عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

بريده باد دست ابولهب

بريده باد دست ابولهب
دوشنبه 20 تیر 1390  06:58 ق.ظ

بريده باد دست ابولهب
تفسير نمونه ج : 27ص :415
 
سورة المسد 
بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ تَبَّت يَدَا أَبى لَهَبٍ وَ تَب‏(1) مَا أَغْنى عَنْهُ مَالُهُ وَ مَا كسب‏(2) سيَصلى نَاراً ذَات لهََبٍ‏(3) وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطبِ‏(4) فى جِيدِهَا حَبْلٌ مِّن مَّسدِ(5) 
ترجمه: 
بنام خداوند بخشنده مهربان 
1 -بريده باد هر دو دست ابو لهب ( و مرگ بر او باد ) . 
2 -هرگز مال و ثروت او و آنچه را به دست آورد به حالش سودى نبخشيد.
3 -و به زودى وارد آتشى مى‏شود كه داراى شعله فروزان است.
4 -و همچنين همسرش در حالى كه هيزم به دوش مى‏كشد،
5 -و در گردنش طنابى از ليف خرما است!
تفسير نمونه ج : 27ص :416
 
تفسير : بريده باد دست ابو لهب! 
همانگونه كه در شان نزول سوره گفتيم اين سوره در حقيقت پاسخى است به سخنان زشت ابو لهب عموى پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و فرزند عبد المطلب كه از دشمنان سرسخت اسلام بود وبه هنگام شنيدن دعوت آشكار و عمومى پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و انذار او نسبت به عذاب الهى گفت : زيان و هلاكت بر تو باد ، آيا براى همين حرفها ما را فرا خواندى ؟ ! قرآن مجيد در پاسخ اين مرد بد زبان مى‏فرمايد : بريده باد هر دو دست ابو لهب ، يا مرگ و خسران بر او باد ( تبت يدا ابى لهب و تب)
تب و تباب ( بر وزن خراب ) به گفته راغب در مفردات به معنى زيان مستمر و مداوم است ، ولى طبرسى در مجمع البيان مى‏گويد : به معنى زيانى است كه منتهى به هلاكت مى‏شود.
بعضى از ارباب لغت نيز آن را به معنى قطع كردن تفسير كرده‏اند ، و اين شايد به خاطر آن است كه زيان مستمر و منتهى به هلاكت طبعا سبب قطع و بريدگى مى‏شود ، و از مجموع اين معانى همان استفاده مى‏شود كه در معنى آيه گفته‏ايم .
البته اين هلاكت و خسران مى‏تواند جنبه دنيوى داشته باشد ، يا معنوى و اخروى ، و يا هر دو.
در اينجا اين سؤال پيش مى‏آيد كه چگونه قرآن مجيد بر خلاف روش و سيره خود در اينجا نام شخصى را برده ، و با اين شدت او را مورد حمله قرار داده است ؟! 
منبع : تفسیر نمونه : سوره مسد آیات 5 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها