عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

طب نوین یا طب سنتی

طب نوین یا طب سنتی
دوشنبه 20 تیر 1390  12:08 ق.ظ

اگر چه هيچگونه تعريف استاندارد و مدوني براي طب مکمل و جايگزين وجود ندارد، اما بطور کلي مي توان گفت طب مکمل شامل روش هايي است که جزئي از پزشکي رايج به شمار نمي روند.
اينکه چه درمان هايي در اين گروه قرار مي گيرند دائما در حال تغيير است ، زيرا با گذشت زمان در مورد تعداد زيادي از اين روش ها بررسي دقيق و علمي به عمل آمده و کارآيي يا عدم فايده آنها را به اثبات مي رساند، بنابراين ليست شاخه هاي گوناگون طب مکمل متغير است.
شايد براي شما هم اين سئوال پيش آمده باشد که چرا دو اصطلاح طب مکمل و جايگزين هميشه با هم به کار مي روند.
در واقع کاربرد اين دو عبارت ناشي از نحوه عملکرد اين روش هاست.درمان هاي مکمل به روش هايي گفته مي شود که اغلب همراه با درمان هاي رايج استفاده مي شوند. مثال واضح آن استفاده از ماساژ براي کاهش استرس در کنار استفاده از داروهاي ضد اضطراب است.
در حالي که طب جايگزين معمولا به جاي پزشکي رايج استفاده مي شود. بعنوان مثال براي درمان بيماري به جاي پزشک نزد متخصص هوميوپاتي مي رويم.
توجه داشته باشيد که هيچ يک از اين اسامي بطور کامل بيان کننده مجموعه اين روش ها نيست. در عين حال يک روش خاص مي تواند زير مجموعه چند عنوان مختلف قرار گيرد.
مثلا طب سوزني يکي از اين شيوه هاست که قدمت چندين هزار ساله دارد و در درمان ميگرن مي توان از آن به عنوان مکملي در کنار داروهاي رايج استفاده کرد(طب مکمل)، در صورتي که در خيلي از موارد تنها درمان طب سوزني براي معاجله ميگرن کافي است و با کمک اين روش بيماري بطور کامل برطرف مي شود (طب جايگزين)

قانون اساسي طب مکمل
متخصصان طب مکمل و جايگزين عملکرد خود را بر اساس چند قانون کلي توجيه مي کنند. بعضي از اين موارد در طب رايج هم کاربرد دارد اما شماري ديگر از اين قوانين به طب مکمل اختصاص داشته و در شاخه هاي مختلف آن ، جزئ اصول فلسفه درمان شناخته مي شوند.
در واقع اين موارد مرز تمايز اين علوم با پزشکي رايج به شمار مي روند. بد نيست با بعضي از اين قواعد آشنا شويم:

1- قابليت و قدرت خود ترميمي بدن:
مطابق اين اصل ، بدن داراي توانايي ذاتي ايجاد و نگهداري سلامتي است. در حقيقت تمام شاخه هاي طب مکمل به شيوه هاي مختلف مي کوشند تا از قابليت هاي خوددرماني بدن استفاده کنند. در اين ميان نقش پزشک ، کمک به اجراي اين مراحل است.
او بايد بکوشد تا با شناسايي دقيق ، موانعي را که در راه جريان و روند حفظ سلامتي وجود دارد برطرف سازد. در اين نگرش متفاوت ، پزشک همکار طبيعت است و نقش وي کمک به افزايش سرعت درمان با برطرف کردن موانعي است که روند خوددرماني بدن را به تعويق مي اندازد يا از آن جلو گيري مي کند.
در واقع بدن انسان به تنهايي قدرت بهبود و ترميم خود را دارد و بيمار تنها نيازمند معالجاتي است که اين فرآيند را تقويت کند و بهبود عملکرد سيستم ايمني بدن يکي از اهداف عمده تمامي اين روش ها محسوب مي شود.

2- توجه به ويژگي هاي اختصاصي بيمار:
هر بيمار، يک وجود خاص است ، با تاريخچه منحصر بفرد، شرايط ويژه و علتي منحصر بفرد که سبب بيماري شده است و بنابراين محتاج برنامه و روند درماني مخصوص خود مي باشد. بر خلاف درمان هاي پزشکي رايج که بر روي شاخص هاي آماري جامعه متمرکز است ، برنامه درماني در طب مکمل بر اساس ويژگي هاي خود شخص شکل مي گيرد.

3- پيشگيري اساس درمان است:
طب مکمل و جايگزين بر پيشگيري تاکيد دارد. در اين روش ، شما تنها در هنگام بروز بيماري به متخصص مراجعه نمي کنيد؛ بلکه نوع دارويي که تجويز مي شود به بدن شما کمک مي کند تا از بروز بيماري جلوگيري شود.
توجه ويژه به تقويت ايمني بدن و ارائه داروهاي گوناگون در اين زمينه ناشي از همين ديدگاه است.

شهر فرنگ طبابت
براي بسياري از مردم حضور در مطب پزشک و انجام معاينات و آزمايشات گوناگون امري ناخوشايند است. اما چه خوشتان بيايد يا نه بايد معالجات را دنبال کنيد.
با وجود تلاش هاي زيادي که براي کاستن از عوارض نا مطلوب روش هاي تهاجمي در تشخيص و معالجه بيماري ها انجام شده ، هنوز هم راديوگرافي ، آنژيوگرافي ، تزريق ماده راديو اکتيو و... نقش اساسي در تشخيص بيماري ها دارند و شما بعنوان بيمار بايد اين مراحل را طي کنيد و راه ديگري هم در پيش رويتان وجود ندارد.
نکته مقابل اين موضوع ، روش هاي طب مکمل است که با بيش از 100روش درماني ، رنگين کماني از انواع نگرش ها را ارائه مي نمايد.
بسياري از اين روش ها سابقه اي طولاني دارند، مثلا آيورودا که در شماره گذشته به آن پرداختيم به 5000سال قبل برمي گردد.
مطابق اين ديدگاه ، هر بيمار ويژگي خاصي دارد که او را از ساير بيماران متمايز مي کند و بنابراين درمان نيز از فردي به فرد ديگر متفاوت است. مثلا 3نفر بيمار مبتلا به درد در ناحيه کتف نياز به درمان هاي مختلفي دارند که بر اساس ويژگي هاي آنها برنامه ريزي مي شود.
در کنار روش هايي با قدمت چند هزار ساله ، متدهاي نويني نيز قرار دارند. مثلا هوميوپاتي حدود 150سال پيش در آلمان پايه گذاري شد. يک متخصص هوميوپاتي بر اساس تمام علائم بيماري دارويي را تجويز مي کند.
بعنوان مثال ممکن است شما و همسايه تان هر دو به سرماخوردگي مبتلا باشيد اما چنانچه او به سردرد هم مبتلا باشد معالجه وي با شما متفاوت خواهد بود.
متخصصان طب مکمل بيشتر بر درمان هاي طبيعي مثل رژيم هاي غذايي ، ورزش و داروهاي گياهي تکيه دارند و عمل جراحي در اين روش ها بسيار نادر و آخرين راه چاره است.
از آنجا که متخصصان اين علوم ارتباط مناسب ذهن و جسم را براي حفظ سلامت ضروري مي دانند، لذا روش هاي خاصي را براي تقويت اين رابطه مورد استفاده قرار مي دهند. اين مسئله توانايي بيمار در کنترل نشانه هاي بيماري راتقويت مي کند.
يکي از بهترين روش ها براي تقويت ارتباط ذهن و جسم ، مديتيشن است. روش ديگر يوگا است که با استفاده از تمرينات خاص و تمرکز، اين رابطه را بهبود مي بخشند. تسکين درد و کاهش اضطراب از نتايج پيروي از اين دستورات است.

هيپنوتيزم و موسيقي درماني هم از روش هاي تقويت رابطه ذهن و بدن به شمار مي روند.
طيف وسيع ديگري از درمان ها در اين گروه متکي به استفاده از مکمل هاي غذايي و گياهي است. اين معالجات از ترکيبات موجود در طبيعت بعنوان دارو استفاده مي کنند.
درمان هاي گياهي از دير باز مورد توجه مردم بوده است و بسياري از داروهاي رايج که امروزه کاربرد فراواني دارند، سابقا_ منشا گياهي داشته و در طب سنتي براي درمان بيماران تجويز شده است.
مثال عمده اين مورد، ديگوکسين است که براي معالجه نارسايي احتقاني قلب به کار مي رود. داروي ديگر، کوئينين است که در درمان مالاريا کاربرد دارد. نکته مهمي که درباره داروهاي گياهي بايد مورد توجه قرار گيرد اين واقعيت است که وجود منشا طبيعي اين داروها به معناي بي ضرر بودن آنها نيست.
بسياري از مردم داروهاي گياهي را بعنوان داروهاي بدون خطر و فاقد عوارض جانبي مي شناسند و به همين دليل رغبت و تمايل خاصي به استفاده از اين داروها دارند ولي متخصصان تاکيد مي کنند که بعضي از داروهاي گياهي حاوي ترکيباتي هستند که با ساير داروهاي مورد استفاده بيمار تداخل دارويي داشته و موجب کاهش تاثير داروها مي شوند.
بعضي ديگر از اين داروهاي گياهي خطر خونريزي در طي عمل جراحي را افزايش مي دهند که مي تواند وضعيت بحراني براي بيمار بوجود آورد. در نتيجه ، اين تصور که داروهاي گياهي فاقد اثرات جانبي است اشتباه بوده و مي تواند خطرناک باشد.
به خاطر داشته باشيد که قبل از استفاده از داروهاي گياهي و جوشانده ها حتما با پزشک خود مشورت کنيد و هرگز اين داروها را بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نکنيد.

دو روي يک سکه
تا قبل از پيشرفت هاي سريع علم پزشکي در قرن بيستم ، چنانچه فردي بيمار مي شد بايد به پزشکان سنتي مراجعه مي کرد اما در اوايل قرن بيستم اين روال تغيير کرد.
در اين سالها، طبابت متکي بر حقايق علمي رواج بيشتري يافت.

يک ويژگي عمده پزشکي جديداين بود که پزشک در اين روش دوره هاي خاصي را مي گذراند و مدرک علمي ويژه اي دريافت مي کرد و عملا ساير افراد بي اطلاع از دخالت در امر درمان منع مي شدند.
در عين حال ، دانشگاه هاي پزشکي هم ديگر اصول طب مکمل و جايگزين را آموزش نمي دادند. بنابراين پزشکان آن روش ها را تجويز نمي کردند و همين موضوع موجب بروز شکاف بين طب رايج و مکمل شد اما در اواخر دهه 1970 دوباره تمايل مردم نسبت به استفاده از روش هاي طب مکمل افزايش يافت.
اين واقعيت که پزشکي رايج قادر به درمان همه بيماري ها نيست در کنار اشتياق بيماران براي آزمودن روش هاي تازه ، علت عمده گرايش مردم به شاخه هاي مختلف طب مکمل بوده است.
در حال حاضر حدود نيمي از پزشکان در ايالات متحده بيماران خود را به متخصصان طب مکمل ارجاع مي دهند و نوعي تعامل و همکاري ميان پزشکان و متخصصان طب جايگزين براي درمان بيماران بوجود آمده است.

نا آگاهي؛ مشکل اساسي
اگر به کتاب داروهاي رايج سري بزنيد مي بينيد که براي يک داروي معين دهها کاربرد و عوارض جانبي ذکر شده است.
در صورتيکه در مورد اثرات داروهاي گياهي مورد استفاده در طب مکمل ، اطلاعات بسيار ناچيز است.علت اين مسئله ، هزينه فراوان تحقيقات است.
هزينه اي که يک شرکت دارو سازي براي تحقيق در مورد دارويي اختصاص مي دهد به فروش داروي مذکور و ثبت آن بنام شرکت مذکور بر مي گردد و زمينه ادامه تحقيقات فراهم مي شود.
اما در مورد درمان هاي مکمل وضعيت متفاوت است. هيچ متخصصي نمي تواند حق مالکيت روشي را که هزاران سال سابقه دارد براي خود ثبت کند و از مزاياي مادي آن بهره مند شود؛ در نتيجه منبع مالي براي انجام بررسي هاي علمي بيشتر فراهم نمي شود و نکات مبهم همچنان باقي مي ماند.
ناآگاهي پزشکان از ماهيت اين درمان ها نيز موجب مي شود که اکثر پزشکان بطور ناخودآگاه با دنبال کردن اين روش ها توسط بيماران مخالفت کرده و بيمار هم بخاطر نگراني از اين موضوع پزشک را از استفاده احتمالي از اين داروها مطلع نمي کند.
اين مسائل در کنار عدم وجود استانداردهاي معين و تعريف شده براي طب مکمل ، امکان استفاده سودجويان از چنين موقعيتي را فراهم مي آورد.
فراموش نکنيد که ادعاهاي کاذب و مبالغه در مورد تاثير اين روش ها کم نيستند. پس سعي کنيد با بررسي دقيق و مشورت با پزشک ، بهترين تصميم را در اين مورد بگيريد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها