عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

خشنودي خدا،از شركت كنندگان در بيعت رضوان

خشنودي خدا،از شركت كنندگان در بيعت رضوان
دوشنبه 20 تیر 1390  06:39 ق.ظ

خشنودي خدا،از شركت كنندگان در بيعت رضوان
تفسير نمونه ج : 22ص :65
لَّقَدْ رَضىَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَك تحْت الشجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فى قُلُوبهِمْ فَأَنزَلَ السكِينَةَ عَلَيهِمْ وَ أَثَبَهُمْ فَتْحاً قَرِيباً(18) وَ مَغَانِمَ كَثِيرَةً يَأْخُذُونهَاوَ كانَ اللَّهُ عَزِيزاً حَكِيماً(19)
ترجمه:
18 -خداوند از مؤمنانى كه در زير آن درخت با تو بيعت كردند راضى و خشنود شد ، خدا آنچه را در درون قلب آنها ( از صداقت و ايمان ) نهفته بود مى‏دانست ، لذا آرامش را بر دلهاى آنها نازل كرد ، و فتح نزديكى ، به عنوان پاداش ، نصيب آنها فرمود
19 -و غنائم بسيارى كه آنرا به دست مى‏آورند ، و خداوند عزيز و حكيم است .
 
تفسير : خشنودى خدا از شركت كنندگان در بيعت رضوان
گفتيم در ماجراى حديبيه سفرائى ميان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و قريش رد و بدل شد ، از جمله پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) عثمان بن عفان را ( كه از بستگان ابو سفيان بود و اين رابطه ظاهرا در انتخاب او تاثير داشت ) به عنوان نماينده نزد مشركان مكه و اشراف قريش فرستاد تا آنها را از اين حقيقت آگاه كند كه مسلمانان به قصد جنگ نيامده‏اند بلكه هدفشان زيارت خانه خدا و احترام كعبه است، اما قريش عثمان را موقتا توقيف كردند ، و به دنبال آن در بين مسلمانان شايع شد كه عثمان كشته شده پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود من از اينجا حركت نمى‏كنم تا با اين گروه پيكار كنم.
سپس به زير درختى كه در آنجا بود آمد ، و با مردم تجديد بيعت كرد،
تفسير نمونه ج : 22ص :66
و از آنها خواست كه در پيكار با مشركان كوتاهى نكنند ، و كسى پشت به ميدان جهاد نكند.
آوازه اين بيعت در مكه پيچيد و قريش سخت به وحشت افتادند و عثمان را آزاد كردند.
چنانكه مى‏دانيم اين بيعت به عنوان بيعت رضوان ( بيعت خشنودى خداوند ) معروف شد ، و لرزه بر اندام مشركان انداخت و نقطه عطفى در تاريخ اسلام بود
آيات مورد بحث در باره اين ماجرا سخن مى‏گويد.
نخست مى‏فرمايد : خداوند از مؤمنانى كه در زير درخت با تو بيعت كردند راضى و خشنود شد ( (لقد رضى الله عن المؤمنين اذ يبايعونك تحت الشجرة
هدف از اين بيعت انسجام هر چه بيشتر نيروها ، تقويت روحيه ، تجديد آمادگى رزمى ، سنجش افكار ، و آزمودن ميزان فداكارى دوستان وفادار بود.
اين بيعت روح تازه‏اى در كالبد مسلمين دميد ، چرا كه دست به دست پيامبر خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) مى‏دادند ، و از صميم دل اظهار وفادارى مى‏كردند .
خداوند به اين مؤمنان فداكار و ايثارگر كه در اين لحظه حساس با پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) بيعت كردند چهار پاداش بزرگ داد كه از همه مهمتر همين پاداش سخت يعنى رضايت و خشنودى او بود ، همانگونه كه در آيه 72 سوره توبه نيز مى‏خوانيم و رضوان الله اكبر : و رضا و خشنودى خداوند از همه نعمتهاى بهشتى برتر است
سپس مى‏افزايد : خداوند مى‏دانست آنچه در درون قلب آنها از صداقت و ايمان و آمادگى وفادارى نسبت به اين پيمان نهفته است ، و لذا سكينه و آرامش را بر آنها نازلكرد ( فعلم ما فى قلوبهم فانزل السكينة عليهم)
تفسير نمونه ج : 22ص :67
آنچنان آرامشى كه در ميان انبوه دشمنان در نقطه دور دستى از شهر و ديار خود ، در ميان سلاحهاى آماده آنها ، با نداشتن اسلحه كافى ( چون براى زيارت آمده بودند نه براى جنگ ) ترس و وحشتى به دل راه نمى‏دادند ، و همچون كوه استوار و پا بر جا ايستاده بودند.
و اين دومين موهبت الهى نسبت به آنها بود.
اصولا الطاف خاص و امدادهاى الهى شامل حال كسانى مى‏شود كه داراى خلوص نيت و صدق و صفاى باطن باشند.
لذا در حديثى از امام صادق (عليه‏السلام‏) مى‏خوانيم : ان العبد المؤمن الفقير ليقول يا رب ارزقنى حتى افعل كذا و كذا من البر و وجوه الخير ، فاذا علم الله عز و جل ذلك منه بصدق نيته كتب الله له من الاجر مثل ما يكتب له لو عمله ، ان الله واسع كريم : بنده مؤمن فقير گاهى مى‏گويد : خداوندا ! به من روزى ده تا چنين و چنان از كارهاى خير و نيك انجام دهم ، هر گاه خداوند صدق نيت از او بداند همان پاداشى را براى او مى‏نويسد كه اگر توانائى داشت انجام مى‏داد ، چرا كه خداوند داراى رحمت واسعه و كريم است .
و در پايان اين آيه به سومين موهبت اشاره كرده مى‏فرمايد:و فتح نزديكى به عنوان پاداش نصيب آنها فرمود ( (و اثابهم فتحا قريبا
آرى اين فتح كه به گفته اكثر مفسران فتح خيبر بود ( هر چند بعضى آن را فتح مكه شمرده‏اند ) سومين پاداش الهى براى اين مؤمنان ايثارگر بود.
تعبير به قريبا تاييدى است بر اينكه منظور فتح خيبر است ، زيرا اين فتح در آغاز سال هفتم هجرت به فاصله چند ماه بعد از ماجراى حديبيه تحقق
تفسير نمونه ج : 22ص :68
يافت.
چهارمين نعمتى كه به دنبال بيعت رضوان نصيب مسلمانان شد غنائم فراوان مادى بود چنانكه در آيه بعد مى‏فرمايد : پاداش ديگر غنائم كثيرى است كه آن را به دست مى‏آورند ( (و مغانم كثيرة ياخذونهايكى از اين غنائم همان غنائم خيبر بود كه در فاصله كوتاهى به دست مسلمانان افتاد ، و با توجه به ثروت بى حساب يهود خيبر ، اين غنائم از اهميت فوق العاده‏اى برخوردار بود.
ولى محدود ساختن غنائم به غنائم خيبر دليل قطعى ندارد ، و مى‏تواند غنائم ساير جنگهاى اسلامى را كه بعد از فتح حديبيه رخ داد در بر گيرد.
و از آنجا كه بايد مسلمانان به اين وعده الهى كاملا اطمينان كنند در آخر آيه مى‏افزايد : خداوند شكست ناپذير و حكيم است ( و كان الله عزيزا حكيما)
اگر به شما دستور داد كه در حديبيه صلح كنيد بر اساس حكمت بود ، حكمتى كه گذشت زمان پرده از اسرار آن برداشت ، و اگر به شما وعده فتح قريب و غنائم كثير مى‏دهد اين توانائى را دارد كه به وعده‏هاى خود جامه عمل بپوشاند.
به اين ترتيب مسلمانان با ايمان و ايثارگر در سايه بيعت رضوان و اعلام وفادارى به پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در آن ساعات حساس ، پيروزى دنيا و آخرت را به دست آوردند ، در حالى كه منافقان بيخبر و ضعيف‏الايمانهاى ترسو در آتش حسرت سوختند ؟ اين سخن را با گفتارى از امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) پايان مى‏دهيم : او به هنگامى كه از پايمردى مسلمانان نخستين و جهاد بى نظيرش با دشمنى سخن
تفسير نمونه ج : 22ص :69
مى‏گويد ، و مخاطبان سست عنصر را مورد نكوهش قرار مى‏دهد ، مى‏فرمايد : فلما راى الله صدقنا انزل بعدونا الكبت ، و انزل علينا النصر ، حتى استقر الاسلام ملقيا جرانه ، و متبوئا اوطانه ، و لعمرى لو كنا ناتى ما اتيتم ، ما قام للدين عمود ، و لا اخضر للايمان عود ، و ايم الله لتحتلبنها دما ، لتتبعنها ندما ! : هنگامى كه خداوند صدق و اخلاص ما را ديد خوارى و ذلت را بر دشمن ، و پيروزى و نصر را بر ما نازلكرد تا آنجا كه اسلام بر صفحه زمين گسترده شد ، و مناطق پهناورى را براى خويش برگزيد ، بجانم سوگند اگر ما در مبارزه همچون شما بوديم ، هرگز پايه‏اى از دين بر پا نمى‏شد ! و شاخه‏اى از درخت ايمان سبز نمى‏گشت و به خدا سوگند به جاى شير ، خون مى‏دوشيد و پشيمان مى‏شويد. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره فتح آیات 29 – 18
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها