عضویت العربیة English
امام هادی علیه السلام فرمودند: شیعیان فقط چهار عید دارند: فطر ، قربان ، غدیر و جمعه. بحار الأنوار، ج 98، ص 351

هاروت و ماروت

هاروت و ماروت
دوشنبه 20 تیر 1390  09:20 ق.ظ

هاروت و ماروت

در منابع اهل تسنن آمده است:

هنگامی که خداوندءحضرت آدم را به زمین فرستاد فرشتگان به این موضوع اعتراض داشتند.خداوند به فرشتگان دستور داد دو فرشته انتخاب کنند تا آنها نیز در زمین زندگی کنند و فرشتگان هاروت و ماروت را برگزیدند تا با رفتار خوب خود آدمیان را به جهت گناه سرزنش کنند!

آن دو با سرشت خاکی به زمین فرستاده شدند.آورده اند زنی زیبارو نزد آن دو آمد.آنها از زن کام خواستند ولی او گفت:به خدا سوگند هرگز چنین کاری ممکن نیست.ما به خداوند هرگز شرک نمی ورزیم.آن زن رفت و با یک کودک برگشت و گفت:اگر این کودک را بکشید می توانید از من کام بگیرید.ولی هاروت و ماروت قبول نکردند که خون بی گناهی ریخته شود.زن رفت و با جام شراب بازگشت.آنان چندان باده نوشیدند که در آن حال هم از زهره کام گرفتند و هم کودک را کشتند و به خداوند شرک ورزیدند!و از این جهت شراب را اُمّ الخبائث(مادر پستی ها) خواندند.

در این هنگام به خود آمدند.جبرئیل نزد آنها آمد که در حال گریستن بودند و گفت:این چه آزمایشی بود که گرفتاری و بدبختی آن دامنگیر شما شد؟

آن دو پیش جبرئیل گریستندءجبرئیل گفت:پروردگارتان شما را اختیار داده است که عذاب این جهان و یا عذاب جهان دیگر را به دلخواه خودتان انتخاب کنید.هاروت و ماروت که می دانستند عذاب این جهان سرانجام پایان می یابد راضی شدند که در این جهان شکنجه شوند و در جهان دیگر در اختیار مشیت حق تعالی باشند و گروهی گویند پس از گناهءدر بابل ماندند و با آنچه از دوران سلیمان پیامبر(ع) آموخته بودند به مردم سحر و جادو آموختند.

چون فرشتگان چنین دیدند بال های خود را در بیت المعمور پهن کردند و گفتند:پروردگارا! فرزندان آدم را بیامرزءجای شگفتی است که با شهوت ها و لذت هایی که در آنها وجود دارد چگونه خداوند را پرستش می کنند و از او فرمان می برند و از آن پس فرشتگان برای انسانها آمرزش می خواهند.آیه سوم سوره ی شورا نیز می گوید:فرشتگان پرودگار خویش را تسبیح می گویند و برای انان که در زمین هستند امرزش میخواهند.

گناه انان در سوره بقره ایه 102 به این شکل امده است:انها از انچه شیاطین در روزگار فرمانروایی سلیمان میخواندند پیروی کردند ولی سلیمان به ساحری نپرداخت و کفر نورزید ولی شیاطین کفر ورزیدند و به مردم سحر و اموزش های هاروت و ماروت را دادند.سحر هاروت و ماروت در فارسی ضرب المثل شده است.

مطرب به سحر کاری هاروت در سماع

خجلت به روی زهره رپزهرا برافکند.

هاروت تو چاره ساز سحر است

یاقوت تو مایه بخش جان است.

وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1

alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد
دسترسی سریع به انجمن ها