عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

مصرف چای و نوشابه باعث اختلال در عملکرد خواب می شود

مصرف چای و نوشابه باعث اختلال در عملکرد خواب می شود
یک شنبه 19 تیر 1390  01:33 ب.ظ

مصرف چای و نوشابه باعث اختلال در عملکرد خواب می شود

 

دبیر انجمن علمی پزشکی خواب ایران گفت: اگر مواد محرکی چون شیرکاکائو، قهوه، چای، نوشابه، ترکیبات حاوی شکلات و سیگار، دو تا سه ساعت قبل از خواب استفاده شوند فرد را دچار اختلالات خواب می کنند.
دکتر خسرو صادق نیت ضمن تاکید بر صرف شام سبک قبل از خواب، اظهار کرد: این وعده غذایی می تواند شامل ترکیبات کربوهیدراتی باشد. مواد پرچرب و پروتئین به میزان زیاد می تواند فرد را دچار مشکلات خواب کند. ضمن اینکه گرسنه خوابیدن هم خوب نیست. تغذیه با نان و پنیر، برنج و ماست و نظیر آن می تواند به عنوان وعده غذایی شام مناسب باشد.
وی به مواد غذایی که موجب داشتن یک خواب راحت در طول شب می شوند نیز اشاره کرد و گفت: از جمله مواد غذایی که بسیار به خواب آلودگی و راحت تر خوابیدن کمک می کند گوشت بوقلمون است که در حال حاضر قرص آن نیز در خارج از کشور ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.
دکتر صادق نیت در پاسخ به این پرسش که آیا برخی عرقیات گیاهی در بهتر خوابیدن به ما کمک می کنند یا خیر گفت: شاید این عرقیات گیاهی تاثیر هم داشته باشند ولی مطالعه علمی روی تاثیر این مواد انجام نشده است و نمی توان به یقین درباره آن پاسخ داد.
دبیر انجمن علمی پزشکی خواب ایران درباره علت خواب آلودگی در ساعات میانی روز بویژه پس از وعده غذایی نهار، اظهار کرد: بحث خواب آلودگی مستقل از تغذیه است و ارتباطی با آن ندارد. ریتم های بیولوژیکی در بدن ما تنظیم می شود که خواب و بیدار ی ما به آن وابسته است و باعث می شود از حدود 11 نیمه شب تا 3 بامداد و از ساعت یک تا 4 بعدازظهر احساس خواب آلودگی کنیم. در واقع پیک دوم خواب آلودگی ما همین ساعات بعدازظهر است و افراد اغلب احساس می کنند به این دلیل که حدود ساعت 12 بعدازظهر نهار میل می کنند، خواب آلودگی اتفاق می افتد اما اینگونه نیست.

worldfood.ir

یاس

yassimanusha

yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها