عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

تشبيه بني اميه به شجره خبيثه

تشبيه بني اميه به شجره خبيثه
دوشنبه 20 تیر 1390  06:52 ق.ظ

تشبيه بني اميه به شجره خبيثه
تفسير نمونه ج : 10ص :340
از نظر اجتماعى پيشرفت هر برنامه مؤثرى تنها در سايه ثبات امكان پذير است ، و به همين دليل تمام كوشش تخريب كنندگان براى از ميان بردن ثبات به كار مى‏رود.
و اصولا مؤمنان راستين را بايد از ثبات و استقامتشان در برابر حوادث سخت و طوفانهاى زندگى شناخت .
 
3- شجره طيبه و خبيثه در روايات اسلامى
همانگونه كه در بالا گفتيم كلمه طيبه و خبيثه كه به اين دو شجره تشبيه شده مفهوم وسيعى دارند كه هر گونه شخص و برنامه و مكتب و فكر و انديشه و گفتار و عمل را شامل مى‏شوند ، ولى در بعضى از روايات اسلامى به مورد خاصى تفسير شده كه پيدا است در صدد انحصار نيست.
از جمله در كتاب كافى از امام صادق (عليه‏السلام‏) در تفسير جمله كشجرة طيبة اصلها ثابت و فرعها فى السماء چنين نقل شده است : رسول الله اصلها و امير المؤمنين فرعها ، و الائمة من ذريتها اغصانها ، و علم الائمة ثمرها ، و شيعتهم المؤمنون ورقها ، هل فيها فضل ؟ قال قلت لا و الله ، قال : و الله ان المؤمن ليولد فتورق ورقة فيها و ان المؤمن ليموت فتسقط ورقة منها : پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) ريشه اين درخت است و امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) شاخه آن ، و امامان كه از ذريه آنها هستند شاخه‏هاى كوچكتر ، و علم امامان ميوه اين درخت است ، و پيروان با ايمان آنها برگهاى اين درختند سپس امام فرمود : آيا چيز ديگرى باقى ماند ؟ راوى مى‏گويد : گفتم نه ، به خدا سوگند ! فرمود : به خدا قسم هنگامى كه يك فرد با ايمان متولد مى‏شود برگى در آن درخت ظاهر مى‏گردد و هنگامى كه مؤمن راستين مى‏ميرد برگى از آن درخت مى‏افتد ! .
تفسير نمونه ج : 10ص :341
در روايت ديگرى همين مضمون از امام صادق (عليه‏السلام‏) نقل شده و در ذيل آن مى‏خوانيم كه راوى سؤال كرد ، جمله تؤتى اكلها كل حين باذن ربها مفهومش چيست ؟ امام فرمود : اشاره به علم و دانش امامان است كه در هر سال از هر منطقه به شما مى‏رسد.
در روايات ديگرى مى‏خوانيم كه : شجره طيبه پيامبر و على و فاطمه و فرزندان آنها است و شجره خبيثه بنى اميه است .
در بعضى از روايات نيز نقل شده كه شجره طيبه درخت نخل و شجره خبيثه بوته حنظل است.
و در هر حال در ميان اين تفسيرها تضادى وجود ندارد و همچنين در ميان آنها و آنچه در بالا از عموميت معنى آيه ذكر كرديم هماهنگى برقرار است ، چرا كه اينها مصاديق آن هستند. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره ابراهیم آیات 34 – 18
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها