عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

آیا از تاثیرات پول مطلع اید؟

آیا از تاثیرات پول مطلع اید؟
سه شنبه 21 تیر 1390  04:11 ق.ظ


همه ما برای گذراندن زندگی و رسیدن به اهداف مان كار می كنیم تا پول در آوریم. زندگی آن هم در دنیای امروز بدون پول خیلی سخت است. البته همه چیز در این به اصطلاح چرك كف دست ختم نمی شود اما به هر حال باید باشد. پول برای بعضی ها باعث خوشحالی و برای بعضی های دیگر غم! را به همراه دارد. تحقیقات جدید نشان می دهد مشاهده پول می تواند به صورت ناخودآگاه سبب تغییر رفتار انسان ها شود. به نقل از اسوشیتدپرس، محققان آمریكا در مطالعه ای جدید جمعی از دانشجویان داوطلب را به دو دسته تقسیم كردند و از آنها خواستند تا ۹ آزمایش و معما را حل كنند با این تفاوت كه برای گروه اول در خلال این آزمایش ها مقادیری پول به نمایش در می آمد اما گروه دوم همان آزمایش ها را بدون مواجهه با پول انجام دادند. نتیجه این تحقیقات نشان می دهد دو گروه یاد شده عملكردهای متفاوتی داشتند و این امر حاكی از آن است كه حتی مشاهده پول می تواند بر رفتار انسان در شرایط مختلف تاثیر بگذارد.
مشاهده پول می تواند روی افراد تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشد. قرار گرفتن در معرض پول سبب بروز حس كفایت و عدم نیاز به دیگران در انسان می شود و می تواند میزان اجتماعی بودن را در انسانها كاهش دهد. به گفته این محققان اجداد قدیمی انسان ها احتمالا برای انجام كارها و رسیدن به اهداف خود مثلا ساختن پناهگاه و یا شكار نیاز به همكاری دیگران داشته اند اما در ابتدا معامله كالا به كالا و در نهایت پول در میان مردم رایج شد به طوری كه انسانها می توانستند بدون نیاز به كمك مستقیم دیگران و تنها با برخورداری از پول كارهای خود را انجام بدهند كه این امر احتمالا میزان اجتماعی بودن انسان را نیز كاهش داده است . در یك تحقیق دیگر از دانشجویان خواسته شده با یك سری كلمات پراكنده جمله سازی كنند. بررسی این جمله ها نشان می دهد جمله های ساخته شده توسط افرادی كه در حین آزمایش پول مشاهده كرده اند، به صورت ناخوداگاه به میزان بیشتری با مسایل مادی و پول ارتباط دارد. به گفته محققان، حتی مشاهده جزیی پول نیز می تواند در نوع رفتار و اهداف فرد تاثیر بگذارد و به صورت ناخوداگاه سبب كاهش حس وابستگی فرد به سایرین شود .


نور

peyman84

peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم
دسترسی سریع به انجمن ها