عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

جنگ تبوك، جنگ با روم شرقي

جنگ تبوك، جنگ با روم شرقي
دوشنبه 20 تیر 1390  06:46 ق.ظ

جنگ تبوك، جنگ با روم شرقي
تفسير نمونه ج : 8ص :175
 
4- يك درس بزرگ براى هميشه
از مسائل مهمى كه از آيات فوق استفاده مى‏شود ، مساله مجازات مجرمان و فاسدان از طريق محاصره اجتماعى و قطع رابطه‏ها و پيوندها است .
ما به خوبى مى‏بينيم كه اين قطع رابطه در مورد سه نفر از متخلفان تبوك به قدرى آنها را تحت فشار قرار داد كه از هر زندانى براى آنها سخت‏تر بود ، آنچنان كه جان آنها از فشار اين محاصره اجتماعى به لب رسيدند ، و از همه جا قطع اميد كردند .
اين موضوع آنچنان انعكاس وسيعى در جامعه مسلمانان آن روز از خود به جاى گذاشت كه بعد از آن كمتر كسى جرئت مى‏كرد مرتكب اين گونه گناهان شود
اين نوع مجازات نه دردسر و هزينه زندانهارا دارد ، و نه خاصيت تنبل پرورى و بدآموزيهاى آنها را ، ولى تاثير آن از هر زندانى بيشتر و دردناكتر است .
اين در واقع يكنوع اعتصاب و مبارزه منفى جامعه در برابر افراد فاسد است اگر مسلمانان در برابر متخلفان از وظائف حساس اجتماعى دست به چنين مبارزه‏اى بزنند به طور قطع در هر عصر و زمانى پيروزى با آنها خواهد بود ، و براحتى مى‏توانند جامعه خود را پاكسازى كنند .
اما روح مجامله و سازشكارى كه بدبختانه امروز در بسيارى از جوامع اسلامى به صورت يك بيمارى تقريبا همه‏گير درآمده است ، نه تنها جلو اين گونه اشخاص را نمى‏گيرد ، بلكه آنانرا در اعمال زشتشان تشجيع مى‏كند .
 
5- غزوه تبوك و دستاوردهايش
تبوك دورترين نقطه‏اى بود كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در غزوات خود به آنجا گام نهاد ، اين كلمه در اصل نام قلعه محكم و بلندى بود كه در نوار مرزى حجاز
تفسير نمونه ج : 8ص :176
و شام قرار داشت ، و به همين سبب آن سرزمين به نام سرزمين تبوك ناميده شد .
نفوذ سريع اسلام در جزيره عربستان سبب شد كه آوازه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در تمام كشورهاى اطراف بپيچد ، و با اينكه تا آن روز براى حجاز اهميتى قائل نبودندطلوع اسلام و قدرت ارتش پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) كه حجاز را در زير يك پرچم بسيج كرده بود ، آنها را از آينده كار خود بيمناك ساخت .
روم شرقى كه هم مرز با حجاز بود فكر مى‏كرد ممكن است يكى از نخستين قربانيان پيشرفت سريع اسلام باشد ، لذا سپاهى در حدود چهل هزار نفر با اسلحه كافى و مجهز ، آنچنانكه درخور دولت نيرومندى همانند امپراطورى روم در آن زمان بود ، گردآورى كرد ، و در مرز حجاز متمركز ساخت ، اين خبر وسيله مسافران به گوش پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) رسيد ، و پيامبر براى اينكه درس عبرتى به روم و ساير همسايگان بدهد بى‏درنگ فرمان آماده باش صادر كرد سخنگويان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در مدينه و نقاط ديگر صداى پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) را به گوش مردم رساندند و چيزى نگذشت كه سى هزار نفر براى پيكار با روميان آماده شدند كه از ميان آنها ده هزار سوار و بيست هزار پياده بود .
هوا به شدت گرم شده بود ، و انبارها از مواد غذائى خالى و محصولات كشاورزى آن سال هنوز جمع‏آورى نشده بود و حركت در چنين شرائطى براى مسلمانان بسيار مشكل بود ، ولى فرمان خدا و پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) است و به هر حال بايد حركت كرد ، و بيابان طولانى و پر مخاطره ميان مدينه و تبوك را پيمود ! .
اين لشكر كه به خاطر مشكلات زيادش از نظر اقتصادى و از نظر مسير طولانى ، و بادهاى سوزان سموم ، و طوفانهاى كشنده شن ، و نداشتن مركب كافى به جيش العسرة ! ( لشكر مشكلات ! ) معروف شد تمام سختى‏ها را تحمل كرد و در آغاز ماه شعبان ، سال نهم هجرت ، به سرزمين تبوك رسيد ، در حالى كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) على (عليه‏السلام‏) را بجاى خود در مدينه گذارده بود ، و اين تنها غزوه‏اى بود كه
تفسير نمونه ج : 8ص :177
على (عليه‏السلام‏) در آن شركت نكرد .
اين اقدام پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) يك اقدام بسيار بجا و ضرورى بود ، زيرا بسيار محتمل بود بعضى از بازماندگان مشركان و يا منافقان مدينه كه ببهانه‏هائى از شركت در ميدان تبوك سر باز زده بودند ، از غيبت طولانى پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و سربازانش استفاده كنند ، و به مدينه حمله‏ور شوند ، زنان و كودكان را بكشند و مدينه را ويران سازند ، ولى وجود على (عليه‏السلام‏) در مدينه سد نيرومندى در برابر توطئه‏هاى آنها بود .
بهر حال هنگامى كه پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏)به تبوك رسيد اثرى از سپاهيان روم نديد ، گويا به هنگامى كه از حركت سپاه عظيم اسلام با آن شهامت و شجاعت عجيبى كه در جنگها نشان داده بودند و كم و بيش به گوش روميان رسيده بود با خبر شدند ، صلاح در اين ديدند كه ارتش خويش را به درون كشور فرا خوانده چنين وانمود كنند كه خبر تمركز ارتش روم در مرزها به قصد حمله به مدينه ، شايعه بى‏اساسى بيش نبوده است ، چرا كه از دست زدن به چنين جنگ خطرناكى كه مستمسك و مجوزى نيز نداشت وحشت داشتند .
ولى حضور سپاه اسلام با اين سرعت در ميدان تبوك چند درس به دشمنان اسلام داد : اولا - اين موضوع به ثبوت رسيد كه روحيه جنگى سربازان اسلام آنچنان قوى است كه از درگيرى با نيرومندترين ارتش آن زمان نيز بيمى ندارد .
ثانيا - بسيارى از قبائل و امراى اطراف تبوك به خدمت پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) آمدند و پيمان عدم تعرض با پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) امضا كردند و فكر مسلمانان از ناحيه آنان آسوده شد .
ثالثا - امواج اسلام به داخل مرزهاى امپراطورى روم نفوذ كرد و به عنوان يك واقعه مهم روز اين صدا همه جا پيچيد ، و زمينه را براى توجه روميان
تفسير نمونه ج : 8ص :178
به اسلام فراهم ساخت .
رابعا - مسلمانان با پيمودن اين راه و تحمل آن زحمات ، راه را براى فتح شام در آينده هموار ساختند و معلوم شد كه اين راه سرانجام پيمودنى است .
و اين فوائد بزرگ چيزى بود كه به زحمت لشگركشى مى‏ارزيد .
به هر حال پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) با سپاهيان خود طبق سنتى كه داشت مشورت كرد كه آيا به پيشروى ادامه دهيم يا باز گرديم ، راى بيشتر آنها بر آن قرار گرفت كه بازگشت بهتر است و با روح برنامه‏هاى اسلامى سازگارتر ، به خصوص كه سپاهيان اسلام بر اثر مشقت طاقت‏فرساى راه خسته و كوفته شده بودند ، و مقاومت جسمانى آنها تضعيف شده بود .
پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) اين نظر را تصويب كرد و سپاه اسلام به مدينه بازگشت .
منبع : تفسیر نمونه: سوره توبه آیات 129- 115
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها