عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا این مطالب را در مورد زنبور عسل میدانستید؟

آیا این مطالب را در مورد زنبور عسل میدانستید؟
دوشنبه 20 تیر 1390  06:34 ق.ظ


عسل یك واژه عربی است كه در فارسی آن را انگبین می گویند و عبارت است از شهد گل ها كه زنبور عسل توسط خرطوم كوچك خود آن را مكیده و از راه دهان به كیسه بسیار كوچك خود موسوم به كیسه عسلی وارد می كندد وقتی میزان شهد جمع آوری شده به حدود ۴۰ میلی گرم رسید، گل ها را رها كرده و به سمت كندو پرواز می كند. جالب اینكه برای تهیه یك كیلو عسل، زنبور باید شهد ۲۰ میلیون گل را جمع و به كندو حمل كند. جالب تر این است كه زنبور عسل خاصیت ثابت گلی دارد، یعنی تا وقتی كه مشغول جمع آوری شهد یك گل است، روی سایر گل ها نمی نشیند.
زنبور عسل پیش از رسیدن به كندو در بین راه مقداری از آب شهد را جذب می كند و چون شهد گل ها حاوی ۵۰ تا ۸۰ درصد آب است، با این عمل میزان رطوبت عسل را به حدود ۱۷ تا حداكثر۲۵ درصد می رساند، یعنی حدودا از هر سه گرم شهدی كه زنبور عسل به كندو می آورد، یك گرم عسل به دست می آیدد البته عسل مناطق شمالی كشور به علت بالا بودن رطوبت هوا از آب بیشتری برخوردار است و لذا آبكی می باشد، ولی عسل مناطق كوهستانی از آب كمتری برخوردار می باشد.


نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها