عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

شكست ارتش ساسانيان توسط مسلمانان در عصر خليفه دوم

یک شنبه 19 تیر 1390  02:55 ب.ظ

تفسير نمونه ج : 11ص :383
در تاريخ اسلام مى‏خوانيم هنگامى كه مسلمانان در عصر خليفه دوم ، ارتش ساسانيان را شكست دادند ، و هرمزان بزرگ لشگر ايران دستگير شد ، او را نزد عمر آوردند ، خليفه به او گفت شما بارها با ما پيمان بستيد و پيمان‏شكنى كرديد ، دليلش چيست ؟ هرمزان گفت : مى‏ترسم قبل از آنكه دليلش را بگويم مرا به قتل برسانى ! خليفه گفت نترس!.
در اين هنگام هرمزان تقاضاى آب كرد و به زودى ظرف ساده و بى‏ارزشى را پر از آب كرده براى او آوردند .
هرمزان گفت اگر از تشنگى هم بميرم هرگز در چنين ظرفى آب نخواهم خورد ! خليفه گفت : ظرف آبى بياوريد كه مورد قبولش باشد ، ظرف را بدست او دادند و او به اطراف خود نگاه مى‏كرد و آب نمى‏نوشيد و مى‏گفت ميترسم در حالى كه مشغول نوشيدن آب باشم ، كشته شوم.
خليفه گفت نترس ! من به تو اطمينان مى‏دهم ، تا ننوشى با تو كارى نداريم.
هرمزان ناگهان ظرف را واژگون كرد و آبها را به روى زمين ريخت ! خليفه كه فكر مى‏كرد آب بدون اختيار او ريخته شده است گفت آب
تفسير نمونه ج : 11ص :384
ديگرى براى او بياوريد و او را تشنه نكشيد.
هرمزان گفت : من آب نمى‏خواهم منظورم اين بود كه امان از تو بگيرم.
خليفه گفت : من ترا به هر صورت خواهم كشت.
ولى هرمزان جواب داد تو به من امان و اطمينان دادى.
خليفه گفت : دروغ مى‏گوئى من به تو امان ندادم.
انس حاضر بود ، گفت هرمزان راست مى‏گويد تو به او امان داده‏اى ، مگر به او نگفتى من با تو كارى ندارم تا آب را نوشى ؟ ! خليفه در كار خود فرو ماند و به هرمزان گفت تو مرا فريب دادى ولى من به خاطر اين فريب خوردم كه تو قبول اسلام كنى .
هرمزان از مشاهده اين صحنه ( و پاى بند بودن مسلمانان به عهد و پيمانشان نور ايمان در دلش درخشيدن گرفت ) و مسلمان شد. 
منبع : تفسیر نمونه: سوره نحل آیات 105 – 84
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها