عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله: فرزند هفت سال سروَر، هفت سال فرمانبردار و هفت سال وزیر است. مکارم الاخلاق، ص222

لطفا ترش نکنید!

لطفا ترش نکنید!
دوشنبه 20 تیر 1390  07:19 ب.ظ

غذای خوشمزه و پرچرب شاید دل چسب و روح نواز باشد اما ثمرات بعد از آن ممکن است شما را از کاری که کردید پشیمان کند. ممکن است سوزش سر دل بعد از خوردن غذا لذت آن را از بین ببرد ولی خوب است بدانید که ترش کردن معده یکی از متداول ترین عوارض زندگی مدرن است و اغلب افراد شهرنشین به خاطر نوع زندگی و تغذیه شان با آن درگیر هستند.
رفلاکس معده پدیده ای است که در آن به خاطر کامل بسته نشدن دریچهٔ ورودی مری به معده، قسمتی از غذای مخلوط با اسید معده به لوله مری بر می گردد و حس سوزش در فرد ایجاد
رفلاکس و یا ترش کردن طول روز به خاطر تغذیه و غذا خوردن ایجاد می شود. تنها نکته مثبت ترش کردن در روز این است که این اتفاق زمانی می افتد که فرد بیدار و هوشیار است به همین خاطر خطری وی را تهدید نمی کند. به همین خاطر توصیه شده است تا کسانی به این عارضه دست مبتلا هستند حتی الامکان از خوردن غذای سنگین در طول شب و به عنوان شام پرهیز کنند؛ چرا که امکان خفگی در اثر برگشت مواد غذایی در فرد وجود دارد.
چرا و چگونه؟
gerd یا همان سوزش سر دل اتفاقی است که در آن محتویات حاوی اسید معده به مری باز می گردد و فرد را اذیت می کند. غذا بلافاصله با وارد شدن به معده در اسید آن مخلوط می شود. معده به دلیل سپر های محافظتی ای که دارد در مقابل این اسید ها غیر قابل آسیب است اما مری و سایر راهای وابسته به معده دارای این سپر محافظتی نسیتند؛ به همین خاطر با برگشت غذا از معده، به آن ها اسیب وارد می شود.
رفلاکس اسید معده علاوه بر ایجاد درد در کوتاه مدت می تواند موجب خراشیدگی و زخم در قسمت تحتانی مری و در بلندمدت تنگی مری ایجاد کند.
هول نکنید و به اندازه بخورید!
ساده ترین راه برای جلوگیری از رفلاکس، به انداز ه خوردن و درست مصرف کردن است. غذا های پرچرب، تند، پرادویه، الکل، نوشیدنی های دارای کافئین (مثل قهوه و بعضی نوشابه ها) و غذاهای حاوی ویتامین c، اسید معده را افزایش داده و باعث ترش کردن می شود. ترشی جات، آب لیمو و مزه های ترش که در تحریک اسید معده موثرند بهتر است مصرف نشوند. برای این که به رفلاکس مبتلا نشوید بلافاصله بعد از خوردن غذا نخوابید. طرز نشستن و خوابیدن هم در تشدید این عارضه اثر گذار است.
غذاهای معمولی نیز اگر بیش از حد خورده شوند از معده سرریز می کنند و باعث رفلاکس می شوند. پس هول نکنید و به اندازه بخورید.
کاهش فعالیت های فیزیکی و چاقی نیز موثر است. به طور کلی هر چیزی که باعث شود دریچه ورودی غذا به معده شل شود و توانایی خود را در کامل بسته شدن از دست بدهد موجب ترش کردن می شود.
فشار بر معده، انجام کار سنگین بعد از غذاخوردن و حتی پوشیدن لباس های تنگ می تواند در تشدید اثر رفلاکس معده تاثیرگذار باشد.
بخوانید تا رفلاکس نگیرید!
افزایش مصرف میوه و سبزیجات می تواند عامل درمانی موثری بر درمان این عارضه گوارشی باشد. کاهش استرس، تغییر سبک زندگی و تلاش در جهت مصرف کامل و به اندازه سه وعده غذا در روز اثر چشم گیری در کاهش میزان این عارضه دارد.

sajad2007

sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان
دسترسی سریع به انجمن ها