عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: به یقین، شیعیان ما آنانند که دلهایشان از هر نوع فریبکاری، کینه و دشمنی پاک و سالم باشد. بحارالانوار، ج 68، ص 156

حافظه هاى DDR و GDDR

 
amuzesh2005
amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

حافظه هاى DDR و GDDR
دوشنبه 20 تیر 1390  08:57 ق.ظ

حافظه هاى DDR و GDDR
منبع:روزنامه جوان
گروه فناورى اطلاعات: توضیحاتى پیرامون حافظه هاى DDR و GDDRو تفاوتهاى بین آنها، حافظه هاى RAM در کارت هاى گرافیکى به منظور تکمیل مدار الکتریکى این نوع بردها و همچنین اختصاص فضاى مناسب براى پردازشهاى گرافیکى وجود دارند.
تا چند سال پیش تکنولوژى هاى بکار رفته در حافظه هاى کارتهاى گرافیک و حافظه هاى اصلى یک PC مانند هم بودند و در واقع تفاوتى بین آنها دیده نمى شد. ولى با گذشت زمان و روانه شدن بازى هاى سنگین سه بعدى به بازار کارت هاى گرافیکى شدیدا احتیاج به حافظه هایى سریعتر با تکنولوژیهاى جدیدتر نسبت به RAM سیستم اصلى داشتند.
به همین دلیل کارخانه هاى تولیدکننده تصمیم به استفاده از فناورى هایى مانند DDR۲ و DDR۳ گرفتند. ولى باید به این نکته توجه داشت که حافظه هاى DDR۲ و DDR۳ که در کارتهاى گرافیکى کاربرد دارند با ممورى هاى DDR۲ و DDR۳ (که این مورد در آینده دیده خواهد شد) موجود در RAM یک PC متفاوتند. که این تفاوت به خصوص در میزان ولتاژ مشهود است. در زمانهاى بعدى کارشناسان تصمیم گرفتند که براى اینکه بین DDR۲ موجود در حافظه کارت گرافیک با DDR۲ موجود در RAM کامپیوتر اشتباهى رخ ندهد و بین این دو تمایز قائل شوند در اول نام DDR۲ و DDR۳ موجود در کارت گرافیک پیشوند «G» را که اولین حرف از واژه Graphics مى باشد را قرار دهند. یعنى در کل تکنولوژى هاى DDR۲ و DDR۳ و اخیرا DDR۴ تبدیل به DDR۲ ،DDR۳ ، DDR۴ شدند.
گفتیم که یکى از تفاوتهاى بین حافظه هاى موجود در VGA و RAM کامپیوتر اختلاف ولتاژ بین آنهاست. بعنوان مثال حافظه هاى DDR در ولتاژ ۵/۲ ولت و حافظه هاى DDR۲ در ولتاژ ۸/۱ ولت کار مى کنند.
در مقابل هم GDDR۲ با ولتاژ ۵/۲ ولت (یعنى میزان ولتاژى که در DDR موجود بود ) کار مى کند که این خود باعث ایجاد حرارت نسبتا زیادى مى شود که یکى از دلایلى که از تکنولوژى GDDR۲ در کارتهاى گرافیک خیلى کم استفاده شده است همین مورد (ایجاد حرارت بالا) است.
قابل ذکر است که از تکنولوژى GDDR۲ فقط در کارتهاىGeForce ۵۷۰۰ Ultra و GeForce ۵۸۰۰ Ultra استفاده شده است که بعد از مشخص شدن مشکل حرارتى در این نوع کارتها به سبب وجود حافظه هاى GDDR۲ کمپانى هاى سازنده کارت گرافیکى نوع حافظه را به DDR۳ تغییر دادند تا هم سرعت پردازش افزایش یابد و هم میزان حرارت بوجود آمده کاهش یابد. درباره حافظه هاى DDR۳ هم باید بگوییم که این نوع حافظه ها در ولتاژ ۲ ولت (چیپهاى سامسونگ) یا در ولتاژ ۸/۱ ولت (درسایر چیپها) عرضه مى شوند که بنابراین مشکل حرارتى ندارند. در واقع یکى از دلایل استفاده از این نوع حافظه ها در کارتهاى رده High-End همین مساله سرعت بالا و حرارت کم است.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها