عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

جرم دندان قسمتي از بافت لثه را از بين مي‌برد تميز کردن روزانه دندان تا حد زيادي از تجمع جرم و پلاک ج

جرم دندان قسمتي از بافت لثه را از بين مي‌برد تميز کردن روزانه دندان تا حد زيادي از تجمع جرم و پلاک ج
دوشنبه 20 تیر 1390  05:55 ب.ظ

يك دندانپزشك گفت: با تشکيل پلاک ميکروبي و جرم و مراجعه نکردن به دندانپزشک، التهاب لثه مزمن شده و به مرور زمان قسمتي از بافت لثه از بين مي‌رود.

دكتر عبدالرحيم داوري در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه يزد، اظهار كرد: جرم در اثر رسوب مواد معدني موجود در آب و مواد غذايي ايجاد مي‌شود. هر چند مکانيسم تشکيل رسوبات در دندانها متفاوت و پيچيده است اما مقدار رسوبات در دهان مرتبط با عواملي مانند املاح موجود در آب آشاميدني منطقه، نوع رژيم غذايي و ميزان املاح موجود در ترشحات بزاقي است.

وي ادامه داد: در صورت عدم رعايت منظم بهداشت دهان در فاصله کوتاهي پس از مصرف مواد غذايي، لايه‌اي نازک از مواد آلي روي دندان رسوب مي‌کند كه تحت عنوان پلاك دنداني ناميده مي‌شود و در صورت استمرار اين لايه زمينه مناسبي براي تجمع ميكروارگانيسم‌ها و رسوب املاح معدني موجود در بزاق دهان و مواد غذايي را فراهم مي‌کند.

دكتر داوري افزود: بتدريج و به مرور زمان به ميزان چسبندگي، سختي و استحکام رسوبات افزوده مي‌شود كه در اين مرحله اين رسوبات جرم ناميده مي‌شوند.

 

وي گفت: جرم ترکيبي از مواد آلي، معدني و مقادير زيادي باکتري و … است که به سختي به سطح دندان چسبيده و با مسواک يا روشهاي خانگي برداشته نمي‌شود. با تشکيل پلاک ميکروبي و جرم و مراجعه نکردن به دندان پزشک التهاب لثه مزمن شده و به مرور زمان قسمتي از بافت لثه از بين مي رود.

وي با بيان اينكه بيماريهاي لثه، ساختمانهاي نگهدارنده دندان را درگير مي‌کند، افزود: در ابتدا تجمع پلاك ميكروبي لثه‌ها را كه در حالت طبيعي صورتي كمرنگ هستند قرمز و متورم مي‌كند به طوري كه در اثر التهاب زياد، لثه‌ها با كوچكترين تحريك به راحتي دچار خونريزي مي‌شود، اگر بيماري در اين مرحله درمان نشود مي‌تواند اثرات تخريبي غيرقابل برگشت و جبران ناپذيري بر روي لثه و استخوان ناحيه درگير ايجاد کند.

وي اضافه كرد: در اين حالت لثه از دندان جدا شده و شياري در اين ناحيه بوجود مي‌آيد که پلاکت دنداني ناميده مي‌شود، در اين مرحله گاهي پلاکت انباشته از چرک و عفونت مي‌شود و اگر درمان نشده و پيشرفت کند مي‌تواند منجر به لقي دندانها شود.

داوري توصيه كرد: براي نگهداري دندانها در طول عمر بايد پلاک ميکروبي توسط مسواک زدن صحيح و مرتب و نيز استفاده از نخ دندان برداشته شود. همچنين مراجعه مرتب به دندانپزشک از اهميت خاصي برخوردار است.

وي ادامه داد: تميز کردن روزانه تا حد زيادي ولي نه بطور کامل از تجمع جرم و پلاک جلوگيري مي‌کند بنابراين گاهي اوقات تميز کردن نهايي بايد بوسيله دندان پزشک صورت گيرد و به اين ترتيب جرمهايي که كاملا سخت شده‌اند و يا نواحي كه مسواک و نخ دندان به آنها دسترسي ندارند كاملا تميز مي‌شوند.

 

اين دندانپزشك اظهار كرد: تجمع جرم در نقاط خاصي از قوس دنداني بيشتر از ساير نواحي است. عمده اين نقاط شامل سطح زباني دندانهاي جلو در فک پايين و سطح گونه‌اي دندانهاي عقبي فک بالا هستند. اين افزايش تجمع جرم به دليل قرار گرفتن مجاري اصلي غدد بزاقي پاروتيد و تحت فكي در اين مناطق است كه منجر به تجمع بيشتر مواد معدني در اين سطوح دنداني مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: با توجه به اين كه اغلب جرم در نقاطي از دهان تجمع مي‌يابد که بطور معمول قابل رؤيت و قابل دسترسي نيست و از سوي ديگر بيماريهاي لثه اغلب بدون درد هستند معمولا بيماران از وجود جرم در دهان خود بي‌خبرند و تنها دندانپزشك با معاينه دقيق سطوح دندان مي‌تواند وجود جرم را تشخيص دهد.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها