عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تعرق زياد ايست قلبي را به دنبال دارد

تعرق زياد ايست قلبي را به دنبال دارد
یک شنبه 19 تیر 1390  06:11 ب.ظ

فارس: يك كارشناس تغذيه گفت: بر اثر تعريق زياد، مواد معدني نظير سديم و پتاسيم در بدن به شدت كاهش مييابند و اختلال در تعادل آنها در صورتي كه رفع نشود، حتي ايست قلبي را به همراه خواهد داشت.

عليرضا ابوالفضلي اظهار داشت: در هواي گرم مصرف هندوانه به دليل دارا بودن آب و مواد معدني گوناگون براي افراد گرمازده بسيار مناسب است همچنين ميوه‌هايي كه رنگ قرمز و بنفش تيره دارند هم بسيار مفيدند.

وي افزود: سبزيجاتي نظير كلم بروكلي، گوجه فرنگي، اسفناج و كاهو هم در گروه سبزيجات از بهترين‌ها بوده و در اين شرايط بسيار مفيد هستند.

ابوالفضلي در مورد تغديه در تابستان به ويژه در زمان گرمازدگي اظهار داشت: بهتر است از موادغذايي كه قند زياد و يا چربي بالايي دارند كمتر استفاده شود ضمن اينكه براي تامين انرژي مضاعفي كه براي حفظ تعادل حرارتي مورد نياز است، از اين گروه‌هاي غذايي در كنار مواد غذايي كه سرشار از ويتامين‌هاي گروه B و C هستند، استفاده شود.

وي توصيه كرد: بهتر است از سبزيجاتي كه به رنگ سبز تيره هستند نظير برگ‌هاي سبز كاهو و كلم بروكلي بيشتر استفاده كنيد.

اين كارشناس تغذيه خاطرنشان كرد: در اين فصل بهتر است بيشتر از غذاهاي خنك و سرد استفاده شود حتي بهتر است غذاهايي مورد استفاده قرار گيرند كه كه طبع سردي دارند.

ابوالفضلي در عين حال توصيه كرد: مصرف مغز‌ها و شيريني‌جات در فصل تابستان بايد به حداقل برسد و مصرف ميوه‌هايي نظير خرما و انجير نيز چندان مناسب نيست و بهتر است در صورت تمايل در وعده‌هاي عصر كه هوا خنكتر است، مورد استفاده قرار گيرد.

وي يادآور شد: مصرف ميوه‌هايي نظير آناناس، هندوانه، طالبي و خربزه نيز بسيار مناسب است و مصرف اين ميوه‌ها هنگام بازگشت به خانه بعد از يك روز گرم و طاقت‌فرسا بسيار آرامش‌دهنده است.
وي ادامه داد: در هواي گرم مصرف هندوانه به دليل دارا بودن آب و مواد معدني گوناگون براي افراد گرمازده بسيار مناسب است.

اين كارشناس تغذيه متذكر شد: مطالعات نشان داده‌ است كه مصرف مواد غذايي كه منبع ويتامين B، C و روي هستند در كاهش استرس ناشي از قرار گرفتن در هواي گرم بسيار كمك‌كننده هستند به همين دليل، مصرف انواع ميوه‌ها و سبزيجات ‌تازه به همراه موادغذايي دريايي در فصل گرما بسيار مفيد است.

وي ادامه داد: به علاوه مصرف مواد غذايي كه خاصيت آنتياكسيداني دارند و منبع مناسبي از ويتامين C، E، كاروتنوييد و فلاونوييد هستند نيز در اين روزهاي گرم به سيستم ايمني كمك ميكند تا زيان‌هاي ناشي از سموم موجود در هوا به حداقل برسد.

ابوالفضلي در مورد جبران عرق بدن نيز عنوان داشت: يكي از مكانيسم‌هاي دفاعي بدن در مقابل گرما، عرق كردن است و تعريق، يك واكنش طبيعي در جهت خنك كردن است و چون بدن انرژي مضاعفي را به اين منظور مصرف مي‌كند، باعث ضعف و خستگي و در نهايت لاغري مي‌شود.

وي ادامه داد: اگر بدن در طول روز فعاليت فيزيكي نيز داشته باشد، به ويژه در افرادي كه به دلايل شغلي، مدت زمان بيشتري را در مقابل آفتاب به فعاليت مي‌پردازند، اين مصرف انرژي چند برابر مي‌شود.

اين كارشناس تغذيه تصريح كرد: از آنجا كه تعريق زياد موجب بر هم خوردن تعادل مواد معدني ‌در بدن مي‌شود، مصرف‌ انواع ميوه‌ها و سبزيجات تازه براي جلوگيري از عوارض تعريق بيش از حد مهم تلقي مي‌شود.

وي بيان داشت: قرار گرفتن در معرض هواي گرم در جذب مواد مغذي اثري ندارد اما با دفع زياد مواد معدني از طريق عرق، زمينه كمبود آنها را فراهم ميآورد و بر اثر تعريق زياد، مواد معدني نظير سديم و پتاسيم به شدت كاهش مي‌يابند و اختلال در تعادل آنها در صورتي كه رفع نشود، حتي ايست قلبي را به همراه خواهد داشت.

ابوالفضلي عنوان دا شت: در حالت عادي در هر 500 ميلي‌ليتر عرقي كه به سطح پوست مي‌رسد، 100 ميلي گرم پتاسيم وجود دارد كه براي حفظ آن مصرف انگور، موز و آلو به صورت تازه و خنك توصيه مي‌شود.

 
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
mohammad_43

mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 34220
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها