عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

محسني اژه اي: بازداشت شدگان جريان انحرافي ، اتهامات امنيتي هم دارند

محسني اژه اي: بازداشت شدگان جريان انحرافي ، اتهامات امنيتي هم دارند
سه شنبه 21 تیر 1390  01:35 ق.ظ

سخنگوي دستگاه قضايي در پانزدهمين نشست خبري خود با خبرنگاران تصريح كرد كه بازداشت شدگان پرونده جريان انحرافي در كنار مسايل اخلاقي و اقتصادي، اتهامات امنيتي نيز متوجه آنهاست.
به گزارش خبرنگار كيهان، حجت الاسلام والمسلمين غلامحسين محسني اژه اي روز دوشنبه در اين نشست در پاسخ به سوال خبرنگاري پيرامون پرونده جريان انحرافي گفت: اينكه ماهيت يك جريان از كجا سرمنشأ گرفته و آبشخور آن كجاست مورد نظر قاضي نيست بلكه معمولا قاضي پرونده اتهامات درون پرونده ها را رسيدگي كرده و سپس به موجب اثبات و يا عدم اثبات آن اتهامات، مجازات را تعيين مي كند.
وي درباره پرونده جريان انحرافي بطور مشخص افزود: اتهامات افراد دستگير شده در اين پرونده مورد رسيدگي است.
محسني اژه اي تاكيد كرد: افرادي كه پيش از اين در اين پرونده بازداشت و دستگير شده بودند در كنار مسايل اخلاقي و اقتصادي اتهامات امنيتي نيز متوجه آنها است.
دادستان كل كشور اضافه كرد: اتهامات امنيتي هم بايد مانند ساير اتهامات آنها مورد بررسي و رسيدگي قرار بگيرد.
سخنگوي دستگاه قضايي همچنين اعلام كرد كه در فاصله بين نشست قبلي وي با خبرنگاران تا به امروز نيز افراد جديدي از جريان انحرافي دستگير شده اند.
نشست قبلي سخنگوي قوه قضائيه در تاريخ 23 خرداد سال جاري برگزار شده بود.
نياز به قانون
در زمينه جرايم سايبري
در اين نشست خبرنگار قضايي كيهان در سوال خود به مقوله جرايم سايبري اشاره كرد و پرسيد با توجه به اهميت اين مقوله و ضرورت تدوين يك سلسله مقررات پايه و آيين نامه هاي مربوطه و همچنين آموزش قضات متخصص، برنامه دستگاه قضايي چيست؟ كه اژه اي پاسخ داد: كاملا درست است؛ فضاي سايبر فضاي جديدي است، ما در زمينه جرايم سايبري حتما نياز به تقنين و قانون داريم.
همچنين بايد آموزش هاي لازم هم به نيروي انتظامي و هم قضات داده شود.
وي با بيان اينكه البته در اين خصوص مطالعات زيادي شده و معاونت حقوقي مشغول كار كردن در اين زمينه است گفت: در اين راستا شعبات قضايي در حال تخصصي شدن هستند اما به دليل اينكه اين موضوع يك پديده جديد است بايد در اين زمينه بهنگام و به روز اقدام كرد.
خط قرمزي وجود ندارد
محسني اژه اي در پاسخ به سؤالي درباره اينكه رئيس جمهور چندي قبل عنوان كرده بود كابينه دولت خط قرمز است گفت: اين سؤال بايد در جلسه اي كه رئيس جمهور حضور دارد از خود ايشان پرسيده شود اما اجمالا بايد بگويم همه به خصوص مسئولان بايد تلاش كنيم قانون را رعايت كنيم. قانون مرزي بين افراد و خط قرمزي قائل نشده است. بحمدالله يكي از افتخارات انقلاب هم همين بوده است؛ شما ببينيد در چه رده هايي از مسئولان عالي تا افراد جزء هم تحت تعقيب واقع شده و هم مجازات شده اند و مردم هم در جريان قرار گرفته اند. اگر قرار بود خط قرمزي وجود داشته باشد اين دستگيري ها نبود.
همه بايد نسبت به قانون ماهواره ملتزم باشند
سخنگوي دستگاه قضايي درباره طرح جمع آوري ماهواره توسط نيروي انتظامي اظهار داشت: در اين باره قانوني در سال 1373 تصويب شده و توسط دولت وقت ابلاغ گرديده است و همه مردم، مسئولان، دستگاههاي اجرايي، قضايي و انتظامي موظف هستند قانوني كه درباره ماهواره تصويب شده و لازم الاجرا بوده بدان ملتزم باشند.
محسني اژه اي افزود: يكي از وظايف رسانه ها، بالا بردن آگاهي هاي جامعه است. پيشنهاد من اين است كه شما قانون را بخوانيد و به مردم آگاهي بدهيد. البته در اجراي هر قانوني ممكن است تخلفاتي وجود داشته باشد اما نبايد بر مبناي آن يك دستگاه را تخطئه كنيم. قوه قضاييه هم آنجا كه نيروي انتظامي به وظيفه خود عمل مي كند از آن حمايت مي كند و شما هم بايد حمايت كنيد. جايي هم كه تخلفي صورت گرفته باشد با آن برخورد مي شود.
وي همچنين درباره مقوله بدحجابي با تاكيد بر اينكه برخورد ايجابي مقدم است گفت: با كساني كه اخلاق عمومي را جريحه دار مي كنند حتما برخورد مي شود.
افترا ممنوع!
محسني اژه اي در بخش ديگري از سخنانش در پاسخ به سؤال يكي از خبرنگاران درباره اتهام زني ها و افشاگري ها گفت: بارها از همين تريبون اعلام كردم كه بياييد و خودمان را جاي مردم و يا كسي قرار دهيم كه اين اتهامات به او نسبت داده شده است و اينكه برخي اوقات اگر هم اتهامي ثابت شود ممكن است انتشار آن خلاف مصلحت و غيرقانوني باشد.
محسني اژه اي افزود: غير از مواردي كه اجراي حكم علني است ممكن است بيان بسياري از موارد اشاعه فحشا بوده و ضمن اينكه مصلحتي در انتشار آن نيست بدآموزي داشته باشد.
وي تاكيد كرد: اگرچنانچه افتراها و افشاگري ها جنبه عمومي داشته باشد دادستاني ورود پيدا مي كند و قوه قضاييه مسئله را پيگيري و برخورد مي كند.
رسيدگي ها درباره پرونده
خميني شهر و كاشمر
محسني اژه اي در پاسخ به سؤال خبرنگاري پيرامون رسيدگي هاي دستگاه قضايي به پرونده هاي دو حادثه خميني شهر و كاشمر نيز اظهار كرد: در خصوص پرونده خميني شهر تعدادي از متهمان در همان ابتدا بازداشت شدند. برخي نيز پس از گذشت چند روز دستگير شدند و بعضي از متهمان نيز هنوز فراري هستند. در خصوص بخشي از پرونده، كيفرخواستي در تاريخ پنجم تير ماه صادر شد و پرونده به دادگاه رفت. در بخش ديگري پرونده در تاريخ ششم تيرماه تكميل و به دادگاه ارسال شد و پرونده در خصوص افراد متواري مفتوح است.
وي درباره حادثه كاشمر نيز گفت: در اين زمينه دو اتفاق افتاد و موضوع را پيچيده كرد. نخست اينكه بخش زيادي از مسائلي كه در ابتدا منتشر شد، درست نبود. فردي، زماني ضابط بوده و در زمان وقوع حادثه سلب صلاحيت شده بود و حق دخالت نداشت. مطالب دروغي را به بعضي از رسانه ها و به بعضي از مسئولان داده بود كه موضوع را پيچيده كرد و اين فرد تحت تعقيب قرار گرفته است. نكته ديگر اينكه خبرهاي غير واقعي مطرح شد مبني بر اينكه تعداد اين افراد 50 نفر بود كه اين موضوع ضمن بدآموزي، براي آن خانواده و براي آن منطقه بسيار بد بود.
هشدار اژه اي به اصحاب رسانه
در نشست خبري خبرنگاران با سخنگوي دستگاه قضايي، محسني اژه اي در ميان سؤالات خبرنگاران، هشدار و توصيه برادرانه و دلسوزانه اي را نيز به اصحاب رسانه و مطبوعات داد.
وي با تصريح و تأكيد بر اينكه بي جهت فضاي جامعه را ملتهب نشان ندهيد گفت: متأسفانه برخي از اخباري كه منتشر مي شود، دروغ است، برخي نيز بزرگنمايي مي شود و حتي برخي مربوط به سال هاي گذشته است.
اژه اي تيتر يكي از روزنامه ها را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان كرد: يكي از روزنامه ها تيتري با عنوان «تجاوز پنج پسر به معلمي در جنوب تهران» را منتشر كرده است و خبر به گونه اي روايت شده كه گويي همين روزها اتفاق افتاده است و منبع خبر نيز ذكر نشده بود. به دادستان گفتم كه اين موضوع را پيگيري كنيد.
محسني اژه اي ادامه داد: مشخص شد اين پرونده مربوط به پنج سال پيش است كه دو نفر از متهمان به قصاص محكوم شدند. اين حادثه در پنج سال پيش اتفاق افتاده بود و با متخلفان نيز برخورد شد ولي اين روزنامه اين خبر را اكنون با سوء نيت منتشر كرده است. وي افزود: خبر ديگري در يكي از خبرگزاري ها در خصوص بعضي از مسائل در گلپايگان مطرح شد كه اين موضوع را دنبال كردم و متوجه شدم كه كذب محض است.
سخنگوي قوه قضائيه با بيان اينكه رسانه ها در انتشار اخبار دقت كنند گفت: انتشار اخبار خلاف واقع كمك به كيست؟ آيا با انتشار اين نوع اخبار حساسيت مثبت در جامعه ايجاد مي كنيم؟ ما با انجام اين كار آب به آسياب چه كسي مي ريزيم؟ اينگونه اقدامات از نظر قانوني، حرفه اي و امنيت جامعه صحيح نيست و در حقيقت در راستاي ايجاد ناامني براي مردم است.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

ahmadfeiz

ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران
دسترسی سریع به انجمن ها