عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

عینک چیست؟

عینک چیست؟
سه شنبه 21 تیر 1390  04:08 ق.ظ

به طور کلی عینک وسیله یی است با کاربردهای مختلف برای چشم ها و یک وسیله تزئینی برای چهره که به علت کثرت در تنوع مدل و انواع کاربردی آنها اشاره مختصری به آن می شود.
● عینک های طبی
به آن دسته از عینک هایی که عدسی های تجویزی، جهت رفع عیوب انکساری در آنها نصب می شود، عینک های طبی می گویند؛ که در مدل های گوناگون و با مواد مختلف ساخته می شود.
عینک هایی با اتاقک مرطوب (جهت جلوگیری از ریزش شدید اشک) و یا عینک های منشوری (برای موارد کم بینایی و یا آسان کردن مطالعه برای کسانی که قرار است مدت زیادی به علت فلج اندام های اصلی، بستری شوند) و عینک های مخصوص آرایش (برای اشخاصی که دارای عیوب انکساری شدید هستند) و... در زمره عینک های طبی، با کاربرد خاص محسوب می شوند.
● عینک های آفتابی
به گروهی از عینک ها که جهت محافظت از چشم ها در برابر آثار زیانبار نور خورشید و نورهای مضر ساخته می شوند و گاهی هم جهت زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند، عینک های آفتابی می گویند.
● عینک های طبی آفتابی
به بعضی از عینک هایی که جهت مصارف طبی به کار می روند، اما از عدسی های طبی آفتابی (انواع عدسی های رنگی و یا فتوکرومیک) استفاده می کنند عینک های طبی آفتابی گفته می شود.
● عینک های صنعتی و یا حفاظتی
این دسته از عینک ها، همان طور که از نامشان پیدا است، جهت محافظت از چشم ها در برابر برخورد با ذرات و حفاظت در برابر تابش های مضر در مشاغلی مانند تراش کاری (سنگ و فلزات)، کار با مواد شیمیایی، رادیولوژی و... به کار گرفته می شوند.
● عینک های ورزشی
اینگونه عینک ها که هنوز فرهنگ کاربرد آن برای بسیاری از مردم ناشناخته است، از اهمیت ویژه یی در محافظت از چشم ها در هنگام انجام ورزش های مختلف برخوردار است. به گونه یی که برای هر ورزشی، عینک خاص همان ورزش از مواد مخصوص جهت محافظت، ایمنی و بهداشت چشم (البته با رعایت مسائل دیداری) ساخته شده است. کاربرد این عینک ها برای بازی های میدانی، دوچرخه سواری، اسکی، کوهنوردی، غواصی، شنا، شکار، ماهیگیری، بازی بیلیارد و... است.
● عینک های سمعک دار
این عینک ها برای اشخاصی که مشکل شنوایی دارند به کار می رود.
● عینک های الکترونیکی
در انواع گوناگون و با کاربردهای مختلف جهت نابینایان ساخته شده است.

نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها