عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا می دانید که عكس العمل چپ دست ها سریع تر است؟

آیا می دانید که عكس العمل چپ دست ها سریع تر است؟
سه شنبه 21 تیر 1390  03:45 ق.ظ

آیا می دانید که عكس العمل چپ دست ها سریع تر است؟  
 
 
 
 
   
   
 

تحقیقات جدید دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا نشان می دهد افراد چپ دست در هنگام انجام بازی های رایانه ای و حركات ورزشی، سریعتر از راست دست ها فكر می كنند.


به نقل از بی بی سی نیوز، محققان استرالیایی با اندازه گیری سرعت واكنش داوطلبان به روشن شدن نقاطی نورانی در طرف راست و نیز چپ یك شكل، سرعت انتقال اطلاعات میان دو نیمكره مغز ۸۰ شركت كننده در این آزمون را بررسی كردند.


همچنین در آزمونی دیگر عملكرد داوطلبان در زمینه تشخیص حروف مشابه در طرف راست و چپ یك نمایشگر را بررسی كردند. این عمل به استفاده از هر دو نیمكره مغز به طور هم زمان نیاز دارد.


مقایسه نتایج این دو بررسی نشان می دهد تاخیر در انتقال اطلاعات در نیمكره چپ و راست مغز كه در آزمایش اول شناسایی شده بود، بر عملكرد این افراد در هنگام فعالیت هایی نظیر آزمایش دوم كه نیاز به هر دو نیمكره مغز دارد، تاثیر منفی می گذارد.


این دانشمندان همین دو آزمایش را برای ۲۰ نفر دیگر كه چپ دست بودند تكرار كردند و متوجه شدند هرچه ویژگی چپ دستی در یك فرد بیشتر باشد، قابلیت پردازش همزمان اطلاعات در دو نیمكره مغز او افزایش می یابد.


محققان در مطالعه ای جدید اعلام كردند انتقال اطلاعات میان دو نیمكره راست و چپ مغز در افراد چپ دست سریعتر صورت می گیرد و این امر سبب می شود چپ دستها در هنگام انجام كارهایی كه با اعضای هر دو طرف بدن سر و كار دارند، كارایی بالاتری از خود نشان بدهند.


نتایج این مطالعه نشان می دهد افرادی كه كاملا چپ دست هستند در مقایسه با راست دستها به میزان ۴۳ثانیه سریع تر می توانند حروف مشابه را در دو طرف یك صفحه نمایش تشخیص بدهند.


انسان ها در زمان انجام فعالیت هایی نظیر بازی های رایانه ای، رانندگی در ترافیك و نیز بازی های ورزشی كه به سرعت بالا و پردازش حجم زیاد اطلاعات نیاز دارند، از هر دو نیمكره مغز خود استفاده می كنند .

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها