عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

بريده باد دست ابولهب

بريده باد دست ابولهب
دوشنبه 20 تیر 1390  06:58 ق.ظ

بريده باد دست ابولهب
تفسير نمونه ج : 27ص :415
 
سورة المسد 
بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ تَبَّت يَدَا أَبى لَهَبٍ وَ تَب‏(1) مَا أَغْنى عَنْهُ مَالُهُ وَ مَا كسب‏(2) سيَصلى نَاراً ذَات لهََبٍ‏(3) وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطبِ‏(4) فى جِيدِهَا حَبْلٌ مِّن مَّسدِ(5) 
ترجمه: 
بنام خداوند بخشنده مهربان 
1 -بريده باد هر دو دست ابو لهب ( و مرگ بر او باد ) . 
2 -هرگز مال و ثروت او و آنچه را به دست آورد به حالش سودى نبخشيد.
3 -و به زودى وارد آتشى مى‏شود كه داراى شعله فروزان است.
4 -و همچنين همسرش در حالى كه هيزم به دوش مى‏كشد،
5 -و در گردنش طنابى از ليف خرما است!
تفسير نمونه ج : 27ص :416
 
تفسير : بريده باد دست ابو لهب! 
همانگونه كه در شان نزول سوره گفتيم اين سوره در حقيقت پاسخى است به سخنان زشت ابو لهب عموى پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و فرزند عبد المطلب كه از دشمنان سرسخت اسلام بود وبه هنگام شنيدن دعوت آشكار و عمومى پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) و انذار او نسبت به عذاب الهى گفت : زيان و هلاكت بر تو باد ، آيا براى همين حرفها ما را فرا خواندى ؟ ! قرآن مجيد در پاسخ اين مرد بد زبان مى‏فرمايد : بريده باد هر دو دست ابو لهب ، يا مرگ و خسران بر او باد ( تبت يدا ابى لهب و تب)
تب و تباب ( بر وزن خراب ) به گفته راغب در مفردات به معنى زيان مستمر و مداوم است ، ولى طبرسى در مجمع البيان مى‏گويد : به معنى زيانى است كه منتهى به هلاكت مى‏شود.
بعضى از ارباب لغت نيز آن را به معنى قطع كردن تفسير كرده‏اند ، و اين شايد به خاطر آن است كه زيان مستمر و منتهى به هلاكت طبعا سبب قطع و بريدگى مى‏شود ، و از مجموع اين معانى همان استفاده مى‏شود كه در معنى آيه گفته‏ايم .
البته اين هلاكت و خسران مى‏تواند جنبه دنيوى داشته باشد ، يا معنوى و اخروى ، و يا هر دو.
در اينجا اين سؤال پيش مى‏آيد كه چگونه قرآن مجيد بر خلاف روش و سيره خود در اينجا نام شخصى را برده ، و با اين شدت او را مورد حمله قرار داده است ؟! 
منبع : تفسیر نمونه : سوره مسد آیات 5 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها