توده استخوان، بیش از حد سریع باشد در ضمن خانم ها بسیار بیشتر از آقایان دچار پوکی استخوان می شوند و همین طور با افزایش سن، احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر می شود.
بنابراین گزارش تقریبا از هر 4 خانم یک نفر و از هر 8 مرد بالای 50 سال نیز یک نفر مبتلا به پوکی استخوان هستند و رژیم های غذایی با کمبود مواد پروتئین، دریافت ناکافی کلسیم، کمبود ویتامین d و مصرف زیاد کافئین از عوامل مستعد کننده پوکی استخوان است.
این گزارش می افزاید: شروع یائسگی نیز عوامل تشدید پوکی استخوان است زیرا استروژن هورمون زنانه ای که از کاهش توده استخوان جلوگیری می کند و تولید استروژن در تخمدان ها بعد از یائسگی متوقف می شود، در نتیجه از دست رفتن توده استخوان تسریع می شود.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت، زنانی که یائسگی زودرس دارند (قبل از 45 سالگی) مانند بانوانی که تخمدان های آنها با جراحی از بدن خارج شده است، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.
این گزارش حاکیست، سابقه خانوادگی و وراثت بر میزان استخوان ها و سرعت از دست دادن آنها تأثیر دارند و همچنین بانوانی که دارای استخوان هایی کوچک بوده یا کوتاه قد و یا لاغر هستند به خاطر وجود توده استخوانی کمتر، به بروز پوکی استخوان مستعدترند.
گفتنی است: بیماری هایی نظیر تیروئید، کلیه و برخی سرطان ها ممکن است به پوکی استخوان منتهی شوند و تجویز بعضی از داروها به مدت طولانی علائم بروز این بیماری را تشدید می کند.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها