عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: نزدیک‌ترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.

برنامه رسم نمودار توابع چند جمله ای (بصورت گرافیکی)

برنامه رسم نمودار توابع چند جمله ای (بصورت گرافیکی)
دوشنبه 20 تیر 1390  12:30 ب.ظ

همونطور که از اسم پست پیداست ، اینبار برنامه رسم نمودار چند جمله ای ها به زبان سی پلاس پلاس که -از نظر خودم- واقعا جاش بین برنامه های توی اینترنت خالی بود رو نوشتم. این برنامه ساختار خیلی ساده ای داره، و حتما به نظر دوستانی که برنامه کلاس چند جمله ای رو دانلود کردند ، این برنامه کمی آشناست. من این برنامه رو به کمک کلاس چند جمله ای نوشتم. طرز کار با این برنامه هم راحته. در صفحه ابتدای برنامه ، شما باید عدد 1 را وارد کنید تا به قسمت رسم نمودار بروید.در این قسمت باید شما فضایی که تابع می خواهد در آن رسم شود ( ۱=سطح گسترده ۲=متوسط ۳=کوچک ) و سپس کیفیت رسم رو انتخاب کنید.سپس تعداد جملات چند جمله ای رو وارد کرده و سپس به ترتیب پایه ها و توان های جمله های اول تا آخر را وارد کنید.
 به عنوان مثال برای رسم منحنی y=x2-2x+1 ، پس از انتخاب فضا و کیفیت ، تعداد جملات که 3 می باشد را وارد کنید. سپس ابتدا ضریب x2 ، یعنی 1 ، و سپس توان آن یعنی 2 را وارد کنید. بعد بع ترتیب اعداد 2 ، 1 ، 1 و 0 را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید تا برنامه منحنی را برای شما رسم کند.

نمودار y=x رسم شده توسط این برنامه(با کمی تغییر و کاهش اندازه):

نمودار y=x رسو شده توسط برنامه

لازم می دونم که عرض کنم این برنامه توانایی رسم توابعی مانند x-1 رو هم داره ولی در مورد توابع رادیکالی ، مثل تابع x1/5 ، چون توان بصورت ۰.۲ وارد می شود ، تابع x0.2 رسم می شود و این تابع در x های منفی تعریف و رسم نمی شود. در ضمن این برنامه توانایی رسم توابع سینوسی ، کسینوسی ، تانژانت و ... رو نداره ، اما من در حال نشوتن یه برنامه جدید هستم که توانایی رسم توابع سینوس ، کسینوس ، تانژانت ، کتانژانت ، لگاریتم با مبنای ۱۰ و e (عدد نپر)( sin , cos , tan , cot , log10 , ln ) رو داشته باشه. به محض اینکه این برنامه آماده بشه در وبلاگ و برای دانلود می ذارم.

دانلود برنامه رسم نمودار توابع چند جمله ای

***به بهشت نمی روم اگر مــــــادرم آنجا نباشد***

آنگاه که تنها شدی و در جست جوی یک تکیه گاه مطمئن هستی ، بر من توکل نما . نمل/79

mehdigerdali

mehdigerdali
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 5587
دسترسی سریع به انجمن ها