عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

سال اول هجرت ، بنيان مسجد قبا توسط پيامبر صلي الله عليه و آله

سال اول هجرت ، بنيان مسجد قبا توسط پيامبر صلي الله عليه و آله
دوشنبه 20 تیر 1390  06:24 ق.ظ

سال اول هجرت ، بنيان مسجد قبا توسط پيامبر صلي الله عليه و آله
تفسيرنمونه ج : 24ص :131
اسعد بن زراره ( يكى از بزرگان مدينه ) رفتند ، او نماز را به صورت جماعت با آنها بجا آورد و به آنها اندرز داد و آن روز ، روز جمعه ناميده شد ، زيرا روز اجتماع مسلمين بود.
اسعد دستور داد گوسفندى را ذبح كردند و نهار و شام همگى از همان يك گوسفند بود ، چرا كه تعداد مسلمانان در آن روز ، بسيار كم بود ... و اين نخستين جمعه‏اى بود كه در اسلام تشكيل شد.
اما اولين جمعه‏اى كه رسول خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) با اصحابش تشكيل دادند ، هنگامى بود كه به مدينه هجرت كرد ، وارد مدينه شد ، و آنروز روز دوشنبه دوازدهم ربيع الاول هنگام ظهر بود ، حضرت ، چهار روز در قبا ماندند و مسجد قبا را بنيان نهادند ، سپس روز جمعه به سوى مدينه حركت كرد ( فاصله ميان قبا و مدينه بسيار كم است و امروز قبا يكى از محله‏هاى داخل مدينه است ) و به هنگام نماز جمعه به محله بنى سالم رسيد ، و مراسم نماز جمعه را در آنجا برپا داشت ، و اين اولين جمعه‏اى بود كه رسول خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در اسلام بجا آورد ، خطبه‏اى هم در اين نماز جمعه خواند كه اولين خطبه حضرت در مدينه بود.
يكى از محدثان از عبد الرحمن بن كعب نقل كرده كه پدرم هر وقت صداى اذان جمعه را مى‏شنيد بر اسعد بن زرارة رحمت مى‏فرستاد ، هنگامى كه دليل اين مطلب را جويا شدم گفت به خاطر آن است كه او نخستين كسى بود كه نماز جمعه را با ما بجا آورد گفتم آنروز چند نفر بوديد گفت فقط چهل نفر !
منبع : تفسیر نمونه : سوره جمعه آیات 11 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها