عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

برنامه رسم نمودار توابع چند جمله ای (بصورت گرافیکی)

برنامه رسم نمودار توابع چند جمله ای (بصورت گرافیکی)
دوشنبه 20 تیر 1390  12:30 ب.ظ

همونطور که از اسم پست پیداست ، اینبار برنامه رسم نمودار چند جمله ای ها به زبان سی پلاس پلاس که -از نظر خودم- واقعا جاش بین برنامه های توی اینترنت خالی بود رو نوشتم. این برنامه ساختار خیلی ساده ای داره، و حتما به نظر دوستانی که برنامه کلاس چند جمله ای رو دانلود کردند ، این برنامه کمی آشناست. من این برنامه رو به کمک کلاس چند جمله ای نوشتم. طرز کار با این برنامه هم راحته. در صفحه ابتدای برنامه ، شما باید عدد 1 را وارد کنید تا به قسمت رسم نمودار بروید.در این قسمت باید شما فضایی که تابع می خواهد در آن رسم شود ( ۱=سطح گسترده ۲=متوسط ۳=کوچک ) و سپس کیفیت رسم رو انتخاب کنید.سپس تعداد جملات چند جمله ای رو وارد کرده و سپس به ترتیب پایه ها و توان های جمله های اول تا آخر را وارد کنید.
 به عنوان مثال برای رسم منحنی y=x2-2x+1 ، پس از انتخاب فضا و کیفیت ، تعداد جملات که 3 می باشد را وارد کنید. سپس ابتدا ضریب x2 ، یعنی 1 ، و سپس توان آن یعنی 2 را وارد کنید. بعد بع ترتیب اعداد 2 ، 1 ، 1 و 0 را وارد کنید و کلید Enter را فشار دهید تا برنامه منحنی را برای شما رسم کند.

نمودار y=x رسم شده توسط این برنامه(با کمی تغییر و کاهش اندازه):

نمودار y=x رسو شده توسط برنامه

لازم می دونم که عرض کنم این برنامه توانایی رسم توابعی مانند x-1 رو هم داره ولی در مورد توابع رادیکالی ، مثل تابع x1/5 ، چون توان بصورت ۰.۲ وارد می شود ، تابع x0.2 رسم می شود و این تابع در x های منفی تعریف و رسم نمی شود. در ضمن این برنامه توانایی رسم توابع سینوسی ، کسینوسی ، تانژانت و ... رو نداره ، اما من در حال نشوتن یه برنامه جدید هستم که توانایی رسم توابع سینوس ، کسینوس ، تانژانت ، کتانژانت ، لگاریتم با مبنای ۱۰ و e (عدد نپر)( sin , cos , tan , cot , log10 , ln ) رو داشته باشه. به محض اینکه این برنامه آماده بشه در وبلاگ و برای دانلود می ذارم.

دانلود برنامه رسم نمودار توابع چند جمله ای

***به بهشت نمی روم اگر مــــــادرم آنجا نباشد***

آنگاه که تنها شدی و در جست جوی یک تکیه گاه مطمئن هستی ، بر من توکل نما . نمل/79

 

mehdigerdali

mehdigerdali
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 5587
محل سکونت : خوزستان
دسترسی سریع به انجمن ها