عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

روياي صادقانه پيامبر صلي الله عليه و آله

دوشنبه 20 تیر 1390  06:25 ق.ظ

تفسير نمونه ج : 22ص :102
لَّقَدْ صدَقَ اللَّهُ رَسولَهُ الرُّءْيَا بِالْحَقّ‏ِلَتَدْخُلُنَّ الْمَسجِدَ الْحَرَامَ إِن شاءَ اللَّهُ ءَامِنِينَ محَلِّقِينَ رُءُوسكُمْ وَ مُقَصرِينَ لا تخَافُونَفَعَلِمَ مَا لَمْ تَعْلَمُوا فَجَعَلَ مِن دُونِ ذَلِك فَتْحاً قَرِيباً(27)
ترجمه:
27 -خداوند آنچه را به پيامبرش در عالم خواب نشان داد راست بود ، به طور قطع همه شما به خواست خدا وارد مسجد الحرام مى‏شويد در نهايت امنيت ، و در حالى كه سرهاى خود را تراشيده ، يا ناخنهاى خود را كوتاه كرده ، و از هيچكس ترس و وحشتى نداريد ، ولى خداوند چيزهائى مى‏دانست كه شما نمى‏دانستيد ( و در اين تاخير حكمتى بود ) و قبل از آن فتح نزديكى ( براى شما ) قرار داد 
تفسير:رؤياى صادقه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏)
اين آيه نيز فراز ديگرى از فرازهاى مهم داستان حديبيه را ترسيم مى‏كند ، ماجرا اين بود : پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در مدينه خوابى ديد كهبه اتفاق يارانش براى انجام مناسك عمره وارد مكه مى‏شوند ، و اين خواب را براى ياران بيان كرد ، همگى شاد و خوشحال شدند ، اما چون جمعى تصور مى‏كردند تعبير و تحقق اين خواب در همان سال واقع خواهد شد ، هنگامى كه مشركان راه ورود به مكه را در حديبيه به روى آنها بستند ، گرفتار شك و ترديد شدند ، كه مگر رؤياى پيامبر
تفسير نمونه ج : 22ص :103
هم ممكن است نادرست از آب در آيد ؟ مگر بنا نبود ما به زيارت خانه خدا مشرف شويم ؟ پس چه شد اين وعده ؟ و كجا رفت آن خواب رحمانى ؟ ! پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در پاسخاين سؤال فرمود : مگر من به شما گفتم اين رؤيا همين امسال تحقق خواهد يافت ؟ آيه فوق در همين رابطه در طريق بازگشت به مدينه نازل شد و تاكيد كرد كه اين رؤياى صادقه بوده و چنين مساله حتمى و قطعى و انجام شدنى است.
مى‏فرمايد : خداوند آنچه را به پيامبرش در عالم خواب نشان داده صدق و حق بود ( لقد صدق الله رسوله الرؤيا بالحق).
سپس مى‏افزايد : به طور قطع همه شما به خواست خدا وارد مسجد الحرام مى‏شويد در نهايت امنيت ، و در حالى كه سرهاى خود را تراشيده ، يا ناخنهاى خود را كوتاه كرده‏ايد ، و از هيچكس ترس و وحشتى نداريد ( لتدخلن المسجد الحرام ان شاء الله آمنين محلقين رؤسكم و مقصرين لا تخافون ) .
ولى خداوند چيزهائى مى‏دانست كه شما نمى‏دانستيد ( (فعلم ما لم تعلموا
و در اين تاخير حكمتى بود و قبل از آن فتح نزديكى قرار داد ( (فجعل من دون ذلك فتحا قريبا
تفسير نمونه ج : 22ص :104
در اين آيه نكاتى جلب توجه مى‏كند:
1 -با توجه به اينكه لام در لتدخلن لام قسم و نون در آخر آن براى تاكيد است اين يك وعده قطعى الهى نسبت به آينده ، و پيشگوئى معجز - آساى صريحى است از انجام مراسم عمره ، در نهايت امنيت ، و چنانكه خواهيم گفت درست در سال آينده ، در همان ماه ذى القعده ، اين پيشگوئى به واقعيت پيوست ، و مسلمانان مراسم عمره را به همين صورت انجام دادند .
2 -جمله ان شاء الله در اينجا ممكن است يكنوع تعليم به بندگان باشد كه به هنگام خبر دادن از آينده تكيه بر مشيت و اراده الهى را فراموش نكنند ، و خود را در كارها مستقل و بى نياز از لطف او ندانند.
و نيز ممكن است اشاره به شرايطى باشد كه خداوند براى اين موفقيت ( توفيق زيارت خانه خدا در آينده نزديك ) قرار داده ، و آن باقيماندن بر خط توحيد و سكينه و تقوى است.
و نيز ممكن است اشاره به نفراتى باشد كه در اين فاصله مدت عمرشان پايان مى‏گيرد و موفق به انجام اين زيارت نمى‏شوند ، و جمع ميان اين معانى كاملا ممكن است .
3 -تعبير به فتحا قريبا به عقيده بسيارى از مفسران اشاره به همان صلح حديبيه است كه قرآن آن را فتح مبين ناميده ، و مى‏دانيم همين فتح زمينه‏ساز ورود به مسجد الحرام در سال بعد شد.
در حالى كه گروهى ديگر آن را اشاره به فتح خيبر مى‏دانند.
البته كلمه قريبا تناسب بيشترى با فتح خيبر دارد زيرا فاصله كمترى
تفسير نمونه ج : 22ص :105
با تحقق عينى اين خواب داشت. 
منبع : تفسیر نمونه: سوره فتح آیات 29 – 18
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها