عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: خداوند از شنونده قرآن سختی‎های دنیا را برمی‌دارد و از قاریی آن گرفتاری‎های آخرت را. وسائل الشیعه ج2 ص831

من می‌خواهم عروس بشوم!

من می‌خواهم عروس بشوم!
دوشنبه 20 تیر 1390  09:44 ق.ظ

 کادوِ ما به عروسی که شما باشید، ویژگی‌های شوهر ایده‌آل شماست! کادو ما البته قابل شما را دارد! این را برای آن گفتیم که توقع نداشته باشید سرمان را بیاندازیم پایین و آهسته و متواضع، با دستهایمان که دراز شده کادو را به شما بدهد، بگوییم: ناقابل است! واقعیت این است که این کادو را هر دختر خانمی پیش از ازدواج بگیرد و خواستگارانش را با آن مطابقت کند، مرد زندگی‌اش را حتماً پیدا خواهد کرد. (اما چطور می‌شود هنوز عروس نشده، کادو عروسی گرفت؟!) همه‌ی دخترخانم‌ها بالقوّه عروس‌اند؛ پس هم بالقوّه می‌توان به‌شان تبریک گفت؛ هم به‌شان کادو عروسی داد؛ و هم ازشان خواست تا به فعلیت رسیدنِ عروسی‌شان، کادوشان را باز کنند و دقیق بخوانند! (البته، خیلی قطعی نمی‌شود گفت نکات این زیر فقط برای آقاپسرها یا نکاتِ پنجره‌ی قبلی فقط برای دختر خانم‌هاست. خصوصیات مشترک بینشان فراوان است! مثلاً ما در پنجره‌ی قبلی، این ویژگی بسیار مهم را ننوشتیم که همسر ایده‌آل نباید بداخلاق باشد؛ اما اینجا نوشتیم. همین طور، اینجا ننوشتیم خانواده‌ی شوهر ایده‌آلِ آدم نباید به بدی و ناشایستی مشهور باشد؛ اما آنجا نوشتیم. و باز همین طور....) 
● ویژگی‌های شوهر ایده‌آل اینهاست:
 
▪ هرگز بداخلاق نباشد! یک نفر که اسمش «حسین بشار» بود، آمد پیش امام رضا. گفت: آقا یکی از بستگانم آمده خواستگاری دخترم؛ اما از شما چه پنهان اخلاق ندارد! امام گفت: نده جانم! اگر بداخلاق است، اصلاً دخترت را به‌ش نده!
 
▪ بی‌دین و تقوا نباشد! مرد باتقوا، اگر تو را دوست داشته باشد، که گرامی‌ات می‌دارد و جایت سر چشم اوست؛ اما اگر دوستت نداشته باشد، دوستت ندارد! ولی هرگز ستم به‌ت نمی‌کند...
 
▪ به مال و منالش ننازد! مال و منال و املاک و مستغلاتِ خواستگارها، معمولاً بدجور به دختر خانم‌ها چشمک می‌زند! خصوصاً که چند سالی است تعداد سکه‌های مهریه یا ماشین و موبایل و زمین و آپارتمان و ویلایی که پشت قباله می‌اندازند، ترازویی شده برای آنکه مردم «شأنِ» عروس را با آن وزن کنند! از ما بشنو و شک هم نکن که دین و اخلاقِ خواستگاری که برایت آمده، آن قدر مهم است که دیگر رنگ و برق سکه‌ها و سندهای منگوله‌دارش را می‌پراند! امام رضا می‌گوید که اگر مردی به خواستگاری آمد و دین و اخلاقش را پسندیدی، معطل نکن! حتی اگر فقیر و ندار است!
 
▪ لب به مشروب نزده باشد! تو که داری ازدواج می‌کنی، خوب می‌فهمی که زنا چقدر کثیف و وحشی و آبروبر است. دختری که به همسری شرابخواری دربیاید، انگار که به طرف زنا رفته است! علتش را خودت خوب می‌دانی! آدم بطری و پیاله به دست، عقلی در بساط ندارد که با آن زندگی‌اش را تدبیر کند و دست و تن به هر کاری ندهد. 

 

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

abdo_61

abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 36938
محل سکونت : ایران زمین
دسترسی سریع به انجمن ها