عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تربیت فرزندان

تربیت فرزندان
یک شنبه 19 تیر 1390  06:12 ب.ظ

تربيت فرزندان كاري است دشوار، اما نكاتي وجود دارد كه با رعايت آنها اين كار سهل‌تر صورت مي‌گيرد. مواردي كه در زير مي‌آيد، برخي از اين نكات است.

به واكنش‌هاي خود در مقابل فرزندتان دقت كنيد
در اين مواقع هميشه بايد به سن‌وسال او توجه داشته باشيد و واكنش‌هاي مناسب با سن او را نشان دهيد. هر سني توقعات و انتظارات مناسب با آن سن را مي‌طلبد. حساسيت‌هاي بي‌مورد شما و برخورد‌هاي خشونت‌آميزتان تنها باعث شگفتي كودكان مي‌شود زيرا از نظر خودش، هيچ كار اشتباهي مرتكب نشده و نمي‌تواند مفهوم كار شما را درك كند.

هنگام تنبيه فرزندتان، علت را براي او توضيح دهيد
تنبيه در واقع برخورد والدين با فرزند است و تنها در زماني اثربخش است كه علت آن براي كودك و فايده آن براي والدين روشن باشد. همچنين تنبيه بايد براي آموختن درسي به كودك باشد و تحت شرايط اصولي و منطقي اجرا گردد. زياده روي در تنبيه تنها قبح آن را در نظر كودك از بين مي‌برد و پس از مدتي بي‌توجه به آن به كار خود ادامه مي‌دهد.

از تأكيد بر كارهاي بد كودك خودداري كنيد
اين كار تنها باعث تحقير و كاهش اعتماد به نفس او مي‌شود. او پس از مدتي احساس مي‌كند كه تمام كارهايش زشت است و نمي‌تواند توقعات والدين را برآورده سازد. بسياري از پدر و مادرها، پيوسته در انتظار اين هستند تا مچ كودك خود را بگيرند، بهتر است به جاي آن، به تشويق رفتارهاي پسنديده او بپردازيد و با تأكيد بر آنها، او را از انجام كارهاي ناپسند بر حذر داريد.

از تربيت فرزند خود در مقابل ديگران چشم پوشي كنيد
كودكاني كه مدام در مقابل افراد ديگر به‌ويژه كودكان هم‌سن و سال خود مورد تصحيح و نصيحت قرار مي‌گيرند، دچار ترس و خجالت مي‌شوند و به‌تدريج اعتماد به نفس خود را براي حضور در جمع از دست مي‌دهند. بسياري از والدين احساس مي‌كنند كه اين كار به صلاح فرزندشان است ولي نمي‌دانند كه در واقع حس خشم و رنجشي دروني را در او پرورش مي‌دهند و خيلي زود او را وادار به مقابله مي‌كنند.

از محبت كردن به فرزندتان نترسيد و او را در دريايي از عشق غوطه‌ور ‌سازيد
هنگامي كه كودكتان با مهر بزرگ مي‌شود، در بزرگسالي جذب هر محبت جزئي نمي‌شود و زندگي خود را بر پايه‌هاي سست بنيان بنا نمي‌سازد. كودكي كه حمايت و محبت والدين خود را دارد، مي‌داند كه زمان مشكلات، هميشه پناهگاهي امن در اختيار دارد كه مي‌تواند به سراغ آن رود و تسكين يابد.

از استقلال طلبي فرزند خود ناراحت نباشيد
تا آنجا كه مي‌توانيد، فرزندتان را در انجام كارهاي خود آزاد بگذاريد و به او استقلال عمل دهيد. انجام اين امر، از كودك فردي مسئول، مي‌سازد و او در مواقع خاص ناچار به تصميم‌گيري‌هاي مهم مي‌شود كه همين مسئله در دوران بزرگسالي از او فردي مسئول، مستقل، مدير مدبّري مي‌سازد.

به كودكتان بياموزيد كه هيچ انساني كامل نيست
گفتن عباراتي مانند «نمي‌دانم»، «نمي‌خواهم» و «نه» در بعضي مواقع ضروري است و لزومي ندارد كه كودك همواره براي هر كاري، پاسخ مثبت بدهد. گفتن عقايد شخصي در قالبي محترمانه، نداشتن يك پاسخ صحيح و بكار بردن عبارت نمي‌دانم، به كودك كمك مي‌كند تا از فشار مضاعف برخود بكاهد و در هنگام برخورد با مسائل گوناگون، در كمال آرامش به حل آن بپردازد.

هر روز زماني را به صحبت كردن با فرزند خود اختصاص دهيد
حرف‌هاي صميمانه و دوستانه به او بزنيد. ايجاد اين رابطه شايد در دوران كودكي يك تفريح جذاب باشد ولي در دوران نوجواني و جواني يك ضرورت به حساب مي‌آيد و والديني كه از كودكي اين كار را نكرده باشند، نمي‌توانند در دوران بلوغ فرزند خود اين رابطه را ايجاد كنند.
به‌طور مثال زماني در هفته را به گردش‌هاي دو نفره با او اختصاص دهيد و در آن زمان با او در مورد ترس‌ها، نگراني‌ها، علائق و احساساتش صحبت كنيد. اگر از نظر كاري گرفتار هستيد و برنامه‌ريزي هفتگي براي انجام اين كار برايتان دشوار است، حداقل در هنگام خواب، چند لحظه‌اي در كنار تخت او بنشينيد و به آرامي با او صحبت كنيد و يا برايش كتاب بخوانيد. البته دقت كنيد كه در هنگام اين صحبت‌ها از نقش والدي سخت گير و هميشه نصيحت‌گو در آمده و به يك دوست صميمي و شنونده‌اي خوب تبديل شويد.

به فرزندتان قول‌هاي بي‌پايه ندهيد
قول‌هايي كه مي‌دانيد از اساس امكان اجراي آن نيست را ندهيد و همچنين از شكستن قول خود بپرهيزيد و درصورت انجام آن، حتما براي فرزندتان توضيح دهيد با اين كار به او نشان مي‌دهيد كه برايش ارزش قائل هستيد. اگر خواهان آن هستيد كه فرزندي با شخصيت و مثبت انديش و محترم داشته باشيد، حتما به اين مورد عمل كنيد.
درصورت تكرار شكستن قول و قرار، كودك كم‌كم مي‌آموزد كه به محيط اطراف خود و انسان‌ها بي‌اعتماد شود و اين مسئله در بزرگسالي به او لطمات جبران‌ناپذيري وارد مي‌سازد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها