عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

ويتامين «د» عملكرد پانكراس را بهبود مي‌بخشد

ويتامين «د» عملكرد پانكراس را بهبود مي‌بخشد
یک شنبه 19 تیر 1390  03:16 ب.ظ

پزشكان در يك مطالعه جديد دريافته‌اند كه ويتامين «د» با بهبود عملكرد سلول‌هاي توليد كننده انسولين در غده پانكراس، فاكتورهاي خطرزاي ابتلا به ديابت نوع دوم را در افراد مبتلا به پيش ديابت كاهش مي‌دهد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر آناستازيوس پتتاز، متخصص غدد درون ريز در مركز پزشكي دانشگاه توفتز در بوستون خاطرنشان كرد: اين نتايج نشان مي‌دهد كه مكمل ويتامين د مي‌تواند به بهبود مشكل اصلي در مبتلايان به ديابت نوع دوم كمك كند.

ديابت نوع دوم شايعترين نوع اين بيماري است و امروزه ميليون‌ها نفر در جهان به آن مبتلا هستند. مهمترين ويژگي اين بيماري، افزايش ميزان قند خون و در نتيجه واكنش ضعيف و نامناسب بدن به انسولين است. انسولين ماده شيميايي است كه قند را از جريان خون خارج كرده و در كبد و عضلات ذخيره مي‌كند. انسولين در واقع توسط سلول‌هاي بتا در غده پانكراس توليد مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري رويترز، براي مشاهده چگونگي تاثير مصرف اين ويتامين در بهبود توان بدني افراد براي كنترل قند خون، متخصصان روي 92 فرد بالغ مبتلا به عارضه پيش ديابت بررسي كردند. به اين افراد مكملهاي ويتامين د 3 ، مكمل‌هاي كلسيم، يك دارونما و يا هر دوي اين مكمل‌ها داده شد. پس از چهار ماه خون اين بيماران به لحاظ چندين فاكتور خطرزاي ديابت آزمايش شد.

دكتر يان بي بوئر متخصص نفرولوژي در دانشگاه واشنگتن در اين باره تصريح كرد: نتايج حاصل از اين بررسي لزوما نشان نمي‌دهد كه ويتامين د احتمال ابتلا به ديابت را كاهش خواهد داد اما از آن جهت حائز اهميت است كه نشان مي‌دهد مكملها روي بيولوژي بدن تاثير به سزايي دارند.

به گزارش ايسنا، ويتامين د يک ويتامين محلول در چربي است و براي جذب کلسيم و در نتيجه رشد و استحکام استخوان‏ها و دندان‏ها در بدن لازم است. همچنين وجود آن براي انعقاد خون و عملکرد مطلوب غده تيروئيد مهم است.

متخصصان طي مطالعات مختلف به اين نتيجه رسيده‌اند که بسياري از موارد سرطان بر اثر کمبود ويتامين د ايجاد مي‌شوند. برهمين اساس، ميزان مرگ و مير بر اثر ابتلا به سرطان روده در نواحي شمالي آمريکا، سه برابر نواحي جنوبي اين كشور است.

کارشناسان علم تغذيه معتقدند كه تعداد بسيار کمي از افراد ويتامين د مورد نياز بدن خود را از طريق غذا تامين مي‌کنند، بنابراين به منظور تامين اين ويتامين بايد در معرض نور آفتاب قرار بگيريم. شدت نور خورشيد در نواحي شمالي نسبت به نواحي جنوبي کمتر است. افرادي که در آب و هواي سرد زندگي مي کنند در زمستان اغلب بيرون نمي‌روند در نتيجه با کمبود اين ويتامين مواجه مي‌شوند.

شما مي توانيد علاوه بر تماس با نورخورشيد ويتامين د را از طريق مکمل‌هاي ويتاميني، روغن ماهي، ماهي، غلات غني شده و مقدار کمي نيز از طريق شير غني شده به دست آوريد.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها