عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

تبديل سلول‌هاي مغزي به سلول‌هاي قلبي

تبديل سلول‌هاي مغزي به سلول‌هاي قلبي
دوشنبه 20 تیر 1390  06:07 ب.ظ

به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، دانشمندان دانشكده داروسازي دانشگاه پنسيلوانيا موفق شدند، راهي بيابند كه بتواند در يك تغيير مستقيم سلول‌هاي غيرقلبي را به سلول‌هاي قلبي تبديل كند.

طي دهه گذشته دانشمندان همواره در صدد كشف راهي بودند كه بتواند ماهيت سلول‌هاي مختلف را شناسايي كرده و سپس تغيير دهد.

سلول‌هاي قلبي يكي از مهمترين سلول‌هاي بدن هستند و مي‌توان با انتقال rna سلول‌هاي غير قلبي را به سلول‌هاي قلبي تبديل كرد. به اين وسيله مي‌توان بسياري از مشكلات قلبي را پيش‌بيني و جراحات قلبي را بازسازي كرد.

rna مخفف اسيد ريبونوكلئيك است كه يكي از انواع اسيد‌هاي نوكلئيك به شمار مي‌رود. در داخل سلول انواع مختلف rna وجود دارد كه هر كدام از آنها وظايف مخصوص به خود را دارند.

rna صرف نظر از انواع مختلف، داراي ساختمان خاصي است. برخلاف dna كه ساختمان مارپيچ 2 رشته‌اي دارد، rna معمولاً يك رشته‌اي و تقريباً صاف و بدون تاخوردگي يا به صورت كلاف است.

mrna يا rna پيك به صورت تك رشته‌اي است و وظيفه اصلي پروتئين‌سازي را بر عهده دارد و حاوي كدهاي ژنتيكي براي ساخت پروتئين است.

كار بر روي اين ايده با مطالعه خواص rnaها امكان‌پذير خواهد شد كه به آن rnaهاي پيام‌آور يا mrna مي‌گويند.

محققان با استفاده از mrnaها توانستند سلول‌هاي پوستي و نوعي سلول‌هاي مغزي كه ستاره شكل هستند را به سلول‌هاي قلبي تبديل كنند.

به گزارش ساينس ديلي، گروه تحقيقاتي توانستند mrna ها را از سلول‌هاي قلبي استخراج و آن را به داخل سلول‌هاي ميزبان تزريق كنند. تعداد rnaهاي قلبي بسيار بيشتر از تعداد rnaهاي فيبروبلاست و آستروسيت‌ها هستند.

گروه تحقيقاتي همچنين با بررسي شكل‌ سلول‌ها و خواص ايمونولوژيك و الكترونيكي آنها دريافتند مي‌توان تغييرات آستروسيت را با بررسي مشخصات rna، به دست آورد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها