عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

اشاره اي به غنائم خيبر

اشاره اي به غنائم خيبر
دوشنبه 20 تیر 1390  07:10 ق.ظ

اشاره اي به غنائم خيبر
تفسير نمونه ج : 22ص :67 
آنچنان آرامشى كه در ميان انبوه دشمنان در نقطه دور دستى از شهر و ديار خود ، در ميان سلاحهاى آماده آنها ، با نداشتن اسلحه كافى ( چون براى زيارت آمده بودند نه براى جنگ ) ترس و وحشتى به دل راه نمى‏دادند ، و همچون كوه استوار و پا بر جا ايستاده بودند.
و اين دومين موهبت الهى نسبت به آنها بود.
اصولا الطاف خاص و امدادهاى الهى شامل حال كسانى مى‏شود كه داراى خلوص نيت و صدق و صفاى باطن باشند.
لذا در حديثى از امام صادق (عليه‏السلام‏) مى‏خوانيم : ان العبد المؤمن الفقير ليقول يا رب ارزقنى حتى افعل كذا و كذا من البر و وجوه الخير ، فاذا علم الله عز و جل ذلك منه بصدق نيته كتب الله له من الاجر مثل ما يكتب له لو عمله ، ان الله واسع كريم : بنده مؤمن فقير گاهى مى‏گويد : خداوندا ! به من روزى ده تا چنين و چنان از كارهاى خير و نيك انجام دهم ، هر گاه خداوند صدق نيت از او بداند همان پاداشى را براى او مى‏نويسد كه اگر توانائى داشت انجام مى‏داد ، چرا كه خداوند داراى رحمت واسعه و كريم است .
و در پايان اين آيه به سومين موهبت اشاره كرده مى‏فرمايد:و فتح نزديكى به عنوان پاداش نصيب آنها فرمود ( (و اثابهم فتحا قريبا
آرى اين فتح كه به گفته اكثر مفسران فتح خيبر بود ( هر چند بعضى آن را فتح مكه شمرده‏اند ) سومين پاداش الهى براى اين مؤمنان ايثارگر بود.
تعبير به قريبا تاييدى است بر اينكه منظور فتح خيبر است ، زيرا اين فتح در آغاز سال هفتم هجرت به فاصله چند ماه بعد از ماجراى حديبيه تحقق
تفسير نمونه ج : 22ص :68
يافت.
چهارمين نعمتى كه به دنبال بيعت رضوان نصيب مسلمانان شد غنائم فراوان مادى بود چنانكه در آيه بعد مى‏فرمايد : پاداش ديگر غنائم كثيرى است كه آن را به دست مى‏آورند ( (و مغانم كثيرة ياخذونها
يكى از اين غنائم همان غنائم خيبر بود كه در فاصله كوتاهى به دست مسلمانان افتاد ، و با توجه به ثروت بى حساب يهود خيبر ، اين غنائم از اهميت فوق العاده‏اى برخوردار بود.
ولى محدود ساختن غنائم به غنائم خيبر دليل قطعى ندارد ، و مى‏تواند غنائم ساير جنگهاى اسلامى را كه بعد از فتح حديبيه رخ داد در بر گيرد.
و از آنجا كه بايد مسلمانان به اين وعده الهى كاملا اطمينان كنند در آخر آيه مى‏افزايد : خداوند شكست ناپذير و حكيم است ( و كان الله عزيزا حكيما)
اگر به شما دستور داد كه در حديبيه صلح كنيد بر اساس حكمت بود ، حكمتى كه گذشت زمان پرده از اسرار آن برداشت ، و اگر به شما وعده فتح قريب و غنائم كثير مى‏دهد اين توانائى را دارد كه به وعده‏هاى خود جامه عمل بپوشاند.
به اين ترتيب مسلمانان با ايمان و ايثارگر در سايه بيعت رضوان و اعلام وفادارى به پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) در آن ساعات حساس ، پيروزى دنيا و آخرت را به دست آوردند ، در حالى كه منافقان بيخبر و ضعيف‏الايمانهاى ترسو در آتش حسرت سوختند ؟ اين سخن را با گفتارى از امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) پايان مى‏دهيم : او به هنگامى كه از پايمردى مسلمانان نخستين و جهاد بى نظيرش با دشمنى سخن
تفسير نمونه ج : 22ص :69
مى‏گويد ، و مخاطبان سست عنصر را مورد نكوهش قرار مى‏دهد ، مى‏فرمايد : فلما راى الله صدقنا انزل بعدونا الكبت ، و انزل علينا النصر ، حتى استقر الاسلام ملقيا جرانه ، و متبوئا اوطانه ، و لعمرى لو كنا ناتى ما اتيتم ، ما قام للدين عمود ، و لا اخضر للايمان عود ، و ايم الله لتحتلبنها دما ، لتتبعنها ندما ! : هنگامى كه خداوند صدق و اخلاص ما را ديد خوارى و ذلت را بر دشمن ، و پيروزى و نصر را بر ما نازلكرد تا آنجا كه اسلام بر صفحه زمين گسترده شد ، و مناطق پهناورى را براى خويش برگزيد ، بجانم سوگند اگر ما در مبارزه همچون شما بوديم ، هرگز پايه‏اى از دين بر پا نمى‏شد ! و شاخه‏اى از درخت ايمان سبز نمى‏گشت و به خدا سوگند به جاى شير ، خون مى‏دوشيد و پشيمان مى‏شويد. 
منبع : تفسیر نمونه: سوره فتح آیات 29 – 18
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها