عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

توصيه متخصصان قلب و عروق

توصيه متخصصان قلب و عروق
دوشنبه 20 تیر 1390  12:11 ق.ظ

توصيه متخصصان قلب و عروق، گوارش، غدد، تغذيه و دهان و دندان در گفتگو با «سلامت»:
چاي را بدون قند و شکر بنوشيد

سم‌ سفيد همان قندان بلور پر از قندي است که براي همه وسوسه‌انگيز است، چه کودک 7 ساله باشيد، چه پيرمرد 70 ساله. اما اگر بدانيد که پزشکان مي‌گويند اين قندهاي سفيد، روزگار سلامت را سياه مي‌کند، آن‌وقت حتما در خوردن قند و شکر که به آنها سم‌هاي سفيد هم مي‌گويند احتياط به خرج مي‌دهيد و با شيريني آن کام زندگي خود را تلخ نمي‌کنيد. شايد به همين دليل باشد که هيات دولت تصويب کرده است که هنگام صرف چاي به جاي قند در ادارات دولتي از خرما و کشمش استفاده شود ولي اين مصوبه در برخي موارد ناديده گرفته شد. هرچند کارشناسان اعتقاد دارند دولت بايد نسبت به حذف بودجه خريد قند و شکر در ادارات دولتي کلا اقدام کند اما اگر شما به سلامتي خود اهميت مي‌دهيد، بهتر است اين مصوبه را در خانه خود عملي کنيد تا آن‌گونه که پزشکان مي‌گويند از شر اين ماده خوش‌خوراک اما مضر در امان باشيد. اگر اين نوشته را بخوانيد، آنگاه متوجه خواهيد شد که چرا همه پزشکان عليه قند و شکر اجماع کرده‌اند و يک بسيج ملي ضدقند به راه انداخته‌اند...

دکتر استقامتي:

سال‌هاست نوشابه و قند را تحريم کرده‌ام!

دکتر استقامتي، فوق‌تخصص غدد و متابوليسم مي‌گويد: «اينکه فردي قند زياد بخورد، ديابت مي‌گيرد تصور درستي نيست اما اگر در روز 5 ليوان چاي و با هر ليوان دو يا سه قند بخوريم، انرژي اضافه‌اي وارد بدن مي‌شود که اين انرژي اضافه مي‌تواند موجب چاقي شود. چاقي نيز فرد را به انسولين مقاوم مي‌کند و مي‌تواند موجب ديابت شود.» من تلاش مي‌کنم که چاي را بدون قند بخورم و مواظب غذا خوردنم هستم. الان سال‌ها است که نوشابه و قند را تحريم کرده‌ام. وي يک پيشنهاد هم براي کساني که قند دوست دارند و چاي شيرين را مي‌پسندد دارد: «اين افراد مي‌توانند از شيرين‌کننده‌هاي مصنوعي مانند قرص‌هاي آسپارتام استفاده کنند که عوارض کمتري دارند.»

دکتر اسحاق حسيني:

قند موجب ريفلاکس مي‌شود

دکتر اسحاق حسيني، فوق‌تخصص گوارش مي‌گويد: «نزديک به 7 درصد جامعه هر روز و 14 درصد به طور هفتگي، 28 درصد هر دو هفته يک بار و 90 درصد اجتماع يک بار ريفلاکس را تجربه کرده‌اند که دليل اصلي آن استفاده از مواد قندي است. شايد بد نباشد که اين نکته را هم بدانيد که ريفلاکس اگر درمان نشود در درازمدت ممکن است هفت در هزار موجب سرطان مري ‌شود اما ميوه‌هاي شيرين مانند توت و خرما موجب ريفلاکس نمي‌شوند. از سوي ديگر مصرف قند در افرادي که زمينه دارند نيز مي‌تواند موجب کبد چرب شود و پالايشگاه بدن را با خطر مواجه کند.»
دکتر کيمياگر: چگونه مصرف قند را کاهش دهيم

دکتر کيمياگر هم متخصص تغذيه است و هم اديب. شايد به همين دليل است که گفته‌هايش به دليل تسلط خوبش بر زبان بر دل مي‌نشيند. دکتر کيمياگر مي‌گويد: «الان قند براي بعضي‌ها جزو لازم تغذيه است اما مي‌توان به جاي آن از جايگزين‌هايي مثل توت و خرما استفاده کرد. در اين ميان يک نکته مهم است و آن اينکه يک خرما داراي 20 کالري و دو حبه قند نيز داراي 20کالري است بنابراين نبايد فکرکنيم که خرما يا کشمش و توت قند کمتري دارند. اما مزيت ميوه‌هاي شيرين اين است که قندشان طبيعي است و به‌تدريج جذب بدن مي‌شوند و ضرر کمتري دارند. از سوي ديگر، ميوه‌ها داراي فيبر و آنتي‌اکسيدان هستند که در پيشگيري از سرطان‌ها نيز موثرند.» دکتر کيمياگر با تاکيد بر اينکه قند کالري زيادي دارد و مي‌تواند موجب چاقي و ديابت شود، مي‌گويد: «بهترين روش اين است که چاي خود را تلخ بخوريم و اگر نمي‌توانيم اين کار را انجام دهيم، حداکثر 20 گرم در روز از قند و شکر استفاده کنيم.» دکتر کيمياگر مي‌گويد: «من معتقدم اگر همه غذاها به درستي و اعتدال مصرف شوند، هيچ خوراکي‌اي کارکرد سمي ندارد.» اما چگونه مصرف قند را کاهش دهيم؟ پاسخ دکتر کيمياگر به اين سوال راهگشا است. «قندها را ريز کنيد و اجازه بدهيد چاي سرد شود و بعد مصرف کنيد. آبدارچي محل کارم، يک حبه قند را چهار قسمت تقسيم مي‌کند. اگر چه او اين کار را براي صرفه‌جويي انجام مي‌دهد اما اقدامش موجب سلامتي ما مي‌شود. ذايقه خود را نيز عادت دهيد که چاي کم‌شيريني استفاده کنيد. ذايقه تغييرپذير است.»

دکتر قاروني: قند چربي خون را افزايش مي‌دهد

وقتي از دکتر قاروني، متخصص قلب و عروق در مورد مضرات استفاده از قند مي‌پرسم در پاسخ دست به يک آشنايي‌زدايي مي‌زند و مي‌گويد: «همه ما با مضرات استفاده از قند به‌عنوان يک ماده پرکالري تا حدودي آشنا هستيم اما ضرر اصلي قند به دليل وجود تري‌گليسيريد آن است که موجب تنگ شدن عروق کرونر مي‌شود و اثر آن در زنان بيشتر از مردان است. اگر با هر وعده چاي دو يا سه قند بخوريم به ميزان قابل ملاحظه‌اي تري‌گليسيريد خون افزايش مي‌يابد. از سوي ديگر، قند اثر آرام‌بخش کافئين موجود در چاي را خنثي مي‌کند.» دکتر قاروني خودش از آن دسته افرادي است که چاي را تلخ و بدون قند مي‌خورد و در اين‌باره مي‌گويد: «اگر افراد براي مدتي چاي را بدون قند بخورند آنگاه متوجه مي‌شوند که اثر آرام‌بخش چاي بيشتر شده است. ممکن است در ابتدا ترک قند کار سختي باشد اما به مرور تبديل به عادت مي‌شود.» دکتر قاروني در ادامه صحبت‌هاي خود از قند اتهام‌زدايي مي‌کند و مي‌گويد: «مصرف قند اگر چه چاقي را به همراه دارد اما به طور مستقيم باعث ديابت نمي‌شود، ولي موجب ظاهر شدن ديابت در ميان افرادي که استعداد دارند، مي‌شود. ضايعات عروقي و انفاکتوس از ديگر مضرات استفاده از قند است.» وي در ادامه مي‌گويد: «ما به افراد توصيه مي‌کنيم که به جاي قند و شکر از توت، کشمش يا خرما استفاده کنند اما در مصرف اين خوراکي‌ها نيز بايد اعتدال داشت و از مصرف بي‌رويه آنها نيز پرهيز کرد و نبايد به جاي يک توت، يک مشت توت خورد.»

دکتر شيرين معماران: قند، آفت دندان است
در يک زمستان سرد که با خستگي از سرکار به خانه برگشته‌ايد و روي مبل لم داده‌ايد، هيچ چيز دلنشين‌تر از يک ليوان چاي داغ نيست اما متخصصان دهان و دندان مي‌گويند خوردن قند همراه با چاي باعث از بين رفتن دندان‌ها مي‌شود و شما بايد دردسر بي‌دندان را به جان بخريد. دکتر شيرين معماران، متخصص پروتزهاي دنداني و ايمپلنت درباره مضرات استفاده از قند مي‌گويد: «قند و شکر ارتباط واضحي با سلامت دهان و دندان دارند. قند مي‌تواند انرژي لازم براي تجمع مجموع ميکروب‌ها را روي سطوح دنداني تامين کند ضمن اينکه ماده مغذي مورد استفاده براي اين ميکروب‌ها را نيز تامين مي‌کند که در نهايت باعث توليد مواد اسيدي مي‌شود و همين اسيدها هستند که موجب بروز خطرات پوسيدگي در دندان‌ها مي‌شود. در ضمن قند به سلامت لثه‌ها نيز لطمه وارد مي‌کند.» دکتر معماران در ادامه به نکته جالبي اشاره مي‌کند: «اگر هم مي‌خواهيد چاي را با قند بخوريد قند را در چاي حل کنيد و اين عادت ما ايراني‌ها که اول قند را در دهان مي‌گذاريم و بعد چاي را مي‌خوريم يک عادت غلط است و پوسيدگي دندان‌ها را بيشتر مي‌کند.» جالب‌تر از اين نکته هم آنکه تحقيقات انجام گرفته روي چاي سياه نشان مي‌دهد ترکيبات موجود در چاي سياه رشد باکتري‌هاي مضر دندان را که سبب پوسيدگي و ايجاد حفره در دندان شده و دندان را از بين مي‌برد، متوقف مي‌کند. وي مي‌گويد: «همچنين چاي سبز با از بين بردن باکتري‌ها به عملکرد خمير دندان و دهان‌شويه‌ها کمک مي‌کند.» تحقيقات صورت گرفته نشان مي‌دهد که شستشوي دهان با چاي سياه مانع تشکيلات پلاک مي‌شود و بوي بد دهان را از بين مي‌برد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها