عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶

جرم دندان قسمتی از بافت لثه را از بین می‌برد

جرم دندان قسمتی از بافت لثه را از بین می‌برد
سه شنبه 21 تیر 1390  02:17 ق.ظ

سلامت نیوز :یك دندانپزشك گفت: با تشکیل پلاک میکروبی و جرم و مراجعه نکردن به دندانپزشک، التهاب لثه مزمن شده و به مرور زمان قسمتی از بافت لثه از بین می‌رود.

دكتر عبدالرحیم داوری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار كرد: جرم در اثر رسوب مواد معدنی موجود در آب و مواد غذایی ایجاد می‌شود. هر چند مکانیسم تشکیل رسوبات در دندانها متفاوت و پیچیده است اما مقدار رسوبات در دهان مرتبط با عواملی مانند املاح موجود در آب آشامیدنی منطقه، نوع رژیم غذایی و میزان املاح موجود در ترشحات بزاقی است.

وی ادامه داد: در صورت عدم رعایت منظم بهداشت دهان در فاصله کوتاهی پس از مصرف مواد غذایی، لایه‌ای نازک از مواد آلی روی دندان رسوب می‌کند كه تحت عنوان پلاك دندانی نامیده می‌شود و در صورت استمرار این لایه زمینه مناسبی برای تجمع میكروارگانیسم‌ها و رسوب املاح معدنی موجود در بزاق دهان و مواد غذایی را فراهم می‌کند.

دكتر داوری افزود: بتدریج و به مرور زمان به میزان چسبندگی، سختی و استحکام رسوبات افزوده می‌شود كه در این مرحله این رسوبات جرم نامیده می‌شوند.


وی گفت: جرم ترکیبی از مواد آلی، معدنی و مقادیر زیادی باکتری و … است که به سختی به سطح دندان چسبیده و با مسواک یا روشهای خانگی برداشته نمی‌شود. با تشکیل پلاک میکروبی و جرم و مراجعه نکردن به دندان پزشک التهاب لثه مزمن شده و به مرور زمان قسمتی از بافت لثه از بین می رود.

وی با بیان اینكه بیماریهای لثه، ساختمانهای نگهدارنده دندان را درگیر می‌کند، افزود: در ابتدا تجمع پلاك میكروبی لثه‌ها را كه در حالت طبیعی صورتی كمرنگ هستند قرمز و متورم می‌كند به طوری كه در اثر التهاب زیاد، لثه‌ها با كوچكترین تحریك به راحتی دچار خونریزی می‌شود، اگر بیماری در این مرحله درمان نشود می‌تواند اثرات تخریبی غیرقابل برگشت و جبران ناپذیری بر روی لثه و استخوان ناحیه درگیر ایجاد کند.

وی اضافه كرد: در این حالت لثه از دندان جدا شده و شیاری در این ناحیه بوجود می‌آید که پلاکت دندانی نامیده می‌شود، در این مرحله گاهی پلاکت انباشته از چرک و عفونت می‌شود و اگر درمان نشده و پیشرفت کند می‌تواند منجر به لقی دندانها شود.

داوری توصیه كرد: برای نگهداری دندانها در طول عمر باید پلاک میکروبی توسط مسواک زدن صحیح و مرتب و نیز استفاده از نخ دندان برداشته شود. همچنین مراجعه مرتب به دندانپزشک از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: تمیز کردن روزانه تا حد زیادی ولی نه بطور کامل از تجمع جرم و پلاک جلوگیری می‌کند بنابراین گاهی اوقات تمیز کردن نهایی باید بوسیله دندان پزشک صورت گیرد و به این ترتیب جرمهایی که كاملا سخت شده‌اند و یا نواحی كه مسواک و نخ دندان به آنها دسترسی ندارند كاملا تمیز می‌شوند.


این دندانپزشك اظهار كرد: تجمع جرم در نقاط خاصی از قوس دندانی بیشتر از سایر نواحی است. عمده این نقاط شامل سطح زبانی دندانهای جلو در فک پایین و سطح گونه‌ای دندانهای عقبی فک بالا هستند. این افزایش تجمع جرم به دلیل قرار گرفتن مجاری اصلی غدد بزاقی پاروتید و تحت فكی در این مناطق است كه منجر به تجمع بیشتر مواد معدنی در این سطوح دندانی می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: با توجه به این كه اغلب جرم در نقاطی از دهان تجمع می‌یابد که بطور معمول قابل رؤیت و قابل دسترسی نیست و از سوی دیگر بیماریهای لثه اغلب بدون درد هستند معمولا بیماران از وجود جرم در دهان خود بی‌خبرند و تنها دندانپزشك با معاینه دقیق سطوح دندان می‌تواند وجود جرم را تشخیص دهد.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

hasantaleb

hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان
دسترسی سریع به انجمن ها