عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

خشنودي خدا،از شركت كنندگان در بيعت رضوان

خشنودي خدا،از شركت كنندگان در بيعت رضوان
دوشنبه 20 تیر 1390  06:39 ق.ظ

خشنودي خدا،از شركت كنندگان در بيعت رضوان
تفسير نمونه ج : 22ص :65
لَّقَدْ رَضىَ اللَّهُ عَنِ الْمُؤْمِنِينَ إِذْ يُبَايِعُونَك تحْت الشجَرَةِ فَعَلِمَ مَا فى قُلُوبهِمْ فَأَنزَلَ السكِينَةَ عَلَيهِمْ وَ أَثَبَهُمْ فَتْحاً قَرِيباً(18) وَ مَغَانِمَ كَثِيرَةً يَأْخُذُونهَاوَ كانَ اللَّهُ عَزِيزاً حَكِيماً(19)
ترجمه:
18 -خداوند از مؤمنانى كه در زير آن درخت با تو بيعت كردند راضى و خشنود شد ، خدا آنچه را در درون قلب آنها ( از صداقت و ايمان ) نهفته بود مى‏دانست ، لذا آرامش را بر دلهاى آنها نازل كرد ، و فتح نزديكى ، به عنوان پاداش ، نصيب آنها فرمود
19 -و غنائم بسيارى كه آنرا به دست مى‏آورند ، و خداوند عزيز و حكيم است .
 
تفسير : خشنودى خدا از شركت كنندگان در بيعت رضوان
گفتيم در ماجراى حديبيه سفرائى ميان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و قريش رد و بدل شد ، از جمله پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) عثمان بن عفان را ( كه از بستگان ابو سفيان بود و اين رابطه ظاهرا در انتخاب او تاثير داشت ) به عنوان نماينده نزد مشركان مكه و اشراف قريش فرستاد تا آنها را از اين حقيقت آگاه كند كه مسلمانان به قصد جنگ نيامده‏اند بلكه هدفشان زيارت خانه خدا و احترام كعبه است، اما قريش عثمان را موقتا توقيف كردند ، و به دنبال آن در بين مسلمانان شايع شد كه عثمان كشته شده پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود من از اينجا حركت نمى‏كنم تا با اين گروه پيكار كنم.
سپس به زير درختى كه در آنجا بود آمد ، و با مردم تجديد بيعت كرد،
تفسير نمونه ج : 22ص :66
و از آنها خواست كه در پيكار با مشركان كوتاهى نكنند ، و كسى پشت به ميدان جهاد نكند.
آوازه اين بيعت در مكه پيچيد و قريش سخت به وحشت افتادند و عثمان را آزاد كردند.
چنانكه مى‏دانيم اين بيعت به عنوان بيعت رضوان ( بيعت خشنودى خداوند ) معروف شد ، و لرزه بر اندام مشركان انداخت و نقطه عطفى در تاريخ اسلام بود
آيات مورد بحث در باره اين ماجرا سخن مى‏گويد.
نخست مى‏فرمايد : خداوند از مؤمنانى كه در زير درخت با تو بيعت كردند راضى و خشنود شد ( (لقد رضى الله عن المؤمنين اذ يبايعونك تحت الشجرة
هدف از اين بيعت انسجام هر چه بيشتر نيروها ، تقويت روحيه ، تجديد آمادگى رزمى ، سنجش افكار ، و آزمودن ميزان فداكارى دوستان وفادار بود.
اين بيعت روح تازه‏اى در كالبد مسلمين دميد ، چرا كه دست به دست پيامبر خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) مى‏دادند ، و از صميم دل اظهار وفادارى مى‏كردند .
خداوند به اين مؤمنان فداكار و ايثارگر كه در اين لحظه حساس با پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) بيعت كردند چهار پاداش بزرگ داد كه از همه مهمتر همين پاداش سخت يعنى رضايت و خشنودى او بود ، همانگونه كه در آيه 72 سوره توبه نيز مى‏خوانيم و رضوان الله اكبر : و رضا و خشنودى خداوند از همه نعمتهاى بهشتى برتر است
سپس مى‏افزايد : خداوند مى‏دانست آنچه در درون قلب آنها از صداقت و ايمان و آمادگى وفادارى نسبت به اين پيمان نهفته است ، و لذا سكينه و آرامش را بر آنها نازلكرد ( فعلم ما فى قلوبهم فانزل السكينة عليهم)
تفسير نمونه ج : 22ص :67
آنچنان آرامشى كه در ميان انبوه دشمنان در نقطه دور دستى از شهر و ديار خود ، در ميان سلاحهاى آماده آنها ، با نداشتن اسلحه كافى ( چون براى زيارت آمده بودند نه براى جنگ ) ترس و وحشتى به دل راه نمى‏دادند ، و همچون كوه استوار و پا بر جا ايستاده بودند.
و اين دومين موهبت الهى نسبت به آنها بود.
اصولا الطاف خاص و امدادهاى الهى شامل حال كسانى مى‏شود كه داراى خلوص نيت و صدق و صفاى باطن باشند.
لذا در حديثى از امام صادق (عليه‏السلام‏) مى‏خوانيم : ان العبد المؤمن الفقير ليقول يا رب ارزقنى حتى افعل كذا و كذا من البر و وجوه الخير ، فاذا علم الله عز و جل ذلك منه بصدق نيته كتب الله له من الاجر مثل ما يكتب له لو عمله ، ان الله واسع كريم : بنده مؤمن فقير گاهى مى‏گويد : خداوندا ! به من روزى ده تا چنين و چنان از كارهاى خير و نيك انجام دهم ، هر گاه خداوند صدق نيت از او بداند همان پاداشى را براى او مى‏نويسد كه اگر توانائى داشت انجام مى‏داد ، چرا كه خداوند داراى رحمت واسعه و كريم است .
و در پايان اين آيه به سومين موهبت اشاره كرده مى‏فرمايد:و فتح نزديكى به عنوان پاداش نصيب آنها فرمود ( (و اثابهم فتحا قريبا
آرى اين فتح كه به گفته اكثر مفسران فتح خيبر بود ( هر چند بعضى آن را فتح مكه شمرده‏اند ) سومين پاداش الهى براى اين مؤمنان ايثارگر بود.
تعبير به قريبا تاييدى است بر اينكه منظور فتح خيبر است ، زيرا اين فتح در آغاز سال هفتم هجرت به فاصله چند ماه بعد از ماجراى حديبيه تحقق
تفسير نمونه ج : 22ص :68
يافت.
چهارمين نعمتى كه به دنبال بيعت رضوان نصيب مسلمانان شد غنائم فراوان مادى بود چنانكه در آيه بعد مى‏فرمايد : پاداش ديگر غنائم كثيرى است كه آن را به دست مى‏آورند ( (و مغانم كثيرة ياخذونهايكى از اين غنائم همان غنائم خيبر بود كه در فاصله كوتاهى به دست مسلمانان افتاد ، و با توجه به ثروت بى حساب يهود خيبر ، اين غنائم از اهميت فوق العاده‏اى برخوردار بود.
ولى محدود ساختن غنائم به غنائم خيبر دليل قطعى ندارد ، و مى‏تواند غنائم ساير جنگهاى اسلامى را كه بعد از فتح حديبيه رخ داد در بر گيرد.
و از آنجا كه بايد مسلمانان به اين وعده الهى كاملا اطمينان كنند در آخر آيه مى‏افزايد : خداوند شكست ناپذير و حكيم است ( و كان الله عزيزا حكيما)
اگر به شما دستور داد كه در حديبيه صلح كنيد بر اساس حكمت بود ، حكمتى كه گذشت زمان پرده از اسرار آن برداشت ، و اگر به شما وعده فتح قريب و غنائم كثير مى‏دهد اين توانائى را دارد كه به وعده‏هاى خود جامه عمل بپوشاند.
به اين ترتيب مسلمانان با ايمان و ايثارگر در سايه بيعت رضوان و اعلام وفادارى به پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در آن ساعات حساس ، پيروزى دنيا و آخرت را به دست آوردند ، در حالى كه منافقان بيخبر و ضعيف‏الايمانهاى ترسو در آتش حسرت سوختند ؟ اين سخن را با گفتارى از امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) پايان مى‏دهيم : او به هنگامى كه از پايمردى مسلمانان نخستين و جهاد بى نظيرش با دشمنى سخن
تفسير نمونه ج : 22ص :69
مى‏گويد ، و مخاطبان سست عنصر را مورد نكوهش قرار مى‏دهد ، مى‏فرمايد : فلما راى الله صدقنا انزل بعدونا الكبت ، و انزل علينا النصر ، حتى استقر الاسلام ملقيا جرانه ، و متبوئا اوطانه ، و لعمرى لو كنا ناتى ما اتيتم ، ما قام للدين عمود ، و لا اخضر للايمان عود ، و ايم الله لتحتلبنها دما ، لتتبعنها ندما ! : هنگامى كه خداوند صدق و اخلاص ما را ديد خوارى و ذلت را بر دشمن ، و پيروزى و نصر را بر ما نازلكرد تا آنجا كه اسلام بر صفحه زمين گسترده شد ، و مناطق پهناورى را براى خويش برگزيد ، بجانم سوگند اگر ما در مبارزه همچون شما بوديم ، هرگز پايه‏اى از دين بر پا نمى‏شد ! و شاخه‏اى از درخت ايمان سبز نمى‏گشت و به خدا سوگند به جاى شير ، خون مى‏دوشيد و پشيمان مى‏شويد. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره فتح آیات 29 – 18
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها