عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برخورد پيامبر با مشركين در جريان فتح مكه

برخورد پيامبر با مشركين در جريان فتح مكه
دوشنبه 20 تیر 1390  07:01 ق.ظ

برخورد پيامبر با مشركين در جريان فتح مكه
تفسير نمونه ج : 27ص :407
سپس پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) با صفوف لشگريان اسلام حركت كرد تا به نقطه ذى طوى رسيد ، همان نقطه مرتفعى كه از آنجا خانه‏هاى مكه نمايان است ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به ياد روزى افتاد كه به اجبار از مكه مخفيانه بيرون آمد ، ولى مى‏بيند امروز با اين عظمت وارد مكه مى‏شود ، لذا پيشانى مبارك را به فراز جهاز شتر گذاشت و سجده شكر بجا آورد.
سپس پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در حجون ( يكى از محلات مرتفع مكه كه قبر خديجه در آن است ) فرود آمد و غسل كرد ، و با لباس رزم و اسلحه بر مركب نشست ، در حالى كه سوره فتح را قرائت مى‏فرمود وارد مسجد الحرام شد و تكبير گفت ، سپاه اسلام نيز همه تكبير گفتند ، به گونه‏اى كه صدايشان همه دشت و كوه را پر كرد .
تفسير نمونه ج : 27ص :408
سپس از شتر خود فرود آمد ، و براى نابودى بتها نزديك خانه كعبه آمد ، بتها را يكى پس از ديگرى سرنگون مى‏كرد و مى‏فرمود : جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا : حق آمد و باطل زايل شد و باطل زايل شدنى است
چند بت بزرگ بر فراز كعبه نصب شده بود كه دست پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به آنها نمى‏رسيد امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) را امر كرد پاى بر دوش مباركش نهد و بالا رود ، و بتها را به زمين افكنده بشكند ، على (عليه‏السلام‏) اين امر را اطاعت كرد .
سپس كليد خانه كعبه را گرفت و در را بگشود و عكسهاى پيغمبران را كه بر در و ديوار داخل خانه كعبه ترسيم شده بود محو كرد.
3 -بعد از اين پيروزى درخشان و سريع پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) دست در حلقه در خانه كعبه كرد و رو به اهل مكه كه در آنجا جمع بودند فرمود و گفت : شما چه مى‏گوئيد ؟ و چه گمان داريد ؟ ! در باره شما چه دستورى بدهم ؟ عرض كردند : ما جز خير و نيكى از تو انتظار نداريم ، تو برادر بزرگوار و فرزند برادر بزرگوار مائى ! و امروز به قدرت رسيده‏اى ، ما را ببخش ، اشك در چشمان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) حلقه زد ، صداى گريه مردم مكه نيز بلند شد .
پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود : من در باره شما همان مى‏گويم كه برادرم يوسف گفت ، امروز هيچگونه سرزنش و توبيخى بر شما نخواهد بود ، خداوند شما را مى‏بخشد و او ارحم الراحمين است و به اين ترتيب همه را عفو كرد و فرمود : همه آزاديد ، هر جا مى‏خواهيد برويد.
در ضمن پيغمبر خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) دستور داده بود كه لشگريانش مزاحم هيچكس
تفسير نمونه ج : 27ص :409
نشوند ، و خونى مطلقا ريخته نشود ، تنها مطابق روايتى شش نفر را كه افرادى بسيار بد زبان و خطرناك بودند استثنا كرده بود.
حتى هنگامى كه شنيد سعد بن عباده پرچمدار لشگر شعار انتقام را سر داده ، و مى‏گويد : اليوم يوم الملحمة امروز روز انتقام است ! پيغمبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به على (عليه‏السلام‏) فرمود بشتاب پرچم را از او بگير و تو پرچمدار باش و شعار دهيد اليوم يوم المرحمة امروز روز عفو و رحمت است ! و به اين ترتيب مكه بدون خونريزى فتح شد و جاذبه اين عفو و رحمت اسلامى كه هرگز انتظار آن را نداشتند چنان در دلها اثر كرد كه مردم گروه گروه آمدند و مسلمان شدند و صداى اين فتح عظيم در تمام جزاير عربستان پيچيد و آوازه اسلام همه جا را فرا گرفت .
و موقعيت اسلام و مسلمين از هر جهت تثبيت شد.
در بعضى از تواريخ آمده است هنگامى كه پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در كنار در خانه كعبه ايستاده بود فرمود : لا اله الا الله وحده وحده ، انجز وعده ، و نصر عبده ، و هزم الاحزاب وحده ، الا ان كل مال او ماثرة او دم تدعى فهو تحت قدمى هاتين ! ... معبودى جز خدا نيست ، يگانه است ، يگانه ، سرانجام به وعده خود وفا كرد ، و بنده‏اش را يارى نمود ، و خودش به تنهائى تمام احزاب را درهم شكست ، اى مردم ! بدانيد هر مالى ، هر امتيازى ، هر خونى مربوط به گذشته و زمان جاهليت است همه در زير پاهاى من قرار گرفته ( يعنى ديگر گفتگوئى از خونهائى كه در زمان جاهليت ريخته شد ، يا اموالى كه به غارت رفت .
نكنيد ، و همه امتيازات عصر جاهليت نيز باطل شده است ، و به اين ترتيب تمام
تفسير نمونه ج : 27ص :410
پرونده‏هاى گذشته بسته شد).
اين يك طرح بسيار مهم و عجيب بود كه به ضميمه فرمان عفو عمومى ، مردم حجاز را از گذشته تاريك و پرماجراى خود بريد ، و در پرتو اسلام زندگى نوينى به آنها بخشيد كه از كشمكشها و جنجالهاى مربوط به گذشته كاملا خالى ، بود .
و اين كار فوق العاده به پيشرفت اسلام كمك كرد و سرمشقى است براى امروز و فرداى ما.
خداوندا ! تو قادرى كه بار ديگر آن عظمت ديرين را در پرتو اقتدا به سنت آن حضرت به مسلمانان بازگردانى.
پروردگارا ! ما را در زمره ياران راستين پيغمبر اسلام (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) قرار ده.
بار الها ! به ما توفيقى مرحمت كن كه حكومت عدل اسلامى را آنچنان در دنيا بگسترانيم كه مردم جهان فوج فوج آن را از دل و جان بپذيرند .
آمين يا رب العالمين .
پايان سوره نصر.
منبع : تفسیر نمونه : سوره نصر آیات 3 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها