عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

سرنوشت ابولهب

سرنوشت ابولهب
دوشنبه 20 تیر 1390  06:17 ق.ظ

سرنوشت ابولهب
تفسير نمونه ج : 27ص :418
سپس مى‏افزايد : هرگز مال و ثروت او و آنچه را به دست آورده ، به حال او سودى نبخشيده ، و عذاب الهى را از او بازنمى‏دارد ما اغنى عنه))
تفسير نمونه ج : 27ص :419
اله و ما كسب))
از اين تعبير استفاده مى‏شود كه او مرد ثروتمند مغرورى بود كه بر اموال و ثروت خود در كوششهاى ضد اسلاميش تكيه مى‏كرد.
در آيه بعد مى‏افزايد : به زودى وارد آتشى مى‏شود كه داراى شعله برافروخته است ( (سيصلى نارا ذات لهب
اگر نام او ابو لهب بود ، آتش عذاب او نيز ابو لهب است و شعله‏هاى عظيم دارد ( توجه داشته باشيد لهبدر اينجا به صورت نكره و دلالت بر عظمت آن شعله مى‏كند).
نه تنها ابو لهب كه هيچيك از كافران و بدكاران اموال و ثروت و موقعيت اجتماعيشان آنها را از آتش دوزخ و عذاب الهى رهائى نمى‏بخشد ، چنانكه در آيه 88 و 89 سوره شعراء مى‏خوانيم : يوم لا ينفع مال و لا بنون الا من اتى الله بقلب سليم : قيامت روزى است كه نه اموال و نه فرزندان ، هيچكدام سودى به حال انسان ندارد ، مگر آن كس كه با قلب سالم ( روحى با ايمان و با تقوى ) در محضر پروردگار حاضر شود
مسلما منظور از آيه سيصلى نارا ذات لهب آتش دوزخ است ، ولى بعضى احتمال داده‏اند كه آتش دنيا را نيز شامل شود .
در روايات آمده است كه بعد از جنگ بدر و شكست سختى كه نصيب مشركان قريش شد ، ابو لهب كه شخصا در ميدان جنگ شركت نكرده بود پس
تفسير نمونه ج : 27ص :420
از بازگشت ابو سفيان ماجرا را از او پرسيد.
ابو سفيان چگونگى شكست و درهم كوبيده شدن لشگر قريش را براى او شرح داد ، سپس افزود : به خدا سوگند ما در اين جنگ سوارانى را ديديم در ميان آسمان و زمين كه به يارى محمد آمده بودند ! در اينجا ابو رافع يكى از غلامان عباس مى‏گويد : من در آنجا نشسته بودم ، دستم را بلند كردم و گفتم : آنها فرشتگان آسمان بودند .
ابو لهب سخت برآشفت و سيلى محكمى بر صورت من زد ، و مرا بلند كرده بر زمين كوبيد ، و از سوز دل خود پيوسته مرا كتك مى‏زد ، در اينجا همسر عباس ام الفضل حاضر بود چوبى برداشت و محكم بر سر ابو لهب كوبيد ، و گفت : اين مرد ضعيف را تنها گير آورده‏اى ! سر ابو لهب شكست و خون جارى شد ، و بعد از هفت روز بدنش عفونت كرد و دانه‏هائى همچون طاعون بر پوست تنش ظاهر شد ، و با همان بيمارى از دنيا رفت.
عفونت بدن او به حدى بود كه جمعيت جرأت نمى‏كردند نزديك او شوند ، او را به بيرون مكه بردند ، و از دور آب بر او ريختند ، و سپس سنگ بر او پرتاب كردند تا بدنش زير سنگ و خاك پنهان شد ! .
در آيه بعد به وضع همسرش ام جميل پرداخته ، مى‏فرمايد : همسر او نيز وارد آتش سوزان جهنم مى‏شود ، در حالى كه هيزم به دوش مى‏كشد ( و امرأته حمالة الحطب). 
منبع : تفسیر نمونه : سوره مسد آیات 5 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها