عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

جنگ تبوك، جنگ با روم شرقي

جنگ تبوك، جنگ با روم شرقي
دوشنبه 20 تیر 1390  06:46 ق.ظ

جنگ تبوك، جنگ با روم شرقي
تفسير نمونه ج : 8ص :175
 
4- يك درس بزرگ براى هميشه
از مسائل مهمى كه از آيات فوق استفاده مى‏شود ، مساله مجازات مجرمان و فاسدان از طريق محاصره اجتماعى و قطع رابطه‏ها و پيوندها است .
ما به خوبى مى‏بينيم كه اين قطع رابطه در مورد سه نفر از متخلفان تبوك به قدرى آنها را تحت فشار قرار داد كه از هر زندانى براى آنها سخت‏تر بود ، آنچنان كه جان آنها از فشار اين محاصره اجتماعى به لب رسيدند ، و از همه جا قطع اميد كردند .
اين موضوع آنچنان انعكاس وسيعى در جامعه مسلمانان آن روز از خود به جاى گذاشت كه بعد از آن كمتر كسى جرئت مى‏كرد مرتكب اين گونه گناهان شود
اين نوع مجازات نه دردسر و هزينه زندانهارا دارد ، و نه خاصيت تنبل پرورى و بدآموزيهاى آنها را ، ولى تاثير آن از هر زندانى بيشتر و دردناكتر است .
اين در واقع يكنوع اعتصاب و مبارزه منفى جامعه در برابر افراد فاسد است اگر مسلمانان در برابر متخلفان از وظائف حساس اجتماعى دست به چنين مبارزه‏اى بزنند به طور قطع در هر عصر و زمانى پيروزى با آنها خواهد بود ، و براحتى مى‏توانند جامعه خود را پاكسازى كنند .
اما روح مجامله و سازشكارى كه بدبختانه امروز در بسيارى از جوامع اسلامى به صورت يك بيمارى تقريبا همه‏گير درآمده است ، نه تنها جلو اين گونه اشخاص را نمى‏گيرد ، بلكه آنانرا در اعمال زشتشان تشجيع مى‏كند .
 
5- غزوه تبوك و دستاوردهايش
تبوك دورترين نقطه‏اى بود كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در غزوات خود به آنجا گام نهاد ، اين كلمه در اصل نام قلعه محكم و بلندى بود كه در نوار مرزى حجاز
تفسير نمونه ج : 8ص :176
و شام قرار داشت ، و به همين سبب آن سرزمين به نام سرزمين تبوك ناميده شد .
نفوذ سريع اسلام در جزيره عربستان سبب شد كه آوازه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در تمام كشورهاى اطراف بپيچد ، و با اينكه تا آن روز براى حجاز اهميتى قائل نبودندطلوع اسلام و قدرت ارتش پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) كه حجاز را در زير يك پرچم بسيج كرده بود ، آنها را از آينده كار خود بيمناك ساخت .
روم شرقى كه هم مرز با حجاز بود فكر مى‏كرد ممكن است يكى از نخستين قربانيان پيشرفت سريع اسلام باشد ، لذا سپاهى در حدود چهل هزار نفر با اسلحه كافى و مجهز ، آنچنانكه درخور دولت نيرومندى همانند امپراطورى روم در آن زمان بود ، گردآورى كرد ، و در مرز حجاز متمركز ساخت ، اين خبر وسيله مسافران به گوش پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) رسيد ، و پيامبر براى اينكه درس عبرتى به روم و ساير همسايگان بدهد بى‏درنگ فرمان آماده باش صادر كرد سخنگويان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در مدينه و نقاط ديگر صداى پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) را به گوش مردم رساندند و چيزى نگذشت كه سى هزار نفر براى پيكار با روميان آماده شدند كه از ميان آنها ده هزار سوار و بيست هزار پياده بود .
هوا به شدت گرم شده بود ، و انبارها از مواد غذائى خالى و محصولات كشاورزى آن سال هنوز جمع‏آورى نشده بود و حركت در چنين شرائطى براى مسلمانان بسيار مشكل بود ، ولى فرمان خدا و پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) است و به هر حال بايد حركت كرد ، و بيابان طولانى و پر مخاطره ميان مدينه و تبوك را پيمود ! .
اين لشكر كه به خاطر مشكلات زيادش از نظر اقتصادى و از نظر مسير طولانى ، و بادهاى سوزان سموم ، و طوفانهاى كشنده شن ، و نداشتن مركب كافى به جيش العسرة ! ( لشكر مشكلات ! ) معروف شد تمام سختى‏ها را تحمل كرد و در آغاز ماه شعبان ، سال نهم هجرت ، به سرزمين تبوك رسيد ، در حالى كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) على (عليه‏السلام‏) را بجاى خود در مدينه گذارده بود ، و اين تنها غزوه‏اى بود كه
تفسير نمونه ج : 8ص :177
على (عليه‏السلام‏) در آن شركت نكرد .
اين اقدام پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) يك اقدام بسيار بجا و ضرورى بود ، زيرا بسيار محتمل بود بعضى از بازماندگان مشركان و يا منافقان مدينه كه ببهانه‏هائى از شركت در ميدان تبوك سر باز زده بودند ، از غيبت طولانى پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و سربازانش استفاده كنند ، و به مدينه حمله‏ور شوند ، زنان و كودكان را بكشند و مدينه را ويران سازند ، ولى وجود على (عليه‏السلام‏) در مدينه سد نيرومندى در برابر توطئه‏هاى آنها بود .
بهر حال هنگامى كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏)به تبوك رسيد اثرى از سپاهيان روم نديد ، گويا به هنگامى كه از حركت سپاه عظيم اسلام با آن شهامت و شجاعت عجيبى كه در جنگها نشان داده بودند و كم و بيش به گوش روميان رسيده بود با خبر شدند ، صلاح در اين ديدند كه ارتش خويش را به درون كشور فرا خوانده چنين وانمود كنند كه خبر تمركز ارتش روم در مرزها به قصد حمله به مدينه ، شايعه بى‏اساسى بيش نبوده است ، چرا كه از دست زدن به چنين جنگ خطرناكى كه مستمسك و مجوزى نيز نداشت وحشت داشتند .
ولى حضور سپاه اسلام با اين سرعت در ميدان تبوك چند درس به دشمنان اسلام داد : اولا - اين موضوع به ثبوت رسيد كه روحيه جنگى سربازان اسلام آنچنان قوى است كه از درگيرى با نيرومندترين ارتش آن زمان نيز بيمى ندارد .
ثانيا - بسيارى از قبائل و امراى اطراف تبوك به خدمت پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) آمدند و پيمان عدم تعرض با پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) امضا كردند و فكر مسلمانان از ناحيه آنان آسوده شد .
ثالثا - امواج اسلام به داخل مرزهاى امپراطورى روم نفوذ كرد و به عنوان يك واقعه مهم روز اين صدا همه جا پيچيد ، و زمينه را براى توجه روميان
تفسير نمونه ج : 8ص :178
به اسلام فراهم ساخت .
رابعا - مسلمانان با پيمودن اين راه و تحمل آن زحمات ، راه را براى فتح شام در آينده هموار ساختند و معلوم شد كه اين راه سرانجام پيمودنى است .
و اين فوائد بزرگ چيزى بود كه به زحمت لشگركشى مى‏ارزيد .
به هر حال پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) با سپاهيان خود طبق سنتى كه داشت مشورت كرد كه آيا به پيشروى ادامه دهيم يا باز گرديم ، راى بيشتر آنها بر آن قرار گرفت كه بازگشت بهتر است و با روح برنامه‏هاى اسلامى سازگارتر ، به خصوص كه سپاهيان اسلام بر اثر مشقت طاقت‏فرساى راه خسته و كوفته شده بودند ، و مقاومت جسمانى آنها تضعيف شده بود .
پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) اين نظر را تصويب كرد و سپاه اسلام به مدينه بازگشت .
منبع : تفسیر نمونه: سوره توبه آیات 129- 115
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها