عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها یک معضل جدی است

استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها یک معضل جدی است
یک شنبه 19 تیر 1390  11:35 ق.ظ

استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها یک معضل جدی است

 

عباس رادمهر ظهر امروز در کارگاه آموزشی تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک در استان مرکزی اظهار داشت: باتوجه به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت که در زمینه مقاومت میکروبی تهدید جهانی اعلام شده، سازمان دامپزشکی به عنوان یکی از سازمان های مرتبط با بخش سلامت برای تحقق این شعار برنامه های خوبی را در دستور کار قرار داده است.
وی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف استراتژیک سازمان دامپزشکی کشور بهبود کیفیت فرآورده های خام دامی و تولید غذای سالم در راستای تأمین امنیت غذایی جامعه است، تصریح کرد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها موجبات مقاومت بدنی نسبت به آنتی بیوتیک ها را در جمعیت انسانی و دامی فراهم می کند، بنابراین رعایت استانداردهای اعلام شده در زمینه مصرف آنتی بیوتیک ها، رعایت دوره مصرف و جلوگیری از استفاده بی رویه موجب کاهش و در نهایت حذف مقاومت آنتی بیوتیکی و پاسخ مناسب به درمان بیماری های نوپدید و یا بازپدید به وسیله آنتی بیوتیک ها خواهد شد.
رئیس شبکه دامپزشکی محلات تاکید کرد: استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در پرورش، رعایت شرایط قرنطینه ای و بهداشتی، استفاده از نظرات کارشناسان دامپزشکی، مدیریت کارآمد و به موقع در واحد و استفاده از نهاده های سالم و تحت نظارت دامپزشکی می تواند کمک مؤثری در پیشگیری از بروز بیماری با عدم مصرف آنتی بیوتیک را به همراه داشته باشد.
رادمهر با بیان اینکه امروزه در پرورش طیور ساختار مناسب واحدها بسیار مهم و تأثیرگذار است، ادامه داد: واحدی با داشتن سیستم تهویه و رطوبت مناسب در فصول مختلف سال، ساختار قابل شستشو و ضد عفونی، امکانات و تجهیزات مناسب توزیع آب و خوراک می تواند شرایط اولیه را برای پرورش مناسب فراهم کند.
وی مصرف به موقع آنتی بیوتیک ، همفکری با دامپزشکان و استفاده ازآزمایشگاه های دامپزشکی را بهترین راهکار در کاهش مصرف آنتی بیوتیک دانست و تصریح کرد: مصرف منطقی و حساب شده آنتی بیوتیک سبب درمان سریع و به موقع بیماری شده و از انتقال بیماری به سایر دام ها جلوگیری می کند.
رئیس شبکه دامپزشکی محلات افزود: استفاده گسترده پرورش دهندگان دام و طیور از آنتی بیوتیک ها و همچنین انتقال آن به انسان یک تهدید جهانی بوده که در این زمینه سازمان دامپزشکی به عنوان متولی بهداشت دام کشور فعالیت های گسترده ای را انجام داده و تلاش ها به سمتی است تا دردوره پرورش، حرکت در راستای کاهش و در نهایت حذف مصرف آنتی بیوتیک ها شود.
رادمهر در زمینه اقدامات انجام گرفته درشبکه دامپزشکی شهرستان محلات گفت: تدوین برنامه ای جامع با همکاری اداره کل دامپزشکی استان، کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان و اعلام این برنامه به تمام دامداران ومرغداران در زمینه رعایت مصرف آنتی بیوتیک در دوره پرورش و آموزش تمامی تولیدکنندگان گوشت و مرغ در راستای کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها بخشی از اقدامات این شبکه بوده وبه عنوان آموزش های چهره به چهره شبکه دامپزشکی درحال انجام است.
به گفته وی بررسی شرایط بهداشتی دامداری ها، انجام به موقع و مناسب واکسیناسیون و در نهایت اختصاص بودجه لازم به آموزش گسترده پرورش دهندگان دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل از راهکارهای مفید در زمینه کاهش مصرف بی رویه آنتی بیوتیک در تمام مراحل تولیدگوشت سالم وبهداشتی به شمار می رود.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها