عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

برخورد پيامبر با مشركين در جريان فتح مكه

برخورد پيامبر با مشركين در جريان فتح مكه
دوشنبه 20 تیر 1390  07:01 ق.ظ

برخورد پيامبر با مشركين در جريان فتح مكه
تفسير نمونه ج : 27ص :407
سپس پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) با صفوف لشگريان اسلام حركت كرد تا به نقطه ذى طوى رسيد ، همان نقطه مرتفعى كه از آنجا خانه‏هاى مكه نمايان است ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به ياد روزى افتاد كه به اجبار از مكه مخفيانه بيرون آمد ، ولى مى‏بيند امروز با اين عظمت وارد مكه مى‏شود ، لذا پيشانى مبارك را به فراز جهاز شتر گذاشت و سجده شكر بجا آورد.
سپس پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در حجون ( يكى از محلات مرتفع مكه كه قبر خديجه در آن است ) فرود آمد و غسل كرد ، و با لباس رزم و اسلحه بر مركب نشست ، در حالى كه سوره فتح را قرائت مى‏فرمود وارد مسجد الحرام شد و تكبير گفت ، سپاه اسلام نيز همه تكبير گفتند ، به گونه‏اى كه صدايشان همه دشت و كوه را پر كرد .
تفسير نمونه ج : 27ص :408
سپس از شتر خود فرود آمد ، و براى نابودى بتها نزديك خانه كعبه آمد ، بتها را يكى پس از ديگرى سرنگون مى‏كرد و مى‏فرمود : جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا : حق آمد و باطل زايل شد و باطل زايل شدنى است
چند بت بزرگ بر فراز كعبه نصب شده بود كه دست پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به آنها نمى‏رسيد امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) را امر كرد پاى بر دوش مباركش نهد و بالا رود ، و بتها را به زمين افكنده بشكند ، على (عليه‏السلام‏) اين امر را اطاعت كرد .
سپس كليد خانه كعبه را گرفت و در را بگشود و عكسهاى پيغمبران را كه بر در و ديوار داخل خانه كعبه ترسيم شده بود محو كرد.
3 -بعد از اين پيروزى درخشان و سريع پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) دست در حلقه در خانه كعبه كرد و رو به اهل مكه كه در آنجا جمع بودند فرمود و گفت : شما چه مى‏گوئيد ؟ و چه گمان داريد ؟ ! در باره شما چه دستورى بدهم ؟ عرض كردند : ما جز خير و نيكى از تو انتظار نداريم ، تو برادر بزرگوار و فرزند برادر بزرگوار مائى ! و امروز به قدرت رسيده‏اى ، ما را ببخش ، اشك در چشمان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) حلقه زد ، صداى گريه مردم مكه نيز بلند شد .
پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود : من در باره شما همان مى‏گويم كه برادرم يوسف گفت ، امروز هيچگونه سرزنش و توبيخى بر شما نخواهد بود ، خداوند شما را مى‏بخشد و او ارحم الراحمين است و به اين ترتيب همه را عفو كرد و فرمود : همه آزاديد ، هر جا مى‏خواهيد برويد.
در ضمن پيغمبر خدا (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) دستور داده بود كه لشگريانش مزاحم هيچكس
تفسير نمونه ج : 27ص :409
نشوند ، و خونى مطلقا ريخته نشود ، تنها مطابق روايتى شش نفر را كه افرادى بسيار بد زبان و خطرناك بودند استثنا كرده بود.
حتى هنگامى كه شنيد سعد بن عباده پرچمدار لشگر شعار انتقام را سر داده ، و مى‏گويد : اليوم يوم الملحمة امروز روز انتقام است ! پيغمبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به على (عليه‏السلام‏) فرمود بشتاب پرچم را از او بگير و تو پرچمدار باش و شعار دهيد اليوم يوم المرحمة امروز روز عفو و رحمت است ! و به اين ترتيب مكه بدون خونريزى فتح شد و جاذبه اين عفو و رحمت اسلامى كه هرگز انتظار آن را نداشتند چنان در دلها اثر كرد كه مردم گروه گروه آمدند و مسلمان شدند و صداى اين فتح عظيم در تمام جزاير عربستان پيچيد و آوازه اسلام همه جا را فرا گرفت .
و موقعيت اسلام و مسلمين از هر جهت تثبيت شد.
در بعضى از تواريخ آمده است هنگامى كه پيغمبر اكرم (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در كنار در خانه كعبه ايستاده بود فرمود : لا اله الا الله وحده وحده ، انجز وعده ، و نصر عبده ، و هزم الاحزاب وحده ، الا ان كل مال او ماثرة او دم تدعى فهو تحت قدمى هاتين ! ... معبودى جز خدا نيست ، يگانه است ، يگانه ، سرانجام به وعده خود وفا كرد ، و بنده‏اش را يارى نمود ، و خودش به تنهائى تمام احزاب را درهم شكست ، اى مردم ! بدانيد هر مالى ، هر امتيازى ، هر خونى مربوط به گذشته و زمان جاهليت است همه در زير پاهاى من قرار گرفته ( يعنى ديگر گفتگوئى از خونهائى كه در زمان جاهليت ريخته شد ، يا اموالى كه به غارت رفت .
نكنيد ، و همه امتيازات عصر جاهليت نيز باطل شده است ، و به اين ترتيب تمام
تفسير نمونه ج : 27ص :410
پرونده‏هاى گذشته بسته شد).
اين يك طرح بسيار مهم و عجيب بود كه به ضميمه فرمان عفو عمومى ، مردم حجاز را از گذشته تاريك و پرماجراى خود بريد ، و در پرتو اسلام زندگى نوينى به آنها بخشيد كه از كشمكشها و جنجالهاى مربوط به گذشته كاملا خالى ، بود .
و اين كار فوق العاده به پيشرفت اسلام كمك كرد و سرمشقى است براى امروز و فرداى ما.
خداوندا ! تو قادرى كه بار ديگر آن عظمت ديرين را در پرتو اقتدا به سنت آن حضرت به مسلمانان بازگردانى.
پروردگارا ! ما را در زمره ياران راستين پيغمبر اسلام (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) قرار ده.
بار الها ! به ما توفيقى مرحمت كن كه حكومت عدل اسلامى را آنچنان در دنيا بگسترانيم كه مردم جهان فوج فوج آن را از دل و جان بپذيرند .
آمين يا رب العالمين .
پايان سوره نصر.
منبع : تفسیر نمونه : سوره نصر آیات 3 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها