عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

تشبيه بني اميه به شجره خبيثه

دوشنبه 20 تیر 1390  06:52 ق.ظ

تفسير نمونه ج : 10ص :340
از نظر اجتماعى پيشرفت هر برنامه مؤثرى تنها در سايه ثبات امكان پذير است ، و به همين دليل تمام كوشش تخريب كنندگان براى از ميان بردن ثبات به كار مى‏رود.
و اصولا مؤمنان راستين را بايد از ثبات و استقامتشان در برابر حوادث سخت و طوفانهاى زندگى شناخت .

3- شجره طيبه و خبيثه در روايات اسلامى
همانگونه كه در بالا گفتيم كلمه طيبه و خبيثه كه به اين دو شجره تشبيه شده مفهوم وسيعى دارند كه هر گونه شخص و برنامه و مكتب و فكر و انديشه و گفتار و عمل را شامل مى‏شوند ، ولى در بعضى از روايات اسلامى به مورد خاصى تفسير شده كه پيدا است در صدد انحصار نيست.
از جمله در كتاب كافى از امام صادق (عليه‏السلام‏) در تفسير جمله كشجرة طيبة اصلها ثابت و فرعها فى السماء چنين نقل شده است : رسول الله اصلها و امير المؤمنين فرعها ، و الائمة من ذريتها اغصانها ، و علم الائمة ثمرها ، و شيعتهم المؤمنون ورقها ، هل فيها فضل ؟ قال قلت لا و الله ، قال : و الله ان المؤمن ليولد فتورق ورقة فيها و ان المؤمن ليموت فتسقط ورقة منها : پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) ريشه اين درخت است و امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) شاخه آن ، و امامان كه از ذريه آنها هستند شاخه‏هاى كوچكتر ، و علم امامان ميوه اين درخت است ، و پيروان با ايمان آنها برگهاى اين درختند سپس امام فرمود : آيا چيز ديگرى باقى ماند ؟ راوى مى‏گويد : گفتم نه ، به خدا سوگند ! فرمود : به خدا قسم هنگامى كه يك فرد با ايمان متولد مى‏شود برگى در آن درخت ظاهر مى‏گردد و هنگامى كه مؤمن راستين مى‏ميرد برگى از آن درخت مى‏افتد ! .
تفسير نمونه ج : 10ص :341
در روايت ديگرى همين مضمون از امام صادق (عليه‏السلام‏) نقل شده و در ذيل آن مى‏خوانيم كه راوى سؤال كرد ، جمله تؤتى اكلها كل حين باذن ربها مفهومش چيست ؟ امام فرمود : اشاره به علم و دانش امامان است كه در هر سال از هر منطقه به شما مى‏رسد.
در روايات ديگرى مى‏خوانيم كه : شجره طيبه پيامبر و على و فاطمه و فرزندان آنها است و شجره خبيثه بنى اميه است .
در بعضى از روايات نيز نقل شده كه شجره طيبه درخت نخل و شجره خبيثه بوته حنظل است.
و در هر حال در ميان اين تفسيرها تضادى وجود ندارد و همچنين در ميان آنها و آنچه در بالا از عموميت معنى آيه ذكر كرديم هماهنگى برقرار است ، چرا كه اينها مصاديق آن هستند. 
منبع : تفسیر نمونه : سوره ابراهیم آیات 34 – 18
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها