عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا می دانید که گربه ها هم آلزایمر می گیرند؟

آیا می دانید که گربه ها هم آلزایمر می گیرند؟
سه شنبه 21 تیر 1390  03:46 ق.ظ

 
آیا می دانید که گربه  ها هم آلزایمر می گیرند؟  
 
 
 
 
   
   
 
راجع به بیماری آلزایمر چقدر اطلاعات دارید؟ اصلا این بیماری مختص انسان ها است یا اینكه حیوانات هم ممكن است به آن مبتلا بشوند. بله حیوانات. تحقیقات دانشمندان دانشكده دامپزشكی ادنیبرگ نشان می دهد حتی گربه هایی كه سن شان بالا می رود هم مبتلا به آلزایمر می شوند.
به نوشته رویترز، این محققان معتقدند یك رژیم غذایی سالم، محرك های روانی و همیاری های دیگران می تواند میزان خطر و ناتوانی ناشی از این بیماری را كاهش دهد. گربه های سالخورده مانند انسان های سالخورده در معرض خطر بیماری الزایمر هستند.
تجمع پروتئین های غیر طبیعی به نام پلاك های آمیلوئید موجب در این بیماری شده و پیام هایی را كه توسط مغز فرایند می شوند را مهار می كنند.
محققان با بررسی گربه هایی كه علایم آلزایمر در آنها بروز كرده بود دریافتند پروتئین غیر طبیعی مشابهی شبیه به پروتئین هایی كه در مغز بشر است در مغز گربه های بیمار نیز دیده می شود. تحقیقات روی سایر حیوانات مانند سگ ها كه مشكوك به آلزایمر و سایر انواع زوال عقل هنوز دامه دارد. گربه ها بسیار سریع تر از انسان سالخورده می شوند و می توان براحتی در مورد فرایند پیری آنان تحقیق كرد و بیماری آنان را درمان كرد.
در این تحقیق بسیار از گربه ها در سن ۷ سال تا ۱۲ سال بودند دوره كوتاه زندگی گربه ها در مقایسه با انسان به محققان اجازه می دهد تا بهتر و سریع تر بتوانند رژیم غذایی ، فشار خون و داروهای درمان كننده را در این حیوانات بررسی كنند. علایم زودرس زوال عقل شامل تغییرات رفتاری و گریه های شبانگاهی به دنبال تغییر در خواب از علایم این بیماری است. فقدان محرك های محیطی و روانی و كاهش مداخلات می تواند از عوامل موثر در ایجاد این بیماری در حیوانات باشد.
بیماری الزایمر دلیل زوال عقل در سالمندان است و در حدود ۱۲ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها