عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

دوري از اصول قرآني و ذلت بيشتر

دوري از اصول قرآني و ذلت بيشتر
دوشنبه 20 تیر 1390  06:27 ق.ظ

دوري از اصول قرآني و ذلت بيشتر
تفسير نمونه ج : 22ص :123
چه بهتر كه ما در عين احترام به صحابه رسول الله (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و كسانى كه همواره در خط او بودند معيار قضاوت در باره آنها را اعمال و عقائدشان در طول زندگانيشان از آغاز تا انجام در نظر بگيريم ، همان معيارى كه از قرآن استفاده كرده‏ايم و همان معيارى كه خود پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) يارانش را با آن مى‏سنجيد.
 
2 -محبت متقابل اسلامى
در روايات اسلامى كه در تفسير آيه اخير آمده است تاكيد فراوانى روى اصل رحماء بينهم ديده مى‏شود .
از جمله در حديثى از امام صادق (عليه‏السلام‏) مى‏خوانيم : المسلم اخو المسلم ، لا يظلمه ، و لا يخذله ، و لا يخوفه ، و يحق على المسلم الاجتهاد فى التواصل ، و التعاون على التعاطف ، و المواساة لاهل الحاجة ، و تعاطف بعضهم على بعض ، حتى تكونوا كما امركم الله عز و جل : رحماء بينكم ، متراحمين ، مغتمين لما غاب عنكم من امرهم ، على ما مضى عليه معشر الانصار على عهد رسول الله (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) : مسلمان برادر مسلمان است به او ستم نمى‏كند ، تنهايش نمى‏گذارد ، تهديدش نمى‏كند ، و سزاوار است مسلمان در ارتباط و پيوند و تعاون و محبت و مواسات با نيازمندان كوشش كند ، و نسبت به يكديگر مهربان باشند ، تا مطابق گفته خداوند رحماء بينهم نسبت به يكديگر با محبت رفتار كنيد ، و حتى در غياب آنها نسبت به امورشان دلسوزى كنيد ، آنگونه كه انصار در عصر رسول الله بودند
تفسير نمونه ج : 22ص :124
ولى عجيب است كه مسلمانان امروز از رهنمودهاى مؤثر اين آيه و ويژگيهائى كه براى مؤمنان راستين و ياران رسول الله (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) نقل مى‏كند فاصله گرفته‏اند ، گاه آنچنان به جان هم مى‏افتند و كينه‏توزى و خونريزى مى‏كنند كه هرگز دشمنان اسلام آنچنان نكردند ! گاه با كفار آنچنان پيوند دوستى مى‏بندند كه گوئى برادرانى از يك اصل و نسبند 
نه خبرى از آن ركوع و سجود است ، و نه آن نيات پاك و ابتغاء فضل الله و نه آثار سجود در چهره‏ها نمايان ، و نه آن نمو و رشد و جوانه زدن و قوى شدن و روى پاى خود ايستادن.
و عجب اينكه هر قدر از اين اصول قرآنى فاصله گرفته‏ايم به درد و رنج و ذلت و نكبت بيشترى گرفتار شده‏ايم ، ولى باز متوجه نيستيم از كجا ضربه مى‏خوريم ؟ باز حميتهاى جاهليت مانع انديشه و تجديد نظر و بازگشت به قرآن است ، خدايا ما را از اين خواب عميق و خطرناك بيدار كن .
خداوندا ! به ما توفيقى رحمت كن كه ويژگيهاى اخلاقى ياران راستين پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و اصحاب خالص او را كه در اين آيات آمده است در خود زنده كنيم.
بار الها ! شدت در مقابل دشمنان ، محبت در برابر دوستان ، تسليم در برابر فرمان تو ، توجه به عنايات خاص تو ، و تلاش و كوشش براى بارور ساختن جامعه اسلامى ، و پيشرفت و گسترش آن را به ما عنايت فرما.
پروردگارا ! از تو فتح مبينى مى‏خواهيم كه جامعه اسلامى ما در سايه آن به حركت در آيد ، و در عصر و زمانى كه نياز به معنويت از هر وقت ديگر
تفسير نمونه ج : 22ص :125
بيشتر است تعليمات اين آئين حياتبخش را به مردم جهان عرضه كنيم ، هر روز قلوب تازه‏اى را در تسخير اسلام در آوريم ، و كشور تازه‏اى از كشور دلها را فتح نمائيم ( آمين يا رب العالمين).
پايان سوره فتح 6 شوال1405-1364/ 4/4 .
منبع : تفسیر نمونه : سوره فتح آیات 29 – 18
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها