عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

باغ هاي دولت آباد و پهلوان پور در يزد و مهريز ثبت جهاني شدند

باغ هاي دولت آباد و پهلوان پور در يزد و مهريز ثبت جهاني شدند
دوشنبه 20 تیر 1390  01:40 ق.ظ

دو باغ ايراني دولت آباد يزد و پهلوان پور مهريز به اتفاق آرا در نشست يونسكو در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيدند.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد، با اشاره به اينكه اين آثار ثبتي در نوع خود بي نظيرند گفت: باغ دولت آباد يزد از بناهاي زيباي دوران زنديه است كه مجموعه اين باغ توسط محمد تقي خان سرسلسله خاندان خوانين يزد و در زمان كريم خان زند ساخته شده و پس از گذر سال هاي بسيار هنوز همچون نگين سبزي در دل كوير مي درخشد و داراي 5/8 هكتار وسعت است.
بهرام رضائي اظهار داشت: اين بنا مجموعه اي از چندين عمارت شامل: عمارت هشتي، كلاه فرنگي، بهشت آئين و تالار آينه، سردر اصلي و سردر جنوبي مي باشد و چشم گيرترين ويژگي اين بنا بادگير مرتفع آن مي باشد.
وي افزود: آنچه اين باغ را در ميان باغ هاي ايراني شاخص نشان مي دهد بادگير مرتفع آن است كه با 8/33 متر بلندترين بادگير جهان شناخته شده از ديگر خصوصيات اين بادگير هشت ضلعي بودن آن كه باعث مي شود باد در هر جهت به راحتي و به سرعت به قسمت زيرين هدايت شود، از سوي ديگر در زير اين بادگير حوضي قرار دارد به طوري كه با وزيدن باد به سطح آب حوض، هواي خنكي را در داخل بنا ايجاد مي كند.
رضائي در ادامه گفت: باغ پهلوان پور مهريز متعلق به دوره قاجار در محله مزويرآباد مهريز واقع شده كه در نوع خود در كل منطقه كم نظير و متعلق به يكي از تجار يزدي به نام علي پهلوان پور است.
رضايي با بيان اينكه مساحت باغ 5/3 هكتار و عمده ساخت و ساز صورت گرفته در آن شامل برج گلين و فضاهاي خدماتي مرتبط با آن در جبهه جنوب شرقي است، افزود: عمارت زمستان خانه در جبهه غربي، عمارت شربتخانه (كوشك) در بخش مركزي، فضاهاي خدماتي (اصطبل، انبار، سرايداري و...) و كارگاه ريسندگي و قالي بافي در جبهه جنوبي است.

يزد - خبرنگار كيهان

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها