عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

ترس بي دليل دولتهاي اسلامي، از قدرتهاي بزرگ استعماري

دوشنبه 20 تیر 1390  06:53 ق.ظ

تفسير نمونه ج : 11ص :382

نكته‏ها:

1 -فلسفه احترام به عهد و پيمان
مى‏دانيم مهمترين سرمايه يك جامعه ، اعتماد متقابل افراد اجتماع نسبت به يكديگر است ، اصولا آنچه جامعه را از صورت آحاد پراكنده بيرون مى‏آورد و همچون رشته‏هاى زنجير به هم پيوند مى‏دهد ، همين اصل اعتماد متقابل است كه پشتوانه فعاليتهاى هماهنگ اجتماعى و همكارى در سطح وسيع مى‏باشد.
عهد و پيمان و سوگند ، تاكيدى است بر حفظ اين همبستگى و اعتماد متقابل ، اما آن روز كه عهد و پيمانها پشت سر هم شكسته شود ، ديگر اثرى از اين سرمايه بزرگ اعتماد عمومى باقى نخواهد ماند ، و جامعه بظاهر متشكل ، تبديل به آحاد پراكنده فاقد قدرت مى‏شود .
به همين دليل مكررا در آيات قرآن ، و بطور گسترده و احاديث اسلامى ، روى مساله وفاى به عهد و ايستادگى در برابر سوگندها تاكيد شده است ، و شكستن آن از گناهان كبيره محسوب مى‏شود.
امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) در فرمان مالك اشتر به اهميت اين مساله در اسلام و جاهليت اشاره كرده ، و آنرا مهمترين و عمومى‏ترين مساله مى‏شمرد ، و تاكيد مى‏كند كه حتى مشركان نيز به اين امر پايبند بوده‏اند ، زيرا عواقب دردناك پيمان‏شكنى را دريافته بودند .
در دستورات جنگى اسلام مى‏خوانيم حتى امان دادن يكنفر از سربازان عادى به فرد يا افرادى از لشكر دشمن براى همه مسلمانان لازم المراعات است!.
مورخان و مفسران مى‏گويند از جمله امورى كه در صدر اسلام سبب شد ، گروههاى زيادى اسلام ، آئين بزرگ الهى را پذيرا گردند ، همين پاى بند
تفسير نمونه ج : 11ص :383
بودن مسلمين به عهد و پيمانشان ، و مراعات سوگندهايشان بود.
اين امر تا آنجا اهميت دارد كه در روايتى از سلمان فارسى مى‏خوانيم : تهلك هذه الامة بنقض مواثيقها : هلاكت اين امت به خاطر پيمان شكنيهايشان خواهد بود ! .
يعنى همانگونه كه وفاى به عهد و پيمان موجب قدرت و شوكت و پيشرفت است ، پيمان‏شكنى سبب ضعف و ناتوانى و نابودى است.
در تاريخ اسلام مى‏خوانيم هنگامى كه مسلمانان در عصر خليفه دوم ، ارتش ساسانيان را شكست دادند ، و هرمزان بزرگ لشگر ايران دستگير شد ، او را نزد عمر آوردند ، خليفه به او گفت شما بارها با ما پيمان بستيد و پيمان‏شكنى كرديد ، دليلش چيست ؟ هرمزان گفت : مى‏ترسم قبل از آنكه دليلش را بگويم مرا به قتل برسانى ! خليفه گفت نترس!.
در اين هنگام هرمزان تقاضاى آب كرد و به زودى ظرف ساده و بى‏ارزشى را پر از آب كرده براى او آوردند .
هرمزان گفت اگر از تشنگى هم بميرم هرگز در چنين ظرفى آب نخواهم خورد ! خليفه گفت : ظرف آبى بياوريد كه مورد قبولش باشد ، ظرف را بدست او دادند و او به اطراف خود نگاه مى‏كرد و آب نمى‏نوشيد و مى‏گفت ميترسم در حالى كه مشغول نوشيدن آب باشم ، كشته شوم.
خليفه گفت نترس ! من به تو اطمينان مى‏دهم ، تا ننوشى با تو كارى نداريم.
هرمزان ناگهان ظرف را واژگون كرد و آبها را به روى زمين ريخت ! خليفه كه فكر مى‏كرد آب بدون اختيار او ريخته شده است گفت آب
تفسير نمونه ج : 11ص :384
ديگرى براى او بياوريد و او را تشنه نكشيد.
هرمزان گفت : من آب نمى‏خواهم منظورم اين بود كه امان از تو بگيرم.
خليفه گفت : من ترا به هر صورت خواهم كشت.
ولى هرمزان جواب داد تو به من امان و اطمينان دادى.
خليفه گفت : دروغ مى‏گوئى من به تو امان ندادم.
انس حاضر بود ، گفت هرمزان راست مى‏گويد تو به او امان داده‏اى ، مگر به او نگفتى من با تو كارى ندارم تا آب را بنوشى ؟ ! خليفه در كار خود فرو ماند و به هرمزان گفت تو مرا فريب دادى ولى من به خاطر اين فريب خوردم كه تو قبول اسلام كنى .
هرمزان از مشاهده اين صحنه ( و پاى بند بودن مسلمانان به عهد و پيمانشان نور ايمان در دلش درخشيدن گرفت ) و مسلمان شد.

2 -عذرهاى ناموجه براى نقض پيمان
زشتى پيمان‏شكنى به حدى است كه كمتر كسى حاضر مى‏شود ، مسئوليت آنرا ، با صراحت ، بر عهده گيرد ، لذا معمولا افراد پيمان‏شكن متعذر به اعذارى مى‏شوند ، هر چند عذرهاى واهى و بى اساس باشد كه نمونه‏اى از آن را در آيات فوق خوانديم و آن اينكه : گاهى بعضى از افراد مسلمان به عذر اينكه دشمن اكثريت عددى دارد و مؤمنان از نظر شماره در اقليتند در ادامه پيمان خود با خدا و پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) دچار ترديد مى‏شدند ، در حالى كه نه اكثريت از لحاظ تعداد ، دليل بر قدرت و قوت است ، زيرا بسيار ديده شده يك اقليت مصمم و با ايمان بر اكثريت عظيمى كه فاقد ايمان بوده‏اند پيروز شده است ، و نه قدرت و قوت دشمن به فرض
تفسير نمونه ج : 11ص :385
اينكه با كثرت عدد حاصل شود مجوزى براى پيمان‏شكنى با دوستان نمى‏تواند باشد ، چرا كه اگر اين را بشكافيم در واقع يكنوع شرك و بيگانگى از خدا است.
همين موضوع به شكل ديگرى در عصر ما خودنمائى كرده است ، كه پاره‏اى از دولتهاى اسلامى ظاهرا كوچك از ترس قدرتهاى بزرگ استعمارى از انجام تعهدات خود با مؤمنان سر باز مى‏زنند و قدرت ناچيز بشر ضعيف را بر قدرت بى‏پايان خداوند مقدم مى‏شمرند ، به غير خدا تكيه مى‏كنند ، از غير خدا مى‏ترسند و حتى عهد و پيمان خود را بر سر اين كار مى‏نهند كه همه اينها از پديده‏هاى شرك و بت پرستى است . 
منبع : تفسیر نمونه: سوره نحل آیات 105 – 84
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 6234
دسترسی سریع به انجمن ها